Mitenköhän käy työpaikkojen
Vähentääkö Outokumpu tornion tehdas monta työntekijää
Anonyymi
652804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
40%+saa+monoa
Ilman, että vaikuttaa tuotantoon.
Saattaa pikkasen petrata.
230 tuotannosta eli kaivokselta ja röytästä uutisoi lapin kansa.
Miten meni työntekijä/toimihenkilö suhde vähennyksissä? Reilusta 2000 palkallisesta 650 on toimihenkilöitä.
suurin osa paketin ottajista on alipalkattuja nuoria toimihenkilöitä
kiinni vaan koko tappiolla pyörivä laitos.. kaikki laiskurit kortistoon ..
Hyvää työtä tehneet siellä . Mutta kyllä työttömyys korvauksella pärjää jonkun aikaa niin voi alkaa opiskella ,opiskelu vie aikaa . Voi käydä kursseja minkä ehtii . Työkkäri riittää just ja just ruokaan alusvaatteet .
Kaikki vempat kotio, niitä saikkuja kukaan kaipaa
tässä menneinä vuosina,kauan jo siitä aikaa kulunut,jututin yhtä Naapurin isäntää,lesta ukko,kova kurin pitäjä,laittoi ihmiset uskonsa mukaan hyviin ja huonoihin. Ei antanut poikiensa leikkiä ja seurustella "uskottomien" parissa,siitä tuli kerran jos parikin sanomista,kun omat lapseni olivat saman ikäisiä ja tulivat hyvin toimeen ukon lasten kanssa ,mutta tämä Ukko-Herra sekoitti pakkaa pahasti ,ei saanu lapset heille mennä ja muutakin pölijää.Kerran meillä tuli puhetta koulunkäynnistä ja duuni paikoista, hän oikein korskeasti toi esille,että meidänpä uskonveli on johtavassa asemassa kummulla ja pystyy vaikuttaan ketkä pääsee "kummulle ainakin työ haastatteluun ja koulutukseen" minun pojillaainakin on varma työpaikka siellä tiedossa. kysyin jotta näinköhän. Ukko oli oikeessa,useampi hänen jälkeläisistään sittemmin pääsi kummulle töihin. Eli kyllä hän tiesi mistä puhui.Siksipä uskon,että nyt kun sieltä jengiä lähtee kortistoon ,niin varmasti taas uskonveljet pitävät toistensa puolta. Lestat rules.
noh ei tule ainakaa krapulapäiviä.
Silti jostain kumman syystä aina ne pyhäpäivät ja suviseurojen ajan ovat pois ja levittävät koronaa kun eivät usko siihen ja älyä pysyä pois näistä heidän seuroistaan ja messuistaan.
Sama se on hellari vapareissa että suhteilla ja rukoillaan että jotkut menettää työpaikan jotta he saisi ne . Kyllä tätä on .
kaikki kerrala pihalle,oli lesta tai ei.. laitos kiinni ja maailma pelastuu..
No, mitenkäs se maalaiskokoomuslaisten Sipilän miesten naisen työantajapuolen etujen ajamisen nyt kävikään? Menivätkö meidän veronmaksajien rahat taas työantajien lihaville sijoitustileille kasvamaan rasvaista korkoa?
Ja mitenkäs kävikään duunareille???
Lintilä osaa jakaa verorahojamme, mutta vain yrittäjille ja lopettaville yrityksille.
kenenkäs luulet maksavan niiden elämisen, jotka haluavat saada vapaaehtoisesti kenkää kummulta?
"... haluavat saada vapaaehtoisesti kenkää kummulta..."
Taitaa Kummun vaikeuksien takana olla juuri tämä työntekijöiden joukko/osa, jolla ei minkäänlaista työmotivaatiota tai ammattiylpeyttä.
(ellei sitten ammattiylpeydeksi lasketa sitä, kun esittelevät kotitanhuvilla työnantajalta luvatta viemiään tavaroita ja materiaaleja)
Heh - et elä tätä päivää - ne kummulta varastetut työkalut ja ruostumattomasta kyhätyt kiukaat jäivät sinne 1980 -luvulle...
Valtion tuolla ja asiakkaiden rahoista ne herrojen palkat maksetaan myös . Nekin on saanut opiskeluunsa tukia ja lapsilisiä ollessaan lapsia itsekin . Turhaa syytellä ketään . Työläiset tekee työt ja siivoo sotkut asiakkaat maksaa .
Valtion maksamilla vienti-ja investointi tukiaisillahan tuo on pyörinyt koko firma jo vuosia. Maailma muuttuu ja terästä tulee muualtakin ja halvemmalla, Kapitalistin on katottava ja kuunneltava isojen sijoittajien toiveita,siis mahdollisimman suurta tuottoa rahoilleen, Näin se humppa menee ja tulee menemään tulevaisuudessakin, Valtiota huudetaan apuun,mutta verorahoilla sekin tuki taas maksetaan,elikkä valtion syöttiläs koko laitos,jos ei pärjää kovilla maailman markkinoilla ilman jatkuvaa yhteiskunnan sponssausta,niin kiinni koko laitos !
"Valtion maksamilla vienti-ja investointi tukiaisillahan tuo on pyörinyt koko firma jo vuosia"
Juuri näin. Lopetetaan koko tappiotehdas ja jaetaan jonkin aikaa näitä tukiaisia työttömäksi jääville - eiköhän noista ainakin osasta ole oikeisiikin töihin. Tulee halvemmaksi meille kaikille, eikä ympäristömme enää saastu.
Kaikki hyötyisivät, kun näin edettäisiin.
Nytkin on vanhusten kodeissa ja laitoksissa puute villasukista jne menkää auttamaan ja lapsille lapasia käteen niitä varastetaan myös reppuja pipoja vastatetaan . Autetaan nyt .
Mikähän se Suomessa olisi sellainen työ johon ei tukiaisia tarvita.
Huomenna taas mukava suunnata töihin. Maailman paras työnantaja.
sama täälä, kiva mennä töihin : )
menkäähän niin kauan kuin tuo tukiais pesä on pystyssä,joka kerta kun valtiolta kerjää ja myös saa kehitys ja investointi avustusta,hehkuttaa kuinka monta uutta työpaikkaa sillä luodaan. Siinä tuon laitoksen yhteiskunta vastuu nyt sitten nähdään ! Tämä ei ole kuin lämmittelyä mitä tuleman pitää.tällä saatiin ahneet osakkaat hetkeksi hiljaiseksi,miten jonku kuukauden päästä ??
Et varmaan ole varastolla töissä.
Hyviä työpaikkoja mitä valittaa ? Kun on tehdas se tuottaa palkkarahaa jolla ostaa ruokaa ja huonekaluja kenkiä . Vanhukset ostaa tuotteita myös ja maksaa veroja . Ei saa syrjiä ketään .
kyllä nykyään saa olla kiitollinen että on ees jotakin töitä mistä palkka maksetaan.
Lappi itsenäiseksi valtioksi ja Outokumpu kansallistettava.
milloinkas ne jakaa ne eropaketit?
Loppiaisen jälkeen alkaa jako.
tovottavasti minulla on arpaonni kohdillaan
En tiiä mutta urakoitsijoiden työkoneiden lisävaloja saisivat vähentää.
Sen ymmärtää että työkohteessa tarvitaan jonkinverran valoa, mutta että siirryttäessäkin ajetaan kaduilla pitkät ja joka puolelle sojottavat tolkuttomat 10 000 lumenin LED-lisävalot päällä niin että kaikki sokaistuu kilometrin säteellä, ei mitään järkeä!
Alkaa kohta silmälääkäriasiakkaiden määrä kasvamaan.
Ota sokolaatia
tee turva havainto
Kysyin tutulta joka on kummulla töissä, että mikä siellä on tunnelma. Sanoi, että halukkaimmat vapaaehtoiset poislähtijät löytyvä sieltä ikähaarukan nuorimmasta päästä. Ihme homma jos kerran näin on ?
Työilmapiirin myrkyttäjiä löytyy liikaa ja saavat aikaan liikaa vahinkoa muuten niin hyvässä työyhteisössä. Moni väsyy tähän.
pääevät helpommin/varmemmin uusiin duuneihin. pitävät välissä vähän lomaa..
Niin... kuten uusi luottamusmies.
Ei Outokumpulaista kukaan mihinkään huoli. Liian helpolla päässeitä työstä tietämättömiä suurin osa. Lähtevät pois ja sitten ollaan ihmeissään.
Mitä työtä sinä teet?
Aivan et mitään.
Varastolla työntekijöitä ei arvosteta.
älä huoli ei valsaamollakaan : (
eikös nuista kumpulaisista ole suuri osa tullu työkkärin kautta ? eli jonku työmarkkina tuki toimenpiteen avulla työllistynyt ? kyllä nuo luukuttaa osaa,vaikka nyt kenkää tuliski. Ei hättää,kyll valtio omstaan huolen pittää.
Ei piä puaikkaansa!
Miä lompsin tehtaashen suoraan kansakoulun uskonnontunnilta.
Luokkakaveri Martti tuli noe parisen viikkoa myöhemmin suoraan heinäpellolta kumpparit ja pussihousut jalassa.
Siitähän tässä kyse, että näillä heinäpelloilta lompisijoilla ei ole ammattiylpeyttä eikä koulutuksen antamaa ymmärrystä talouden kiertokulusta. Heistä ei ole miestä pyörittämään tehdasta.
Länsipohjalla karu tulevaisuus.
Ei piä puaikkaansa!
Ylypeänä vääntelen hanikoita ja paskahuussissa luen Lapinkansasta kuinka ekonoomit opettelee vielä vasta ymmärtämään talouden kiertokulkua.
miepä se saanki eropaketin kouraan. mitenkä se muilla?
Muistan ajan jolloin karvalakkilähetystöjä kävi isolla kirkolla ajamassa meän asiaa, jotta terästehdas saataisiin tälle perälle. Yritys oli kova ja - onnistui.
Uskottiin, että elämä kantaa. Perustettiin perheitä, rakennettiin omakotitaloja,...
Lienee selvä, ettei tapiolla pyörivää tehdasta jatkuvasti omistajat rahoita. Omistajat tekevät ratkaisunsa. Isku tulee olemaan kova erityisesti Länsipohjan talousalueelle ja asukkaille, Kerrannaisvaikutukset tyhjentävät kylät ja kaupat.
Son taas niitä Tapion juttuja, usko sinä kaikki mitä se kertoo... Tapion puheista päätelen pyörittää yksin koko tehasta...
No tuliko niitä paketteja vai kovia irtisanomisia? Kovin on hiljaista ollut uutisointi.
Tulihan niitä, molempia!
paketit on avattu ja rahat tuhlattu uuteen tornin tekeleeseen
en tiedä nuista paketeista mutta ei tuolla juuri kumpulaiten jalka nouse
Ei työn tekijöitä lasketa kortistoon, tyhjää touhuavat sinne kyörätään.
Se ei vain Kummun työntekijä selviä päivääkään ilman insinöörejä. Ei tiiä mitää häätyy tehä kun oma aloitekyky on nolla ja tietoisuus miinus 1.
Se ei vain Kummun insinööri selviä päivääkään ilman työntekijöitä. Ei tiiä mitää häätyy tehä kun oma aloitekyky on nolla ja tietoisuus miinus 1.
Se ei vain Kummun insinööri saa kenkää millään :)
https://yle.fi/uutiset/3-11742683?fbclid=IwAR26ESVNKFZDj_wmqKNzcGAVCWnM6o0HYYeIk-3E5GAZNoSA1LxbxnSI2NI
Pitäkää lippu korkealla
hyvin on sumplittu pöytälaatikko virkoja taas, jotenki tuntuu että löysää jäi vielä syksyksi.
Sitä se keksitään uusia laatikoita, ja vanhat lakkautetaan.
Hyvinhän tässä kävi, laiskoja törniöläisiä pääsi varhennetulle eläkkeelle, osa sai potkurahaa ja oli tyytyväisiä.Vai muutama ahkerampi sai kenkää ja joutuu lähtemään pakosta.
Valssaamolla paljon ylimääräistä henkilöstöä! Sieltä helppo vähentää, kun kännykän käyttöä seurailee.
"kun kännykän käyttöä seurailee."
Sitä taitaa olla monenlaista ammattimiestä siellä Kummulla, kun kännykän käytön seraajiakin löytyy. Onko tuo hyvinkin arvostettu homma?
Ei ihme, ettei Kumpu kunnolisen tuloksen tekoon yllä.