Tunturi e275 7000

Anonyymi

Itselläni on täysjousitettu sähkömaastopyörä ja nyt kiinnostaisi piristää pyörää. Mitä kyseisellä moottorilla varustettuun pyörään kannattaisi tehdä? 25 on liian vähän tökkii liikaa.

10

7413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki mopo

    • Anonyymi

      Mopo siitä tulee. Sähkömopo

    • Anonyymi

      Jos jotkin virityspalikat toimivat Shimanon moottorissasi nyt niin ei varmaankaan kannata jatkossa päivittää Shimanon virallisia laiteajureita, niissä voi olla joku tappokytkin ohjelmoituna virittäjien harmiksi.

      Bosch oli jossain tiedotteessa maininnut että tulevissa malleissa virittely on estetty siten että mikäli heidän moottorinohjaus softa havaitsee jotain virityspalikoita niin moottori lakkaa toimimasta ja sen saa kuntoon vain valtuutetussa huoltoliikkeessä, käyttäjän omalla kustannuksella.

      Kaikki tuo virittelyvastaisuus on tietysti EU byrokraattien pelkoa, suuret valmistajat haluavat pelata varman päälle ilman mitään uhkasakkoja tms.

    • Anonyymi

      Tämä on hauskaa. Kaverini kun osti sähköpyörän niin jatkuvasti kertoo sähköpyörän "tehosta" ja vertailee ominaisuuksia ja miten se on tehokkaampi kuin muilla, koko homma on mennyt tekniikkavertailuksi.
      Eihän siinä mitään, mutta kun se sähkärin hankkiminen perusteltiin sillä ettei tarvitse pyörään panostaa eikä menisi pyöräilyaika tekniikan vertailuksi...

    • Anonyymi

      Vähän on suomessa sähköpyöriä vielä. Omaani haluaisin myös piristää, ihan muutama kilsa lisää riittäisi. Eipä tunnu tietoa löytyvän. Viisastelijoita sen sijaan riittää. Vaan mikäpä sen hienompaa kuin päästellä äänettömästi sähköllä ja joitainkos se harmittaa.

    • Anonyymi

      Specialed sähköavusteisiin kuulopuheiden mukaan saa teetettya " luvallisesti" nopeuden noston 32km/h eli siis sais lisää nopeutta 7 km/h.

      • Anonyymi

        Ei saa. 25 kmh polkupyörä. Sen jälkeen mopo.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei saa. 25 kmh polkupyörä. Sen jälkeen mopo.

        Mitään luvallistahan tuossa ei ole.
        Suomessa ja hyvin pitkästi euroopassa on sähköavusteisten pyörin maksimi avustusnopeus rajattu tuohon arvoon 25km/h, sitten on taasen maita (esim. iso osa yhdysvaltojen osavaltiosta) missä laillisen avustusnopeuden maksimi on 20mph, eli noin 32km/h.
        Osassa moottoreista on helpohkosti vaihdettavissa tuo millä alueella moottori "luulee" olevansa, eli tietyillä ohjelmistopäivityksillä pyörään asennataa "USA"moodi jolloin moottori avustaa sitten tuonne 20mph eli 32km/h asti.


    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä maastopyörässä pitää olla sähköavustus, kun sellaisella peruspyörällä nimenomaan ajetaan vaikeammissa olosuhteissa tarkoituksella???

      Mistähän saisi sähköhissi-avusteisesti nousevat painonnostotangot, jotta saisi kovempia punnerrustuloksia vähemmällä vaivalla???

    • Anonyymi

      Kannattaa vaihtaa luomupyörään niin pääsee kovempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      4065
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      36
      3840
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      85
      3131
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2591
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      208
      2548
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      123
      2383
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      2049
    8. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      101
      1933
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      51
      1780
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      1776
    Aihe