Ilmastonmuutos on pakkastalven tappaja!

Lämpeneminen voimistaa ja kiihdytää polarpyörrettä.
Pakkastalven tappaja voimakkaana – tästä on kyse polaari­pyörteessä, joka voi tehdä sinunkin joulustasi mustan https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007640030.html
8118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Höpö höpö! Niitä lämpöisiä talvia on ollut ennenkin. Esim vuosina 1925 ja 1930. Siis silloin kun kukaan ei olut kuullutkaan ilmastonmuutoksesta.

Äänestä
  • Nyt puhut esiteollisesta ajasta. Teollisuus alkoi vasta kun Bill Gates keksi tietokoneen ja Elon Musk sähköauton. Silloin rupesivat globaalit lämpötilat nousemaan.

    Äänestä

  • Vuodet eivät ole veljeksiä, mutta jos katsotaan Ilmatieteen laitoksen tilastosta eri kuukausien lämpö- ja kylmyysennätyksiä, niin tältä se näyttää:

    Kuusi lämpöennätyksistä on tehty 2007 tai sen jälkeen ja seitsemäs vuonna 1995.
    Vain kolme lämpöennätystä on ennen -70 luvun alkua.

    Kylmyysennätyksiä ei ole 2000 luvulla tehty ainuttakaan ja vuoden 1971 jälkeenkin vain kaksi.

    Vaikka yksittäiset lämpötilat eivät paljoa kerro, niin trendi on selvä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt puhut esiteollisesta ajasta. Teollisuus alkoi vasta kun Bill Gates keksi tietokoneen ja Elon Musk sähköauton. Silloin rupesivat globaalit lämpötilat nousemaan.

    Gates ei keksinyt tietokonetta, eikä Musk sähköautoa. Molemmat keksinnöt on tehty ennen kuin kyseiset herrat ovat edes syntyneet.

    Äänestä

Onko polaaripyörteen hidastumisen ja ilmastonmuutoksen välistä yhteyttä saatu jo selvitettyä? Viimeksi kun asiasta yritin tietoa löytää ei tuosta löytynyt tieteellistä julkaisua jossa olisi uskallettu esittää mitään vahvoja väitteitä asiaan liittyen. Tätä hidastumista ja siitä aiheutuvia tavanomaista pitkäkestoisempia kylmän tai lämpimän sään jaksoja ei ainakaan toistaiseksi voi laittaa ilmastonmuutoksen piikkiin.

Jos tästä on nyt parempaa tarkistettavissa olevaa tietoa niin laittakaa linkki, doi-koodi tai artikkelin kirjoittaja ja vuosiluku näkyviin. Blogispekulaatiot eivät kiinnosta.

Äänestä

No, sehän on hyvä

Äänestä

Tämän takia harkitsen muuttavani etelänavalle.. Tai ainaki Kanadaan.. Tai aluks vaikka lappiin. Itä-Suomessa asun että sinänsä aika kylmät talvet on kyllä ollu mut kokoajan pelkään, että vettä sataa. Huomennakin sataa pikkasen ja vähät lumet sulaa

Äänestä

Pakkastalvi saa jäädä historiaan heti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lämpeneminen voimistaa ja kiihdytää polarpyörrettä.
Pakkastalven tappaja voimakkaana – tästä on kyse polaari­pyörteessä, joka voi tehdä sinunkin joulustasi mustan https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007640030.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu