Siskoni... pyydä anteeksi

Anonyymi

Siitä on pian kaksi vuotta kun pidimme yhteyttä. Siskoni on aina ollut se joka päätti asioista aikuisenakin. Hän lupasi minulle ison asian ja yllättäen perui sen. Minä olin kuulemma se joka olin asian keksinyt. Tämä ei pidä paikkansa ja sanoin ensimmäistä kertaa hänelle vastaan. Sen jälkeen siskoni haukkui minua ensin puhelimessa sen jälkeen tekstiviesteillä. Käskin hänen lopettamaan kiusaamiseni ja hän jatkoi aina vain. Niin kauan hän jatkoi kun yritin puolustaa itseäni. Sitten lähetin hänelle viestin etten vastaa hänelle jos viestit koko ajan ovat ilkeitä. Sain häneltä vielä yhden ilkeän viestin. Enkä enää vastannut hänelle. Sen jälkeen en ole kuullut siskostani mitään. Kaikesta on kohta kulunut kaksivuotta. Ajattelen siskoani usein, mutta hän aikuisena voisi miettiä sanojaan ja osata pyytää anteeksi. Tiedän näin ei tule käymään. Toiselta sisareltamme olen aiemmin kuullut ettei siskomme koskaan pyydä anteeksi vaikka loukkaisi ketä vain. Hän on saanut myös kolmannen sisaruksen puhuttua minua vastaan. Asioilla jotka eivät pidä paikkansa. Minut on heitetty kokonaan ulos sisarusparvestamme. Se tuntuu pahalta. Olen muutenkin todella yksinäinen ja siskoni tietää sen ja tämä on minulle rangaistus kun uskalsin sanoa omat mielipiteeni. Kun meillä oli välit hyvät niin minun piti koko ajan kehua siskoani. Melkein päivittäin hän vaati kehuja kuinka hyvä ja kaunis hän onkaan.

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedän tunteen, kun oma sisarus yllättäen sanoutuu niinsanotusti irti yhteydenpidosta. Meillä tämä asia tuli vastaan sen jälkeen, kun toinen vanhemmista kuoli. Olin aiemmin jo muuttanut lähempää kotiseutua vielä vähän pidemmälle, aikuisena. Siihen asti oli ollut käytäntö, että minun kuului aina matkustaa siskon luo käymään. Yllättäen huomasin, että täälläpäinhän sisko ei ole käynytkään, missä asun ja teen töitä ja elän. Kysynytkin, ei mitään selitystä.
      Olen yrittänyt yhteydenpitoa, hommasta ei tule mitään, sisko vain puolikohteliaasti lopettaa puhelun äkkiä. Kun kysyn kotipaikan asioista, ei vastaa(olen osakas). Outoahan se on, kun ennen lämpimät välit loppuivat äkisti.

    • Anonyymi

      Miksi aikuiset ihmiset roikkuvat sisaruksissa.
      Jäikö lapsuus kesken?

    • Anonyymi

      Olkoonpa kuka hyvänsä, vaikka äiti tai isäkin, niin ei ole pakko pitää yhteyttä, jos ei halua. En minä ainakaan halua sellaisten kanssa olla tekemisissä, joiden kanssa syntyy riitaa.

      Tämä ei ole syytös ketään kohtaan, mutta miettikää käytöstänne siltä kannalta, ettei mitään velvollisuuksia olla sisaruksen ystävä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5410
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      161
      1845
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      156
      1501
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1174
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1125
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1068
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1033
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      38
      924
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe