Lähes kaikenlainen rock on hyvää, paitsi se huono. Nåh... makuasioita toki kaikki. Toinen tykkää jostakin toisesta kuin joku toinen.
Itse kuuntelen paljon uudempaa 2000-luvulla tehtyä rock musaa. Välillä toki kuuntelen myös aiempien vuosikymmenten rock musaa. Uudemmassa musassa on parempi äänenlaatu, joka merkitsee itselleni paljon. Soundimaailma ja äänenlaatu ovat iso tekijä, kun oikeasti istuu alas ja kuuntelee musaa.
Rock, Melodic rock, Hard rock, AOR, Arena rock, Heavy metal, Melodic metal. Tuossa on muutama “tyylilaji” joita tulee kuunneltua rockin osalta.
Välillä saatan toki kuunnella myös pop musaa. Myös suomalainen rock ja pop menee myös, joten olen kenties aika moniruokainen musiikin suhteen.
Rock on parasta mutta välillä toki pop myös maistuu
18
93
Vastaukset
Itse kuuntelen kaikenlaista musiikkia. Eniten musiikkia 1920-1990 -luvuilta. Rockista mulla menee esim. The Beatles, The Kinks, Small faces, Slade, Smokie, Free, Bad Company, Zeppelin, Purple, Whitesnake, Rush, Queen, Bruce Springsteen ja heavysta eniten Priest, Maiden, Sabbath.
Popista esim. Bee Gees, Culture club, Spandau ballet, Pet shop boys, Whitney Houston, Jackson 5, Michael Jackson, Adam Lambert.- Anonyymi
Queen II on aika tyylikäs kiekko. Springsteeniä matkineet aika monet ruotsalaiset. Heavymusasta ossuu ja uppoaa parhaiten Metallican kasarilevyt. Metallican rumpali albumilla äärettömän hyvä. Livenä ei yhtä hyvä.
- Anonyymi
W.E.T. - Big Boys Don't Cry
Tuossa kappaellessa yhdistyy Hard Rock ja popahtava kertsi hauskalla tavalla.- Anonyymi
Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.
Klassinen Hard Rock.
Anonyymi kirjoitti:
Klassinen Hard Rock.
Jep, rockista klassinen rock on parasta niin kuin esim. Smokie, Status Quo, Slade, Whitesnake, Free, Bad Company, Zeppelin. Ja heavysta klassinen heavy kuten Priest, Maiden ja Sabbath. Tykkään paljon sellaisista rockbändeistä, joilla on blues tai countryrytmiä enemmän tai vähemmän kappaleissaan kuten noista luettelemistani esim. Smokiella (heillä paljon countrytyylisiä kappaleita), Status Quolla, Whitesnakella (alkuaikoina bluestyyliä) ja Freellä (bluesrockbändi, Paul Rodgersin eka bändi, toinen ja suuremmalle yleisölle tunnetumpi Bad Company). Johtuu kai esim. siitä, kun tykkään paljon countrymusiikista ja sitten tietty rockista ja kun nää kaks asiaa yhtyy, niin mikäs sen parempi. Tosin Eagles ei sitten ole kauheasti napannut, vaikka olen yrittäny kuunnella (vähän paremmin menee Eaglesin rumpali-laulajan Don Henleyn soolo). Jonkun verran menee myös Doobie brothers ja ZZ Top.
Anonyymi kirjoitti:
Klassinen Hard Rock.
Ja klassisen rockmusiikin tahissa pystyy usein myös tanssimaan. Esim. Smokie ja Status Quo on sellaista musiikkia, että hyvin pystyy jytäämään pitkin lattioita. Tosin oon mää kyllä tanssinu myös esim. Maidenin, Priestin ja AC/DC:n tahissakin.
- Anonyymi
W.E.T. uusi levy "Retransmission" on hyvä. Suosittelen tutustumaan.
- Anonyymi
Jalkani alkaa nytkyä, kun kaiuttimista kajahtaa Elvis Presleyn Mean Woman Blues.
Ja Roy Orbison. Siinä on sitä jotain. Yhtenä aamuna radiosta tuli Orbisonin kappale "You got it". Ai että se oli hienoa. Roy Orbison on yksi kaikkien aikojen suosikeistani.
- Anonyymi
Muutamia "klassikkobändejä"
Led Zeppelin
Rainbow
Thin Lizzy
Black Sabbath
ZZ Top
Bad Company
AC/DC
Triumph
Whitesnake
Deep Purple
Yesterday and Today (Y&T)
Scorpions
Van Halen
Saxon
Judas Priest
Sitten vähän "uudempia"
Dio
Iron Maiden
Def Leppard
Queensrÿche
Dokken
Ratt
Giant
TNT
Mr. Big
Great White
Night Ranger
Winger
Tuossa nyt vain muutamia.Aika monia oli. Itsekin laitan yleensä pitkän listan, vaikka pyydettäis luettelemaan vaan viisi tai kymmenen bändiä tai artistia. En vissiin osaa lopettaa listaamista. Paljon on hyviä klassikkibändejä ja artisteja niin rockissa, heavyssa, popissa kuin ylipäätään lähes missä tahansa tyylilajissa.
- Anonyymi
Kyllä popin puolelta voi löytyä ihan hyviäkin kappaleita.
Tässä reagoidaan jenkkien "top" listaan.
https://youtu.be/OX8JWjf5998- Anonyymi
Se taisikin olla Spotify top lista. Nåh, joka tapauksessa mielenkiintoista katsoa mitä kyseinen herra noista biiesistä on mieltä.
- Anonyymi
Kannattaa vilkaista.
https://twitter.com/melodicrock
On paljon erillaista rockia esillä.- Anonyymi
Uutta ja vanhaa sekaisin tuolla. Hyvä kombo.
Aivan. Ja sitä mieltä on varmasti uransa varrella ollut myös esim. Chris Norman.
Smokie "The girl can´t help it"
https://www.youtube.com/watch?v=Mbukx-S-3Fw
Chris Normanin soolouralta "Stay one more night"
https://www.youtube.com/watch?v=NYqDgdF3QoM- Anonyymi
LEVARA - Ever Enough (Official Music Video)
https://youtu.be/sTxeLdB5Mqg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24914164Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617210Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2006927Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä405016K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1054793Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744677Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos784383PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194361Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754132Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013921