LKS:n ja Lpks:n joululahjat hoitohlökunnalle- 100e hyvinvointiin!

Anonyymi

Hieno ele Lapin keskussairaaloilta hoitohenkilökunnalle. Joululahjaksi 100e työhyvinvointiin, virkistykseen ja Lpks:n suorastaan 100e koronalisä. Onhan se tyhjää parempi!
Tietenkään kaikkia tämäkään ei miellytä, vaan pitäisi saada 1000-2000e pelkkää rahaa..
Vertailun vuoksi, jossakin Etelä-Suomen sairaalassa oli hoitohenkilökunta palkittu paketilla teetä..ja kahdella suklaairtomakeisella...

9

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montakohan koronapotilasta ovat hoitaneet? Ja kuinka monelle ovat koronan tartuttaneet?

    • Anonyymi

      vittuko ei saanu bon bon karkkeja

    • Anonyymi

      Rovaniemen kaupunki vei loputkin

      Tyky

    • Anonyymi

      ”Mäkijärvi on jopa väittänyt, että vuosilomien perumisesta on sovittu henkilöstön kanssa korvaukset. Ihan lööperiä puhuu Mäkijärvi. Työnantaja ei ole tällaiseen suostunut”, hän jatkaa.

      Myös Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi tviittaa, että ”nyt puhuu johtajaylilääkäri Mäkijärvi muunneltua totuutta”.

      ”Vuosiloman perumisesta ei ole sovittu korvauksia. Hoitajat ovat valmiita sopimaan kannustavammista hälytys- ja lisävuorokorvauksista. Pitäisikö ⁦⁦HUS palata neuvottelupöytään?”

      Myös HUSin toimitusjohtaja Juha Tuominen viittasi aiemmin Twitter-keskustelussa järjestöjen kanssa tehtyihin sopimuksiin korvauksista. Tehyn edustajat tyrmäsivät tällöinkin asian ja totesivat, että näissä sopimuksissa kyse on aiemminkin käytössä olleista tavanomaisista joulunajan järjestelyistä.

      ”En usko, että tämä riittää vielä kannustimeksi. Tulkitsen, että olet samaa mieltä, koska haluat valmiuslakia avuksi. Suosittelisin hankkimaan tietoa muiden sairaanhoitopiirien sopimuksista ja korvaustasoista. Autamme mielellämme”, Kirvesniemi vastasi Tuomiselle.

      Uusi Suomi tavoitteli Markku Mäkijärveä kommentoimaan asiaa, mutta ei heti perjantaina aamupäivällä tavoittanut häntä.

      ote US

      • Anonyymi

        Ei taida olla Mäkijärvellä osaa eikä arpaa Lapin sairaanhoitopiirien asioihin. Tuolla toki on sellaisia hoitajia jotka ovat oikeasti koronapotilaita hoitaneetkin..


    • Hoitokunta ollu tossi kilti 😘

    • Anonyymi

      Minä olen saanut helmikuusta saakka korona lisää 600 €/kk ja mittavat palkalliset hyvinvointi lomat joita saan alkaa pitämään vasta kun corona on selätetty. Tosin en työskentele sairaaloissa vaan työnantajani on maailman laajuinen vientialan yritys jolle minun työpanos on erityisen tärkeä.

      • Anonyymi

        Oliskohan kuuluisa Attendo, jossa vanhustenhoidossa ollut huonoa sanottavaa...


    • Anonyymi

      oho

      mieluimmin Sipilä alentamaan kk palkkoja 500e-suomi on hädässä ja hoitajat liian kova palkka

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5017
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      63
      1890
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      111
      1799
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1670
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1604
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      223
      915
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      843
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      803
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe