Saako mies käyttää hametta?

30

842

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saa siinä missä naiset miesten. :)

      • Anonyymi

        Kyseisessä tapauksessa on kyse ilmiselvästä kasvaimesta eli sairaudesta. Tuon miehen kiveksistä ei liene mitään jäljellä, vaan ovat muuttuneet kokonaan kasvaimiksi.
        Ps. Koiralleni kävi sama juttu, että alkoi laajentua, ja lääkäri totesi että pitää poistaa. Kun leikkaus oli valmis, sanoi lääkäri että mitään kiveksiä ei koiralla enää ollut jäljellä. Sama kohtalo on tuolla kuvien miehellä. Kasvaimia ja sairautta. Tarvitsee leikkaushoitoa tai saattaa kuolla.


    • Anonyymi

      Ei saa.

    • Anonyymi

      Kiltti on kuuma asu 😛

      xLiner

      • Kiltin voisi hommata ja se on sosiaalisesti hyväksyttyä 🤔


      • Anonyymi
        Perttiina kirjoitti:

        Kiltin voisi hommata ja se on sosiaalisesti hyväksyttyä 🤔

        Netistä löytyy sikamakeita 😋 Pitkät sukat ja maiharit kiltin kanssa, niin huh..

        xLiner


      • Anonyymi
        Perttiina kirjoitti:

        Kiltin voisi hommata ja se on sosiaalisesti hyväksyttyä 🤔

        Hommaa kiltti, ja kunnollinen sitten kanssa kerralla!


    • Anonyymi

      Kuule. Sinun täytyy taistella miesten hameen käytön puolesta! Olla kansalaisaktiivinen. Se tapahtuu niin, että laitat vain hameen päällesi. Näin naisetkin vapautuivat aikoinaan hameenkäytöstä - pukemalla housut - ja sepä herättikin yleistä pahennusta ja aiheutti ties mitä ongelmia.

      Tiedän miehiä, jotka pukeutuvat hameeseen. Viime kesänäkin näin - oli kaiken lisäksi vanhempi mies. Miten vilpoisaa olikaan kesähelteellä kulkea hameessa, kun kanssaveljensä läähättivät "miesten" pukimissa. "MIesten" siksi, että naisetkin käyttävät pitkiähousuja ja pikkutakkeja.

      Nyt kun pääsin vauhtiin, niin laitanpa tähän vielä faktaa Afganistanin meiningistä. Afganistan kun on maailman pahin paikka syntyä tytöksi. Naisilla ei ole mitään oikeuksia. Mutta jos perheessä on vain tyttöjä, niin ovat keksineet pukea tyttöjä pojiksi (bacha posh). Käytäntö kyllä lienee joissakin muissa maissa. Jotkut tytöt eivät ole suostuneet murrosiässä takaisin tytön elämään, vaan ovat ottaneet hatkat koko perheestä.

      Yleisesti ottaen vapaissa länsimaissa kuten meillä Suomessakin on ikivanhat asenteet voimassa. Silloin, kun miehet voivat pukeutua hameeseen eikä kukaan kiinnitä asiaan mitään huomiota, ollaan lähellä sukupuolten välistä tasa-arvoa.

      • Anonyymi

    • Saa, miksei, vaikka ymmärrän että päät varmasti kääntyilevät. Toisaalta omaan pari umpiheteroa kaveria, miehiä, jotka ovat kilttiä käyttäneet jonkin aikaa protestihenkisesti, toinen työssään opettajana pk-seudulla lukiossa.

      Oletko varma, että sosiaalinen hyväksyntä on vain ulkopuolellasi, eikä ehkä osittain myös sisälläsi?

      • Kyllä se sisälläkin on. Joku ujous iskee päälle. Olen ainoastaan hametta kokeillut suljettujen ovien takana nuorempana, mutta julkisesti en uskaltaisi.


      • randombypasser
        Perttiina kirjoitti:

        Kyllä se sisälläkin on. Joku ujous iskee päälle. Olen ainoastaan hametta kokeillut suljettujen ovien takana nuorempana, mutta julkisesti en uskaltaisi.

        Niin, niin kai se aina on, itselläkin on omat jutut jotka jarruttavat eri asioita. Niille tulee välillä naurettua itsekseen, mutta se ei olennaisesti muuta mitään, ei ainakaan lyhyellä aikavälillä.

        Ja riippuu tietysti seutukunnastakin, joissain paikoissa päät eivät kääntyisi niin paljon kuin toisissa, siinäkin mielessä Suomi on jakatunut kansakunta.

        Uskoisin, että ainakin isommilla paikkakunnilla voisit hyvin käyttää kilttiä julkisesti ilman että sitä kauheammin ihmeteltäisiin. Kokemus voisi olla avartava itsellesikin, siinä missä toki myös ympäristölle, siedätyshoitoa.

        Itse kuitenkin olet tärkein itsellesi, sinällään olisi hyvä, jos voisit vapautuneesti pukea päällesi mitä milloinkin haluat, lain kirjaimen toki täyttyessä.


    • Kiltti on vain hyväksytty mutta ei esittäytyminen vastakkaisen sukupuolena harhaan johtavasti.

    • Anonyymi

      Siinähän piet!

    • Anonyymi

      Mikään muu ei sua estä kulkemasta hameessa; kuin sun oma mielesi. Pari kesää sitten ainakin Turun Portsan kaupunginosassa n. 30 vu0tias mies kulki melkein koko kesän hameessa, tosin ne hameet oli lähes nilkkoihin asti pitkiä ja useat tumma sävyisiä. Yks oli sellainen kapeahko kietaisuhame, joka antoi periksi puoleen reiteen asti.

      Juoksi näet Mikaelinkirkon portaat ylös ja mä katselin kadulta ett koska sotkeutuu hameeseensa...olihan siinä vaarana ett sattuisi astumaan helmalle vahinkossa, kun ne portaat ei ole aivan matalemmasta päästä ja harppomalla niitä nousi.

      Joskus syksyllä myöhemmin näin hänet tummassa viininpunaisessa kapeassa hameessa, valkoisessa kauluspaidassa ja mustassa puvuntakissa. Tasan saman punainen kravatti kaulassaan. Erikoinen, mutt tyylikäs asu kuitenkin, hiukset pienellä nutturalla lähes päälaella.
      No herättihän hän huomiota, viiksineen ja hameineen ...mutt hän ei antanut sen mitenkään vaikuttaa omaan käytökseensä.

      Noin ulkopuolisena arvioiden, minusta tuntui kuin; Hän olis ajatellut ett katsokaa rauhassa, kunhan pidätte mielipiteenne ominanne! Ei häntä katseet haitanneet.
      trollikka

    • Anonyymi

      Skoteilla on ne "kiltit" mutta omasta puolestani aivan sama onko hameita tai mitä vain.
      Sen sijaan olen sitä mieltä että miehet ovat naisille velkaa paranneltua ulkonäköä meikkaamalla. Meikkava mies tosin koettaneen HOMOKSI, joka homouskaan ei nykymaailmassa ole enää tuomittavaa, mutta EI-HOMO joka meikkaa, joutunee kohdelluksi HOMONA, ja sehän ei tietenkään käy.
      Jos yhdistäisi hameen ja meikkaamisen voisi joutua vähintään putkaan. Ulkomailla vangituksi.

    • Saa käyttää ja kohta se on jopa sosiaalisesti toivottavaa, ei tarvitse arpoa poliittista suuntausta ainakaan lätäkön toisella puolella. Tuskin oli meinaan sattuma että mies hameessa julkaistiin juuri presidentin vaalien jälkeen laajassa julkaisussa jonka päätoimittaja on demokraattien lähipiiriä.

      Onhan noita hameessa olleita miesmuusikkoja ollut ennenkin, samoin meikattuja ja jos muistelen oikein taisi nuoruudessani noin kolmanneksella pojista ollut korvakorut. Ei Kuotesahokaan paljoa ujostele ja jos olisi ollut hiukan poliittista silmää niin olisi kansanedustaja.

      Jäin itse tuossa leikkimään ajatuksella että jos olisin mennyt sopimaan elatusasioista hame päällä niin olisiko.
      han lapset otettu kokonaan pois vai todettu että hame todistaa että et olekaan huono vanhempi sukupuolesi perusteella

    • Anonyymi

      Minä käytän päässä pannumyssyä.

    • Anonyymi

      Tottakai saa. Ei sitä ole missään kielletty.

    • Anonyymi

      Ei saa. Jos käyttää on homo

    • Anonyymi

      Ja vaippoja, kuten muinoin🤗

    • Anonyymi

      ALoittakaa mihet kiltin käytöstä sekä kokeilkaa suoraa pitkää hametta.
      Kotosallaolen pitänyt.

    • Anonyymi

      Saa käyttää, tietysti.
      Hyvä että olen monella miehellä jo nähnytkin hameita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe