Hieno ele Lapin keskussairaaloilta hoitohenkilökunnalle. Joululahjaksi 100e työhyvinvointiin, virkistykseen ja Lpks:n suorastaan 100e koronalisä. Onhan se tyhjää parempi!
Tietenkään kaikkia tämäkään ei miellytä, vaan pitäisi saada 1000-2000e pelkkää rahaa..
Vertailun vuoksi, jossakin Etelä-Suomen sairaalassa oli hoitohenkilökunta palkittu paketilla teetä..ja kahdella suklaairtomakeisella...
LKS:n ja Lpks:n joululahjat hoitohlökunnalle- 100e hyvinvointiin!
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Montakohan koronapotilasta ovat hoitaneet? Ja kuinka monelle ovat koronan tartuttaneet?
- Anonyymi
vittuko ei saanu bon bon karkkeja
- Anonyymi
Rovaniemen kaupunki vei loputkin
Tyky - Anonyymi
”Mäkijärvi on jopa väittänyt, että vuosilomien perumisesta on sovittu henkilöstön kanssa korvaukset. Ihan lööperiä puhuu Mäkijärvi. Työnantaja ei ole tällaiseen suostunut”, hän jatkaa.
Myös Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi tviittaa, että ”nyt puhuu johtajaylilääkäri Mäkijärvi muunneltua totuutta”.
”Vuosiloman perumisesta ei ole sovittu korvauksia. Hoitajat ovat valmiita sopimaan kannustavammista hälytys- ja lisävuorokorvauksista. Pitäisikö HUS palata neuvottelupöytään?”
Myös HUSin toimitusjohtaja Juha Tuominen viittasi aiemmin Twitter-keskustelussa järjestöjen kanssa tehtyihin sopimuksiin korvauksista. Tehyn edustajat tyrmäsivät tällöinkin asian ja totesivat, että näissä sopimuksissa kyse on aiemminkin käytössä olleista tavanomaisista joulunajan järjestelyistä.
”En usko, että tämä riittää vielä kannustimeksi. Tulkitsen, että olet samaa mieltä, koska haluat valmiuslakia avuksi. Suosittelisin hankkimaan tietoa muiden sairaanhoitopiirien sopimuksista ja korvaustasoista. Autamme mielellämme”, Kirvesniemi vastasi Tuomiselle.
Uusi Suomi tavoitteli Markku Mäkijärveä kommentoimaan asiaa, mutta ei heti perjantaina aamupäivällä tavoittanut häntä.
ote US- Anonyymi
Ei taida olla Mäkijärvellä osaa eikä arpaa Lapin sairaanhoitopiirien asioihin. Tuolla toki on sellaisia hoitajia jotka ovat oikeasti koronapotilaita hoitaneetkin..
Hoitokunta ollu tossi kilti 😘
- Anonyymi
Minä olen saanut helmikuusta saakka korona lisää 600 €/kk ja mittavat palkalliset hyvinvointi lomat joita saan alkaa pitämään vasta kun corona on selätetty. Tosin en työskentele sairaaloissa vaan työnantajani on maailman laajuinen vientialan yritys jolle minun työpanos on erityisen tärkeä.
- Anonyymi
Oliskohan kuuluisa Attendo, jossa vanhustenhoidossa ollut huonoa sanottavaa...
- Anonyymi
oho
mieluimmin Sipilä alentamaan kk palkkoja 500e-suomi on hädässä ja hoitajat liian kova palkka
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024813Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493232Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1061001Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah30984Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40971