Lämpeneminen voimistaa ja kiihdytää polarpyörrettä.
Pakkastalven tappaja voimakkaana – tästä on kyse polaaripyörteessä, joka voi tehdä sinunkin joulustasi mustan https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007640030.html
Ilmastonmuutos on pakkastalven tappaja!
8
64
Vastaukset
- Anonyymi
Höpö höpö! Niitä lämpöisiä talvia on ollut ennenkin. Esim vuosina 1925 ja 1930. Siis silloin kun kukaan ei olut kuullutkaan ilmastonmuutoksesta.
- Anonyymi
Nyt puhut esiteollisesta ajasta. Teollisuus alkoi vasta kun Bill Gates keksi tietokoneen ja Elon Musk sähköauton. Silloin rupesivat globaalit lämpötilat nousemaan.
- Anonyymi
Vuodet eivät ole veljeksiä, mutta jos katsotaan Ilmatieteen laitoksen tilastosta eri kuukausien lämpö- ja kylmyysennätyksiä, niin tältä se näyttää:
Kuusi lämpöennätyksistä on tehty 2007 tai sen jälkeen ja seitsemäs vuonna 1995.
Vain kolme lämpöennätystä on ennen -70 luvun alkua.
Kylmyysennätyksiä ei ole 2000 luvulla tehty ainuttakaan ja vuoden 1971 jälkeenkin vain kaksi.
Vaikka yksittäiset lämpötilat eivät paljoa kerro, niin trendi on selvä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt puhut esiteollisesta ajasta. Teollisuus alkoi vasta kun Bill Gates keksi tietokoneen ja Elon Musk sähköauton. Silloin rupesivat globaalit lämpötilat nousemaan.
Gates ei keksinyt tietokonetta, eikä Musk sähköautoa. Molemmat keksinnöt on tehty ennen kuin kyseiset herrat ovat edes syntyneet.
Onko polaaripyörteen hidastumisen ja ilmastonmuutoksen välistä yhteyttä saatu jo selvitettyä? Viimeksi kun asiasta yritin tietoa löytää ei tuosta löytynyt tieteellistä julkaisua jossa olisi uskallettu esittää mitään vahvoja väitteitä asiaan liittyen. Tätä hidastumista ja siitä aiheutuvia tavanomaista pitkäkestoisempia kylmän tai lämpimän sään jaksoja ei ainakaan toistaiseksi voi laittaa ilmastonmuutoksen piikkiin.
Jos tästä on nyt parempaa tarkistettavissa olevaa tietoa niin laittakaa linkki, doi-koodi tai artikkelin kirjoittaja ja vuosiluku näkyviin. Blogispekulaatiot eivät kiinnosta.- Anonyymi
No, sehän on hyvä
- Anonyymi
Tämän takia harkitsen muuttavani etelänavalle.. Tai ainaki Kanadaan.. Tai aluks vaikka lappiin. Itä-Suomessa asun että sinänsä aika kylmät talvet on kyllä ollu mut kokoajan pelkään, että vettä sataa. Huomennakin sataa pikkasen ja vähät lumet sulaa
- Anonyymi
Pakkastalvi saa jäädä historiaan heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892