Lähes kaikenlainen rock on hyvää, paitsi se huono. Nåh... makuasioita toki kaikki. Toinen tykkää jostakin toisesta kuin joku toinen.
Itse kuuntelen paljon uudempaa 2000-luvulla tehtyä rock musaa. Välillä toki kuuntelen myös aiempien vuosikymmenten rock musaa. Uudemmassa musassa on parempi äänenlaatu, joka merkitsee itselleni paljon. Soundimaailma ja äänenlaatu ovat iso tekijä, kun oikeasti istuu alas ja kuuntelee musaa.
Rock, Melodic rock, Hard rock, AOR, Arena rock, Heavy metal, Melodic metal. Tuossa on muutama “tyylilaji” joita tulee kuunneltua rockin osalta.
Välillä saatan toki kuunnella myös pop musaa. Myös suomalainen rock ja pop menee myös, joten olen kenties aika moniruokainen musiikin suhteen.
Rock on parasta mutta välillä toki pop myös maistuu
18
72
Vastaukset
Itse kuuntelen kaikenlaista musiikkia. Eniten musiikkia 1920-1990 -luvuilta. Rockista mulla menee esim. The Beatles, The Kinks, Small faces, Slade, Smokie, Free, Bad Company, Zeppelin, Purple, Whitesnake, Rush, Queen, Bruce Springsteen ja heavysta eniten Priest, Maiden, Sabbath.
Popista esim. Bee Gees, Culture club, Spandau ballet, Pet shop boys, Whitney Houston, Jackson 5, Michael Jackson, Adam Lambert.- Anonyymi
Queen II on aika tyylikäs kiekko. Springsteeniä matkineet aika monet ruotsalaiset. Heavymusasta ossuu ja uppoaa parhaiten Metallican kasarilevyt. Metallican rumpali albumilla äärettömän hyvä. Livenä ei yhtä hyvä.
- Anonyymi
W.E.T. - Big Boys Don't Cry
Tuossa kappaellessa yhdistyy Hard Rock ja popahtava kertsi hauskalla tavalla.- Anonyymi
Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.
Klassinen Hard Rock.
Anonyymi kirjoitti:
Klassinen Hard Rock.
Jep, rockista klassinen rock on parasta niin kuin esim. Smokie, Status Quo, Slade, Whitesnake, Free, Bad Company, Zeppelin. Ja heavysta klassinen heavy kuten Priest, Maiden ja Sabbath. Tykkään paljon sellaisista rockbändeistä, joilla on blues tai countryrytmiä enemmän tai vähemmän kappaleissaan kuten noista luettelemistani esim. Smokiella (heillä paljon countrytyylisiä kappaleita), Status Quolla, Whitesnakella (alkuaikoina bluestyyliä) ja Freellä (bluesrockbändi, Paul Rodgersin eka bändi, toinen ja suuremmalle yleisölle tunnetumpi Bad Company). Johtuu kai esim. siitä, kun tykkään paljon countrymusiikista ja sitten tietty rockista ja kun nää kaks asiaa yhtyy, niin mikäs sen parempi. Tosin Eagles ei sitten ole kauheasti napannut, vaikka olen yrittäny kuunnella (vähän paremmin menee Eaglesin rumpali-laulajan Don Henleyn soolo). Jonkun verran menee myös Doobie brothers ja ZZ Top.
Anonyymi kirjoitti:
Klassinen Hard Rock.
Ja klassisen rockmusiikin tahissa pystyy usein myös tanssimaan. Esim. Smokie ja Status Quo on sellaista musiikkia, että hyvin pystyy jytäämään pitkin lattioita. Tosin oon mää kyllä tanssinu myös esim. Maidenin, Priestin ja AC/DC:n tahissakin.
- Anonyymi
W.E.T. uusi levy "Retransmission" on hyvä. Suosittelen tutustumaan.
- Anonyymi
Jalkani alkaa nytkyä, kun kaiuttimista kajahtaa Elvis Presleyn Mean Woman Blues.
Ja Roy Orbison. Siinä on sitä jotain. Yhtenä aamuna radiosta tuli Orbisonin kappale "You got it". Ai että se oli hienoa. Roy Orbison on yksi kaikkien aikojen suosikeistani.
- Anonyymi
Muutamia "klassikkobändejä"
Led Zeppelin
Rainbow
Thin Lizzy
Black Sabbath
ZZ Top
Bad Company
AC/DC
Triumph
Whitesnake
Deep Purple
Yesterday and Today (Y&T)
Scorpions
Van Halen
Saxon
Judas Priest
Sitten vähän "uudempia"
Dio
Iron Maiden
Def Leppard
Queensrÿche
Dokken
Ratt
Giant
TNT
Mr. Big
Great White
Night Ranger
Winger
Tuossa nyt vain muutamia.Aika monia oli. Itsekin laitan yleensä pitkän listan, vaikka pyydettäis luettelemaan vaan viisi tai kymmenen bändiä tai artistia. En vissiin osaa lopettaa listaamista. Paljon on hyviä klassikkibändejä ja artisteja niin rockissa, heavyssa, popissa kuin ylipäätään lähes missä tahansa tyylilajissa.
- Anonyymi
Kyllä popin puolelta voi löytyä ihan hyviäkin kappaleita.
Tässä reagoidaan jenkkien "top" listaan.
https://youtu.be/OX8JWjf5998- Anonyymi
Se taisikin olla Spotify top lista. Nåh, joka tapauksessa mielenkiintoista katsoa mitä kyseinen herra noista biiesistä on mieltä.
- Anonyymi
Kannattaa vilkaista.
https://twitter.com/melodicrock
On paljon erillaista rockia esillä.- Anonyymi
Uutta ja vanhaa sekaisin tuolla. Hyvä kombo.
Aivan. Ja sitä mieltä on varmasti uransa varrella ollut myös esim. Chris Norman.
Smokie "The girl can´t help it"
https://www.youtube.com/watch?v=Mbukx-S-3Fw
Chris Normanin soolouralta "Stay one more night"
https://www.youtube.com/watch?v=NYqDgdF3QoM- Anonyymi
LEVARA - Ever Enough (Official Music Video)
https://youtu.be/sTxeLdB5Mqg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792