Oletko minkään puolueen jäsen?

Lyhyestä virsi kaunis: löytyykö jäsenkirja?

Minä olen.
32381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Tatuoi se nahkaasi mahd. näkyvälle paikalle.

Äänestä
  • Miksi?

    Äänestä

Helppoa nykyään puolueeseen liittyminen, eikö?

Äänestä
  • Onko+se+sitten+joskus+ollut+vaikeaa?+Enpä+usko.+Mutta+alle+5+%+kansalaisista+kuuluu+mihinkään+puolueeseen,+joten+olen+vähemmistössä+tässä+asiassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko+se+sitten+joskus+ollut+vaikeaa?+Enpä+usko.+Mutta+alle+5+%+kansalaisista+kuuluu+mihinkään+puolueeseen,+joten+olen+vähemmistössä+tässä+asiassa.

    Onnea uudelle jäsenelle! :)

    Äänestä

Harkitsen vihreisiin liittymistä. Heillä on parhaat sienet. :D

Äänestä

Nöyp.

Äänestä
  • Perusta kurppien puolue ✌️

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perusta kurppien puolue ✌️

    Joku eläinpuolue on jo, eiköhän ne kurppiakin puolusta..

    Äänestä

Tottakai! Kuulun KTP:seen (Kommunistinen Työväenpuolue – Rauhan ja Sosialismin puolesta) 😉 Me nousemme vielä. 💪

Äänestä

En kuulu, enkä ole koskaan kuulunut, saati että tulisin mihinkään liittymään. Politiikka ei juurikaan kiinnosta.

Äänestä
  • Tokihan olet äänestänyt? RKP:tä?

    Äänestä

  • Idari kirjoitti:

    Tokihan olet äänestänyt? RKP:tä?

    Olen äänestänyt, ja kerran äänestin itse asiassa KTP:n ehdokasta, kun hän sattui olemaan ystäväni.

    Suurin piirtein mun äänestys on sitä että äänestän kuntavaaleissa ihmistä kenet tunnen, ja eduskunta- sekä presidentinvaaleissa ehdokkaan valinta on tyyliin silmät kiinni ja ääni sille kehenkä sormi sattuu osumaan.

    Mut en seuraa kyselytunteja, tai ohjelmia missä poliitikot on vieraina, saati että tunnistan muiden kuin puolueiden puheenjohtajien ja ehkä hallituksen naamat.

    Äänestä

  • Ihan_sivusta kirjoitti:

    Olen äänestänyt, ja kerran äänestin itse asiassa KTP:n ehdokasta, kun hän sattui olemaan ystäväni.

    Suurin piirtein mun äänestys on sitä että äänestän kuntavaaleissa ihmistä kenet tunnen, ja eduskunta- sekä presidentinvaaleissa ehdokkaan valinta on tyyliin silmät kiinni ja ääni sille kehenkä sormi sattuu osumaan.

    Mut en seuraa kyselytunteja, tai ohjelmia missä poliitikot on vieraina, saati että tunnistan muiden kuin puolueiden puheenjohtajien ja ehkä hallituksen naamat.

    Naamasta tulikin mieleen. Mahdammeko tuntea?

    Äänestä

  • Idari kirjoitti:

    Naamasta tulikin mieleen. Mahdammeko tuntea?

    En tiiä, voi olla hyvin mahdollista. Oon asunu useammalla paikkakunnalla, ja sekä niiden että exien kautta olen tavannut useita ihmisiä. Rauma, Hyvinkää ja Oulu on vanhoja kotikaupunkeja, ja nykyinen asuinopaikka on Kanta-Hämeessä.

    Mistä päin Suomee sä taas olitkaan?

    Äänestä

No enpä kyllä. Aika harvat on.
Olet varmaan palstan ainoa. Mikä puolue täällä jyrää? Alkiolaisia?

Äänestä
  • Täällä selkeää puolueaatetta ilmenee ainakin perussuomalaisten siivestä. Muutama julistaja löytyy, tai ainakin yksi ahkera multinikkeilijä. Pujishan on keskustalaisuutensa paljastanut. Lähteeköhän hän vaaleihin? Yksi julkivasemmistolainen löytyy. Tai hei, taisi vaihtaa kannattamaan SDP:tä tässä jokin aika sitten.

    Äänestä

En ole politiikasta kiinnostunut tipan tippaa ja yhtään sellaista puoluetta ei ole minkä kokisin omakseni. Sen verran kuitenkin joskus asioihin tutustunut.

Äänestä
  • Minulla on aito aate takana kyllä, suurimman osan puolueeni linjasta allekirjoitan. Nyt vaan koin tarpeelliseksi liittyä, kun halusin omaan kuntaan myös tämän puolueen edustajan valtuustoon. Ja kun on useampi ehdokas, niin ääniä tulee silloin yleensä enemmän ja läpimeno mahdollistuu. Olen semmoinen täyte-ehdokas ja äiti lupas äänestää minua.

    Lisäksi puolueen porukka on oikein hauskaa seuraa, pitää myöntää. Vähän tässä tulee uutta säpinää elämääni.

    Äänestä

  • Focker: "En ole politiikasta kiinnostunut tipan tippaa ja yhtään sellaista puoluetta ei ole minkä kokisin omakseni. Sen verran kuitenkin joskus asioihin tutustunut."

    Miksi et ole kiinnostunut politiikasta tippaakaan? Itse äänestin vuosia muita puolueita, mutta sitten tammikuussa 2018 löysin puolueekseni KD:n ja otin jäsenkirjan ollen 1X XXX jäsen muistaakseni.

    Äänestä

  • FAlTH.HOPE.LOVE kirjoitti:

    Focker: "En ole politiikasta kiinnostunut tipan tippaa ja yhtään sellaista puoluetta ei ole minkä kokisin omakseni. Sen verran kuitenkin joskus asioihin tutustunut."

    Miksi et ole kiinnostunut politiikasta tippaakaan? Itse äänestin vuosia muita puolueita, mutta sitten tammikuussa 2018 löysin puolueekseni KD:n ja otin jäsenkirjan ollen 1X XXX jäsen muistaakseni.

    Eos. Ei vaan nappaa, kuivakkaa.

    Äänestä

En kuulu, enkä liity... mulla on ihan oma tahto, eikä mua sido mikään puoluepolitiikka jos olen erimieltä asioista. Olen ns. liikkuva äänestäjä ja samaa suosittelen muillekin!
trollikka

Äänestä
  • Puolueessakin saa olla omia mielipiteitä, ei pakoteta ajattelemaan tietyllä tapaa, ainakaan minun puolueessani. Ja yhä vieläkin on äänestys salainen meillä Suomessa, ketä vain saa äänestää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puolueessakin saa olla omia mielipiteitä, ei pakoteta ajattelemaan tietyllä tapaa, ainakaan minun puolueessani. Ja yhä vieläkin on äänestys salainen meillä Suomessa, ketä vain saa äänestää.

    No, varmaan periaatteessa saa olla erimieltä asioista, mutt kokeileppas käytännössä!
    Tämä uus vihervasemmisto kyllä latistaa sunt hiljaiseksi, eikä osallistumisesi keskusteluihin ole suotavaa... koettu on. "Puolueemme linja on tämä, eikä soraääniä kaivata!"
    Se niistä rakentavista neuvotteluista...

    Äänestä

Putouskerholaisii aina ollu.
-Hiiromansikki-

Äänestä

Politiikka ei kiinnosta, äänestän vaaleissa henkilöä ja mielipiteitä, en puoluetta.
Usein en äänestä, joskus äänestäessä valitsee todella oudosti jos miettii puoluetta. Olen jopa äänestänyt RKP:n edustajaa. Hällä oli hyvät mietteet ja oikea asenne.

AsianVierestä

Äänestä

En ole.

Äänestä

Olen KD:n jäsen.

Äänestä

En ole, vaikka politiikka sinänsä kiinnostaakin ja sitä seuraan. Tiettyjä puolueita, poliitikkoja ja arvomaailmoja arvostan enemmän kuin toisia, mutta mun on tosi vaikea asettaa itseäni selkeästi jonkun tietyn puolueen kannattajaksi tai äänestäjäksi, saati jos pitäisi liittyä puolueeseen. Aika monesti olenkin eri vaaleissa äänestänyt eri puolueiden poliitikkoja, ja toki sekin riippuu onko kyseessä mitkä vaalit. Monilla puolueilla on hyviä pointteja, mutta sitten vastapainoksi taas niitä aivopierujakin.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lyhyestä virsi kaunis: löytyykö jäsenkirja?

Minä olen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu