Vikaa jo ennen myyntiin tuloa kuten VW konsernilla
Hyundait palovaarra jne--
Toyota se vaan etenee
Hyundait palovaarra jne--
Toyota se vaan etenee
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Miten tojo etenee sähköautoissa ? Sellaisissa oikeissa sähköautoissa, joissa ei ole polttomoottoria.
No eipä nuo saksalaisetkaan näytä etenevän millään muotoa kyseisissä sähköhärpäkkeissä!
https://www.is.fi/autot/art-2000007630391.html
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/koeajo-volkswagen-id-3-sahkoauto-on-lupaava-prototyyppi-jota-kannattaa-odottaa-viela-hetki/ 😁😄
Miksi sähköautot huonoja?
Ei kaikki, perinteisten autojen valmistajilla on suuria haasteita softien kanssa.
Syy siihen on perinteissä, eli autot kasataan alihankkijoiden komponenteista jolloin niiden komponenttien softat pitäisi saada toimimaan yhteen. Se on suuri pulma koska jos ja kun ongelmaa ilmenee, täytyy päävalmistajan ja alihankkijan sovittaa ohjelmistoa kummassakin päässä eli aikaa ja rahaa kuluu.
Tesla, joka valmistaa itse auton softakriittiset osat, ei tällaisia ongelmia ole. Softia pystyy korjaamaan nopeasti ja lähettämään ne autoihin verkon kautta samoin kuin mikrosoft tietokoneisiin tekee. Näin saadaan autoihin myös uusia ominaisuuksia joita ostohetkellä ei edes ollut.
Perinteisten autojen valmistajilla on vielä pitkä tie saavuttaa Tesla sähköautoissa.
toyotalla perinteitä e autoista on-toimii
30 vuoden tuotekehittely
Kerrotko vielä minkälainen tai mikä mallityypiltään oleva täyssähköauto toyotalta löytyy?
Jopa 30 - vuotta vanha?? Hypridihän EI ole sähköauto, kuten ei ole lataushybridikään.
UX300e lötyy Lexuksen mallistosta. Haluatko tilata?
Onko sinulla muuten jo joku sähköauto vai miksi asia ottaa noin koville?
sanoin e
"UX300e lötyy Lexuksen mallistosta. Haluatko tilata?
Onko sinulla muuten jo joku sähköauto vai miksi asia ottaa noin koville?"
Tulit tänne markkinoimaan Lexusta!
"UX300e lötyy Lexuksen mallistosta. Haluatko tilata?"
En missään nimessä tilaa sähköautoa jonka:
- Pikalataus systeemi hidas (shademo) <50kW joka on melkeinpä kuollut jo euroopassa.
- Kantavuus alle 300km.
- Akkutakuu vaatii vuosittaisen huollossa käynnin eli asiakkaan lypsylehmänä pitämistä.
- Ac laturi vain 6,6kW.
- Hinta yli 50k€
Kokonaisuudessaan surkea esitys.
Toyota rav
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Toyota_RAV4_EV
Itse olen Nissan mihiä, mutta kuuluu yleissivistykseen.
Teslan tekemä tuokin, koska Toyota ei osaa.
Toyotalta löytyy uusikin sähkösuto. Proacesta on tullut uusi sähköinen versio markkinoille. Täysverinen sähköpaku, made by PSA.
Päättäjät näyttää mallia millä kannattaa ajaa ja millä ei kannata.
On uutisia ja sitten on uutisia. https://www.is.fi/autot/art-2000006412132.html
Pidennetyn puhemies-BMW:n ohella eduskuntaan on hankittu toinenkin sähköinen ajoneuvo, eli kuriiriautoksi liisattu Volkswagen e-Golf -täyssähköauto, jonka hankintakustannukseksi kerrotaan kaikkiaan 25 710 euroa.
Koska ajosähköä käyttävät autot vaativat myös lataamista, on valtioneuvoston ja eduskunnan pysäköintipaikoille myös rakenteilla ja osin jo rakennettukin yhteensä 37 latauspistettä, yhteishinnaltaan 142 420 euroa.
Onkin järkevää liisata VW,koska se hajoaa kuitenkin ja ei toimi luvatusti.
Saako veronmaksajat käydä lataamassa autonsa eduskunnassa?
VWaudin tietää kysymättä
ugh
aihetta on
Sähköautot saastuttaa bensamoottorisia enemmän. Ne on poliittinen huijaus
https://www.youtube.com/watch?v=eCezgF5JWr0
Elämme näköjään totuudenjälkeistä aikaa. Ainakin sinun osalta.
Sähköauto on huono, kun en voi ladata kesämökkisaaren mantereen rannassa, kun ei ole sähköä ja olen 5 kk saaressa. Lähellä kulkee Pohjois-Karjala sähkön sähköverkko, mutta eivät suostu antamaan sähköä ja kun ovat monopooliasemassa ja kilpailevaa sähköverkkoa ei saa rakentaa.
Hyvä näkökanta. Meillä kaikilla onkin mökki saaressa. Jaska Jokunen Kiteeltä tarvitsee päivittäiseen ajoonsa myös pakettiauton ja siksi tavallinen henkilöauto on huono meille kaikille.
Tuon takiahan me nyt tiedetään ettei sähköautosta ole mihinkään ja olemme kateellisia hänen saaressa olevasta mökistään ja bensa-asemasta rannassa.
Täällä on paljon kirjoittajia jotka luulee kaikkien muiden olevan kiinnostuneita hänen elämästään.
liian nopeasti
aja tdi loppuun
VW ay väki varoitti että tuotekehitys on huono....
kylmyys ja tuotekehitys
ei testausta?