Pyöräilyvaatteet

Anonyymi

Minkälaisia varusteita kannattaisi hankkia, jotta voisi aloittaa ensi vuoden kilometrien keräämisen hyvissä ajoin? Eli onko kokemusta, että voi suositella jotakin alkaa olla jo kevättä rinnassa on sen verran lämmintä kuitenkin.

24

952

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kyllä niin ympäripäripyöreä kysymys ettei siihen oikeen osaa vastata mitään muuta kuin että pyörä olisi hyvä olla ja mittari että tietää paljonko niitä kilometrejä on kertynyt.

    • Anonyymi

      Talvella pyöräillään vanhat talvivaatteet päällä, ei mitään triikoita sun muita hössynlössyköitä, talvisaappaat jalassa., lukkopolkimet saa unohtaa, pyörässä leveät renkaat, nousee hangellekkin ja pitää himenan pareemmin jos jäätä alla. Jokku laittaa nastaakin, kypärän alle pipo ja huppu päähän.

      • Anonyymi

        Polkimet voi tosiaan vaihtaa talveksi, että voi käyttää vaikka tukevia retkikenkiä.
        Pöyräilykenkien kesämalleissa jäätyy jalat suojustenkin kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkimet voi tosiaan vaihtaa talveksi, että voi käyttää vaikka tukevia retkikenkiä.
        Pöyräilykenkien kesämalleissa jäätyy jalat suojustenkin kanssa.

        Markkinoilla on muutama toimiva talvikenkäkin, joilla voi ajaa Suomessakin. Lukkopoljin on flattia mukavampi ja turvallisempi liukkaalla. Pyörä on paremmin kontrollissa. Lukot kannattaa kuitenkin pitää melko löysällä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Markkinoilla on muutama toimiva talvikenkäkin, joilla voi ajaa Suomessakin. Lukkopoljin on flattia mukavampi ja turvallisempi liukkaalla. Pyörä on paremmin kontrollissa. Lukot kannattaa kuitenkin pitää melko löysällä.

        Itse aikoinaan koitin maastopyöräillessä totuttautua lukkopolkimiin, mutta ikinä en saanut sellaista luottamusta itseeni/ajamiseeni että niistä olisi maastoajossa ollut itselleni enemmän hyötyä kuin haittaa, joten olin sitten "pakoitettu" siirtymän flätteihin.
        Itselläni kolmet eri flättikengät (O´neal pinned:it, O´neal traverse:t sekä Five Ten Trailcross:it). Niillä olen tullut tähän asti toimeen, mutta yksikään niistä ei ole kyllä mikään varsinainen talvikenkä tosiaankaan, parin tunnin lenkki muutamassa pakkasasteessa vielä menee, mutta siitä kylmemmässä ilmassa pitää joko jättää ajamatta taikka laittaa sitten paksummat talvikengät jotka eivät ole varsinaisia pyöräkenkiä.
        Varsinaisia talvikäyttöön tarkoitettuja flättikenkiä ei tunnu löytyvän, joten suunnitelmissa olisi ostaa joku nilkan yläpuolelle oleva flättikenkä (tyyliin Five Ten Impact Mid) ja (sähkö)lämpösukat jotka sitten yhdistelmänä kävisivät talvikengistä, sitten kun sopivaa tarjousta tulee kohdalle.


      • Anonyymi

        talvitrikoitakin on olemassa, pässi!


    • Anonyymi

      Jos on lämpimän kelin varusteet niin ns. kuorikerros päälle ja kenkien suojukset sekä huppu mikä suojaa kasvoja. Käsineet pitää olla tosi lämpimät. Tuulen- ja vedenpitävää kaikki. Lasitkin pitää olla tai vesi valuu silmistä.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse mitään kuorikerrosta, lämpötrikoot on ihan parhaat!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tarvitse mitään kuorikerrosta, lämpötrikoot on ihan parhaat!

        Mulla on päällä pienellä pakkasella:
        - päässä ohut myssy kypärä sadesuoja
        - ylävartalossa merinovillainen paita fleece pyöräilymallinen kuoritakki
        - käsissä moottorikelkkailuu suunnitellut hanskat
        - alavartalossa pitkät talvimalliset pyöräytrikoot kuorihousut
        - jalassa paksut ns. LJK-sukat talvimalliset pyöräilykengät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on päällä pienellä pakkasella:
        - päässä ohut myssy kypärä sadesuoja
        - ylävartalossa merinovillainen paita fleece pyöräilymallinen kuoritakki
        - käsissä moottorikelkkailuu suunnitellut hanskat
        - alavartalossa pitkät talvimalliset pyöräytrikoot kuorihousut
        - jalassa paksut ns. LJK-sukat talvimalliset pyöräilykengät.

        Nyt oli pakko tehdä vertaileva lista. Olen niitä vanhan kansan ihmisiä, joille vaatteet valitaan lämpimänä pysymisen ja monikäyttöisyyden perusteella. Minulla ei ole pyöräilyyn erikseen hankittuna mitään muuta vaatetta kuin pyöräilyhousut. Niitäkin on vain lyhyitä, koska pidän niitä muiden vaatteiden alla talvipyöräilyssä. Kesällä en käytä, koska nojapyörä.

        Siis pakkasella:
        - päässä villapipo, tarvittaessa lisätään kerroksia esim. buffilla. Tietysti kypärä.
        - ylävartalossa urheilualuspaita, t-paita ja tarvittaessa esim. fleece. Päällä tuulitakki
        - käsissä kintaat ja tarvittaessa niiden alla esim. villaiset hanskat
        - alavartalossa pyöräilyhousut, urheilukerrasto, tarvittaessa toinen ja tuulihousut
        - jalassa sukat ja nahkasaappaat karvavuorilla
        - Pakkasen ylittäessä 15 lisään päähän hengitysilmaa lämmittävän kopan (Jonas) ja tarvittaessa vielä yhden kerroksen vaatetta tuulipuvun alle.

        Jos talvi heittyätyy sellaiseksi, että tarvitaan sadevaatteita, tuulipuvun päälle tulee hyvin ohut sadepuku ja alta yksi vaatekerta pois. Yleensä ei tarvi, pyöräilen varsin vähän yli 20 km kertamatkoja talvella.


    • Anonyymi

      Lämpimällä kelillä pyöräilykäsineet ettei kahvatupet hierrä kämmeniä, kylminä vuodenaikoina lämpimät hanskat. Lumi & räntäsateella suojalasit tai pyöräilylasit ettei tarvitse silmiä räpytellä. Toki muutakin vaatetta kannattaa laittaa. Talvella pyöräillessä normaalia kävelyvaatetta lämpimämpää viiman takia. Tuplapipo, korvaläpät, kauluri, toppasaappaat, villasukat, väljät ja lämpimät talvikäsineet, pitkät kalsarit yms.

      Kypärä, pimeällä valot tietysti, heijastimia, turvaviiri vasemmalla sivulla voisi olla hyvä myös jos joutuu paljon autotien laidassa ajamaan.

      Muut varusteet: fillarin yleistyökalu, pumppu, paikkarasia, rengasraudat 2-3 kpl, täyteen ladattu kännykkä, vettä, hiilaripitoista pikkuvälipalaa tarpeen mukaan, ketjun masterlink on hyvä olla varalla myös. Pimeällä korjaushommiin joutuessa jokin avaimenperä led valo on kätevä apu eikä vie tilaa paljoa.

    • Anonyymi

      Kyselepä juha molarilta twitterissä

    • Anonyymi

      Mitään pyöräremonttia ei viitsi varsinkaan talvella tienpäällä alkaa tekeen niin ei kannata koko pajakalustoa mukana raahata.

      Minkä verran vaatetta tarvii niin kannattaa opetella seuraamaan ulkolämptilaa ja mistä tänään palelti niin siihen huomenna lisää vaatetta, varsinkin pää kannatta suojata erittäin hyvin. Pää, kädet, jalat, arimmat paikat, kokemus opettaa.

    • Anonyymi

      Ainoa asia mikä tulee mieleen, on pyöräilyhousut, joissa säämiskä. Muuten pärjää lähes millä tahansa teknisillä asusteilla.

      • Anonyymi

        Itse olen käyttänyt vanhaa kaksiosaista hiihtoasua ja hyvin on toiminut, koska se on etupuolelta tuulenpitävä. Pitempiä lenkkejä jos tekee niin kasvot syytä suojata. Lämpimät kengät ja käsineet.


    • Anonyymi

      Työmatkalla vaikkka dimexit ;D

    • Anonyymi

      Mieti mitä pidät päällä hiihtolenkillä.

    • Anonyymi

      Jalkoihin 45NRTH Wölvhammer, niin ei varpaat palele. Kun hankkii reilun kokoiset mahtuu villasukkakin. Ei ole semmoisia pakkasia tullut että varpaat olisi edes viilentyneet noissa saappaissa. Itse olen käyttänyt lukkopolkimissa, mutta soveltuu yhtä hyvin fläteille. Ainoat huonot puolet on korkea hinta ja saappaan paino. Ei ihan kevyet.

    • Anonyymi

      Jotkut naisten sukkahousut toimii

    • Anonyymi

      "Mieti mitä pidät päällä hiihtolenkillä."

      Näin hiihtävänä pyöräilijänä sanoisin, että pukeutuminen hiihtoon on totaali hieman eri asia kuin pyöräilyyn. Etenkin ylävartalon osalta.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Ylävartalon lihasten käyttö on erona, mutta muuten aika samalla tavalla. Kun hiihtoasuun lisää ylävartaloon yhden lämmittävän kerroksen ja vaihtaa hiihtohanskat rukkasiin, ollaan aika lähellä.


      • Anonyymi

        No, näkyy olevan kyllä ihan samalla tavalla toimivia pyöräilyasuja kuin hiihtoasujakin.
        Liioittelua tuokin on, että ihan totaalisen erilaista olisi.


    • Anonyymi

      Nuo varusteet riippuu siitä että millä ilmoilla ajelet ja kuinka pitkää lenkkiä sekä millä teholla. Samoin pyörätyyppi vaikuttaa varustukseen..

      Tärkeä on löytää itselle omaan käyttöön sopivat varusteet :)

    • Anonyymi

      kunnon talvitrikoot ei tarvi edes mitään niiden päälle ja näyttää hyvältä vaikka ovatkin kesämalia paksummat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      160
      7045
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3905
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      335
      3346
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      10
      2344
    6. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      39
      2039
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1818
    9. 15
      1716
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    Aihe