Nyt saadaan ilmastonmuutos estettyä.

Anonyymi

Työministeri Tuula Haatainen (sd) nimitti lähes 4 miljardin taseella aloittavan Ilmastorahasto Oy:n hallituksen johtoon puoluetoverinsa, Tradekan toimitusjohtaja Perttu Puron.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5765879e-b63f-46b4-83c0-69a5eaad4a19
Miljardit piiloon julkisuudelta
Yhtiön uudessa toimiohjeessa ei ole uhrattu sanaakaan yhtiön toiminnan julkisuudelle. Käytännössä tämä tarkoittanee sitä, että yhtiö kertoo jatkossakin sijoituskohteistaan ja muusta rahankäytöstään ainoastaan sen mitä itse haluaa. Julkiset tilinpäätökset yhtiössä on tehty suppean kaavan mukaan.

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tradekan touhu on ollut viime vuosina sellaista, ettei sieltä meriittejä ole voinut kertyä

    • Anonyymi

      Tuo on niin suomalaista niin suomalaista taloustaitoa. Norjassa ei tehtäisi tuollaista eikä sivistysmaissa yleensäkään.

    • Tärkeämpää olisi perustaa Maapallon pyörimis-rahasto, koska maapallon pyöriminen todistettavasti hidastuu, toisin, kuin väitety agv-ilmastonmuutos, joka muka lämmittää ilmastoa, joka kuitenkin oikeasti viilenee.

      Oikein kovasti verottamalla saadaan maapallon pyöriminen taas kohdalleen. Eikä tarvitse pelätä, että jäisimme yön puolelle, jos maapallon pyöriminen pysähtyisi meille epäedulliseen kohtaan.

      • Anonyymi

        Viileneminen tulee varmasti johonkin aikaan , viimeistään jääkaudella.
        Oletan seuraavan viilenemisen tulevan kun tulee taasen aurinkominimit muutaman vuoden kuluttua.
        Nyt on jo valtamerien syvemmät kerrokset viilentyneet huomattavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6182
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4684
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3294
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3091
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      359
      1703
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1498
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1391
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1308
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1189
    Aihe