Eläkeikä pitäisi laskea 55 vuoteen

Anonyymi

Olen nyt 54 eikä enää kiinnosta paskaakaan tehdä töitä. Miniefortilla yritän tehdä siihen saakka kunnes saan kunniallisesti potkut ja voin ryhtyä työttömäksi.

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minustakin 55 -58 -vuoden virallinen eläköitymisikä olisi realismia. Yli viisikymppiset ovat monissa töissä silmätikkuina, joille työnantaja tilaisuuden tullen ensimmäisenä jakaa kenkää. Tämä on realiteetti. Päättäjien kauniit puheet ikääntyvän työntekijän arvostamisesta ovat puhdasta paskaa ja puhujat tietävät sen itsekin. Kaipa yhteiskunnan kantokyky kestää paremmin kortistossa ja työllistämistöissä olevia "eläkeläisiä" kuin virallisesti eläkkeellä olevia alle 65 ikäisiä.

      Juuri päättyneellä yt:kierroksella kolme vanhinta työkaveriani irtisanottiin. Tiedän, että seuraavalla kerralla on minun vuoroni. Eläke jää pienehköksi, koska nuorena jouduin tyytymään pätkä- ja silppuhommiin ja vastaavasti liki 10 vuotta urasta jää tekemättä vallitsevan ikäsyrjinnän takia. Olen sitten eläkeläisenä hakemassa ainakin asumistukia, ehkä jopa toimeentulorahaa välillä.

      • Anonyymi

        Juuri tätäthän kokkareet ja kepu haluavat eli
        lisää köyhiä.


    • Anonyymi

      Ihmiset elävät nykyään paljon pitempään ja myös terveenpinä kuin aikaisemmat sukupolvet. Eläkeiän laskeminen 55-vuoteen on varsin outo ja kestämätön vaatimus. Jos nykyinen työ tympii niin ei se yhteiskunnan vika ole. On osattava itse vaihtaa työpaikkaa ja ammattia ajoissa. Itse kukin voi ja saa jättäytyä työelämästä omasta tahdostansa. Tämä on vapaa maa. Silloin vain on itse huolehdittava toimeentulostansa eikä odotettava että yhteiskunta kustantaa makoilut.

      • Anonyymi

        Sinä maksat, sitä ei sulta kysytä... eikä ketään kiinnosta syyllistämisesi. Otan kaiken mitä irti lähtee kun kerran työtä ei haluta jakaa ja ikärasismi jyllää.


    • Anonyymi

      Kyllä jo yli 50-vuotiaat joutaisivat eläkkeelle. Olihan se aika naurettavaa pelleilyä pyöriä tuolla vielä reilusti yli 50-vuotiaana.

      • Anonyymi

        kuka maksaa?


    • Anonyymi

      Elämä hupenee jokainen päivä on arvokas ja varsinkin kun harrasteita riittää joka päivälle ja kaikki on kotiinpäin....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe