Jotenkin outoa lukea, että Dylan on myynyt kappaleensa. Hänhän on versioinut niitä paljon ja konserteissa lauluissa sanoitukset paljon vaihtuvat. Ja äänittää tai kuvata ei saa. Ehkä lopettaa konsertoimisen, kun tekijänoikeuskorvaukset eivät enää tule itselle.
Jutussa mainittiin "Suurimman osan tunnetuimmista sävellyksistään hän on laulanut nauhalle yhdellä otolla." Mihinkähän tuo mahtaa perustua? Mestariteosta Blonde On Blonde äänitettiin monta päivää. Monesti aamuun asti. Toki joihinkin muihin tuotantoihin nähden meni nopeasti. Ensimmäiset levynsä Dylan toki teki nopeasti. Ensimmäinen muistaakseni kolmassa päivässä.
Astral Weeks on tosin äänitetty kahdessa illassa. Morrisonin ajaton mestariteos. Keith Jarret tehnyt hienoja levyjä yhdellä otolla. Mutta tälläiset harvinaisia.
Dylan myi kappaleensa...
3
100
Vastaukset
Minusta kappaleiden oikeudet pitäisi olla kappaleen tekijällä ja/tai alkuperäisellä esittäjällä. Muutenhan niitä voidaan käyttää millaisissa yhteyksissä tahansa ja niistä voidaan tehdä ihan minkälaisia versioita tahansa.
Sopimus on salainen kuten kauppahinta, mutta ehkä Dylania tullaan kuulemaan mainoksissa jos levy-yhtiö sallii.
- Anonyymi
Eläkepäiviä varten otti rahat pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592945- 1342131
- 921798
- 1641405
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731341- 631319
- 791262
- 691132
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731069Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331017