Tämä eksperimentaalinen tiedemies toteaa, että ihon ja hiusten luonnollisen rasvan pois peseminen epätasapainottaa luonnollista tasapainoa ja edesauttaa hajua aiheuttavien bakteerien lisääntymistä.
https://www.24horas.cl/tendencias/redessociales/dejo-de-ducharse-el-2015-cientifico-se-alejo-de-los-banos-y-asegura-que-su-vida-no-ha-cambiado-4577056
Mielipiteitä? 🤔
Tiedemies lopetti suihkussa käymisen v. 2015
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyl kohta härskiintyy rasvat hiuksissa. Meikäläinen pesee hiuksia, siis siilitukkaa joka toinen päivä ja silti on rasvaset hiukset.
Tyynyliina rasvoittuu muutamassa viikossa, et pitää välillä käännellä sitä ja vaihtaa välillä uusi, tyynykin rasvoittuu, et pitää tyynyä pestä. - Anonyymi
Nuo väitteet voi hyvinkin pitää paikkaansa, mutta kyllä sitä silti välissä pitää suihkussa käydä, työpäivinä aina aamulla, viikonloppuna ei aina jaksa,.
Shampoota en enää käytä kuin kerran viikossa saunassa käydessä, olen todennut että hiuspohja pysyy paremmassa kunnossa jos hiukset pesee ilman shampoota, alkaa hilseilemään jos joka päivä pesee shamppoolla.Todennäköisesti käytät jotain liian vahvaa ja kuivattavaa shampoota. Suosittelen kokeilemaan jotain muuta tuotetta.
Voi olla vähän juustoa esinahan alla, mutta mitäpä sitä pienistä.
- Anonyymi
Minulla on atooppinen iho. Esim. housujen sisäpuoli säärten kohdalta on kuivaa ihoa valkoisenaan, jos en öljyä tai rasvaa päivittäin. Jos ei ole menoa, niin pesen vain ns. kriittiset paikat ilman kokovartalosuihkua.
- Anonyymi
Hiuksiin olen käyttänyt luomushampoota. Joskus pesen ne vain kamomillalla tai vedellä. Olen huomannut sen, että hiuspohja on luomukäsittelyllä rauhoittunut, vähemmän talineritystä ja ärsytystä.
- Anonyymi
Kyllähän suurin osa liasta lähtee ihan lämpimällä vedellä. Toki joskus tarvitsee saippuaakin, mutta itse käytän hyvin harvoin. Kuivuuteen taipuvainen ihoni tykkää ihan vesipesusta ja teen välillä myös voidepesun.
Hiukset pesen nykyään shampoolla vain jos ne ovat jostain syystä oikeasti todella likaiset. Tarkoittaa käytännössä ehkä muutaman kerran vuodessa. Viimeksi pesin shampoolla kesällä, yhden "öljyhoidon" jälkeen. Se ei muuten lähtenyt päästä mihinkään. Ennen kutiseva ja rasvoittuva hiuspohja on rauhoittunut ja hiukset ovat nyt erinomaisessa kunnossa. Shampoopesun jälkeen huomaa selvästi miten kuiva päänahka taas on ja hiuksetkin tuntuvat ikäviltä (vaikka käytän niin mietoa shampoota, kuin vaan löytyy).
Itselleni saippuattomuus ja shampoottomuus toimivat erinomaisesti. Käsiä tulee tietysti tällä hetkellä lutattua saippualla ihan liian usein ja käsivoidetta kuluu tuubitolkulla. Joka pesun jälkeen täytyy rasvata. - Anonyymi
Varmaan mahdollistakin. Silti tykkään käydä pesulla, vaikka välillä iho tuppaa kuivumaankin.
Pyh, mikä vasta-alkaja. Itse en ole käynyt suihkussa kuin viimeksi... Jooos en nyt väärin muista, niin 1976. Juu, kyllä se oli silloin syyskuussa.
Mutta miettikääpä kuinka paljon olen säästänyt luonnonvaroja. Pitää ottaa kokonaisuus huomioon, eikä vain ajatella itseänsä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530