hyvä jos puolet kansalaisista saa, Influenssarokote loppui heti, niitäkin tilattu liian vähän, taitaa olla niin että maskia saa käyttää joulu 2021 saakka , elle kauemmin, pakko käyttää samaa maskia 2-3vkoa rahat ei riitä.
Korona rokotteita tilattu liian vähän
Anonyymi
3983
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Joku ilm. laskuvirhe tullut, vain 2,5 milj. rokotetta, sen jakaa kahdella, tulee 1,25 milj.
https://yle.fi/uutiset/3-11707283
Usa toimii. Eu:n herrat kokoontuu 6.1 pohtimaan toisen rokotteen tilausta ja aikataulua, ei tule mitään, ollaan jo kesässä.
https://yle.fi/uutiset/3-11707164
EU tilasi juuri tuplasti lisää Pfizerin rokotetta. Modernan rokote sai luvan, ja sitä alkaa tulla parin viikon sisällä.
Kyllä riittää.
Veikkaan että Suomi saa viimeisenä , sitäpaitsi nyt alkanut jyllää uusia versioita, rokotteet ei ehdi mukaan, paluu normaaliin vuosien päässä.
Suomi alkoi rokottaa ensimmäisten joukossa, ja nyt rokotteita tulee isompina erinä kuin alussa.
Luotto lääketeollisuuteen pyöreä nolla. Pitäkööt rokotteensa.
Ei kaikki rokotetta tarvitse.Vain työssä käyvät ja hoiitajat sekä rikkain porukka sekä politikot.Niille riittää.Vanhuksia turha rokottaa kun saadaan ne pois nopeammin kuluttamasta verovaroja.
Luuletko että vanhukset sen rokotteen haluavat? =)) Olkaa vaan muut hyvät ja menkää edelle. Poliitikot mielellään ensin ja Pfizerin osakkaat sekä Gatesin lapset ja lapsenlapset. Katsokaatten myös ettei niille isketä suolaliuosta vaan ihan sitä ehtaa kamaa ;). Samalla kun sen rokotteen otatte, niin muistakaa sanoa joitain kauniita sanota sairaanhoitaja Tiffany Doverille, joka suorassa lähetyksessä otti rokotteen, pyörtyi ja kuoli. Hyvää loppuvuotta vain kaikille.
https://www.youtube.com/watch?v=reTyPQu4GUU
Totta toikin. Ajattele kuitenkin maapallon väkimäärää, porukkaa on niin paljon , ettei kaikille heru pullon pohjallisiakaan. Siinä jää ilman työikäisiä, teinejä jopa lapsia. Vanhukset on nyt karsittu, ketä ehdotat seuraavaksi ?
Ihmisiä kuolee koko ajan ihan muuhun kuin koronaan. Niin tämäkin hoitsu, jos tuo väite kuolemasta edes pitää paikkaansa. Videoita on helppo väärentää.
vai olisko syy siinä että arkadianmäellä on menny pupu housuun? Siellä on huomattu että meillä voi naapurin Jussikin voi osata kieliä, ja osata ettii tietoo, tietää asioista ja kyseenalaistaa rokotteen ja samalla joidenkin taltuttamis keinojen järkevyys.
Kaikkina muina vuosina influenssarokotteita on jäänyt runsaasti yli hävitettäväksi. Tänä syksynä ensimmäisen kerran rokotukseen osallistuttiin tavanomaista innokkaammin ja sen vuoksi rokotteet loppuivat.
Tuo Suomeen nyt tilattu koronarokotemäärä on vasta ensimmäinen tilausmäärä ja todennäköisesti rokotetta tilataan lisää kun muiltakin valmistajilta aletaan saamaan testattuja rokotteita. Erityisesti odotetaan helpommin säilytettäviä rokotteita joiden jakelu ja säilytys ei enää edellytä erityisen matalalämpöistä syväjäädytystä.
Yhä edelleenkin on ihmisiä, jotka eivät rokotuksia halua. Ihan hyvä, että on sovittu järjestys, ketkä rokotetaan. Olisihan aika surullista, jos ihmiset tappelisivat verisesti rokotteista.
Influenssarokotteista kyllä tapeltiin tänä vuonna "verissäpäin", eli kauhea valitus alkoi kun rokotteet loppui eikä rokotusta saanut enää mistään.
kaikkia ei ole takoituskaan rokottaa.yli 70-kymppisille annetaan korona virus suoraan suoneen.eläkeyhtiöt säästävät ja johtoportaalle riittää jaettavaa.ainakin 150000-250000 ihmistä on tarkoitus siirtää "hiekkahoitoon".
Höpö höpö satusetä.
Kaikki rokotukset otettu itselle ja lapsille. Koronaroketetta ei oteta ennen kuin tämä sirkus selviää ja on tiedossa haitat. Ei sen monimjutkaisempaa syytä tässä meikälle.
Niin, tässä on hyvä mahdollisuus rahastaa suolaliuoksella. Käy kuin maskien kanssa, rahat meni. Sittemmin on oltu hiljaa, että aisia unohtuisi veronmaksajilta, jotka kustantavat kaiken tämän.
Maskeja saa ilmaiseksikin esim kirkosta/ terveys/sosiaalipalveluista.
Rokottetta ei välttämättä kannata vielä ottaa, sillä voi olla sivuvaikutuksia.
Eipä taida kirkko jakaa maskeja, yleensä vähävaraisten maskijakelun hoitaa kunta.
On sitten asia erikseen jos menee asiakkaaksi vaikkapa terveyskeskukseen tai sairaalaan, eikä ole maskia naamalla niin se tarjotaan siellä, mutta ei laatikollista mukaan.
Mä sain kirkolta maskin kun kävin kirkossa.
Erveyskeskuksedta sain yhden kun olin menos lääkärille ja unohdin maskin kotiin.
Kaupungeilta niitä saa myös esim.https://www.hel.fi/helsinki/korona-fi/koronaneuvonta/kasvomaskit/jakelupisteet
Kyllä, moni muukin palveluntarjoaja kuin kirkko antaa maskin sille käyntikerralle jos sinne mennessä ei ole maskia. Tällä halutaan suojata henkilökuntaa ja muita mahdollisesti paikalla olevia henkilöitä. Näin toimitaan omassa seurakunnassanikin, maskin käyttöä kirkossa suositellaan ja suntio antaa sellaisen ellei tulijalla ole sellaista naamallaan.
En todellakaan aio ottaa mitään koronarokotetta. Kuten ei useat muutkaan hoitoalalla olevat kaverini. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c3cf0c26-ffcf-4043-b93d-0f986afcb2f6
Ei sitten tarvitse tulla valittamaan jos työnantaja siirtää toissijaisiin töihin jossa ei olla tekemisissä potilaiden kanssa tai jopa lomauttaa pandemian ajaksi.
Jos siirtää, niin sitten siirtää. Ei pitäisi olla sinulta pois? Mistä päättelit että olen ylipäätään hoito- tai hoiva-alalla?
Hoitohenkilökunta loppuu kesken. Jo nyt eräissä sairaaloissa on henkilökuntaa määrätty töihin, vaikka on altistunut koronalle ja pitäisi olla kotona omaehtoisessa karanteenissa. Kaupassa ei saa käydä, mutta töihin pitää mennä suojautuneena.
Muista sinäkin että kun et halua kyseenalaistaa näinkään outoa asiaa kuin uusi rokote, josta löytyy todella paljon tietoa, ja jota ei koskaan ole aiemmin käytetty ja haluat sen kuitenkin, älä vie sairaanhoitopaikkoja niiltä jotka tarvitsevat niitä muista syistä! Ja huom! Kaikki rokotteet olen ottanut, myös lapseni, mutta tätä en ole ensimmäisten joukossa ottamassa.
Niin koska et edes ole oikeutettu saamaan kronarokotetta ensimmäisten joukossa. Itse olen julkistetussa rokotusjärjestyksessä kakkosryhmässä, mutta ei taida ihan heti tulla kutsua rokotukseen (menen kyllä heti kun kutsutaan kuten kaikkiin muihinkin joukkorokotuksiin).
Itseasiassa olisin, koska reuma ja kortisoniakin menee kohtuudella. Ei tulisi kuitenkaan mieleenkään mennä piikille tässä covid-tapauksessa. Ehkä kun näkee miten se toimii, jos edes sitten. Influennsapiikistä sai 3 pv kuumeen 39-39,5 joten senkään vuoksi ei kiinnosta. Tiesitkö että pääministerimme kirjoitti lääketeollisuuden korruptiosta jo vuosia sitten aika mielenkiintoisen jutun (toki se oli tiedossa, mutta nyt voit ihan itsekin lukea. sannamarin.net on blogin nimi ja vuodelta 2009 löytyy tuo teksti. Jaksat varmaan sen verran skrollailla?
Reumaa sairastava ei ole koronan riskiryhmää. Sinne vaan tavisten mukana rokotuksiin joskus kesällä jos kiinnostaa.
Vai että ihan kerran tullut influenssapiikistä kuumetta (noinhan tuosta purkauksesta voi päätellä). Olen ottanut influenssapiikin siitä saakka joka vuosi kun sitä on jaettu ja vain kerran sairastuin influenssapiikin jälkeen (en rokotuksesta) koska rokote suojasi poikkeuksellisen huonosti ja sain mutatoituneen viruksen.
immunosupressiivinen lääkitys ja kortisonilääkitys itseasiassa vie ihmisen riskiryhmään. Mistä olet saanut tiedon ettei kuuluisi?
Jaahas, siinä tapauksessa vaadin että kaltaisesi vastuuton tyyppi ei saa hoitaa minua. Jos nyt edes oikeasti olet hoitoalalla, mitä epäilen.
Koronarokotteita on tilattu ihan riittävästi. Tuosta 19 miljoonasta annoksesta riittää koko Suomen kansalle kahteen kertaan tarvittavat kaksi rokotusta. Innokkaimmat saa halutessaan kolmannenkin kerran kun kaikki eivät kuitenkaan voi tai halua ottaa rokotusta.
No johan meille on kerrottu että rokotteiden jälkeenkin pitää käyttää maskia.
toki, koska sen käytöstä saadaan sitten uusi sairaus. Kyllähän rahaa täytyy tehdä, hinnasta viis.
Tuo+maskin+käyttö+johtuu+siitä,+että+rokote+antaa+vain+95+%+suojan,+eikä+vielä+ole+varmaa+tartuttaako+rokotettu+tautia+eteenpäin+vai+ei.+Minä+aion+käyttää+FFP2+maskia+kunnes+tauti+ei+enää+leviä,+todennäköisesti+kesään+asti.
Tieto+lisääntyy+vähitellen.+Tätä+kouluttamattomat+ihmiset+eivät+tajua.
Tuolla perusteella joudut pitämään maskia vielä ainakin vuoden, mahdollisesti pidempäänkin. Neljäs aalto on lähdössä Afrikasta jossa koronaa ei pidetä minään.
Tilata voi vaikka miten paljon, mutta se on eri asia minkä verran tavaraa sitten tulee.
On tilattu tarpeeksi yhteensä monilta eri lääketehtailta,
mutta ne ei ole toimittaneet tilattua määrää.