Rock on parasta mutta välillä toki pop myös maistuu

Anonyymi

Lähes kaikenlainen rock on hyvää, paitsi se huono. Nåh... makuasioita toki kaikki. Toinen tykkää jostakin toisesta kuin joku toinen.

Itse kuuntelen paljon uudempaa 2000-luvulla tehtyä rock musaa. Välillä toki kuuntelen myös aiempien vuosikymmenten rock musaa. Uudemmassa musassa on parempi äänenlaatu, joka merkitsee itselleni paljon. Soundimaailma ja äänenlaatu ovat iso tekijä, kun oikeasti istuu alas ja kuuntelee musaa.

Rock, Melodic rock, Hard rock, AOR, Arena rock, Heavy metal, Melodic metal. Tuossa on muutama “tyylilaji” joita tulee kuunneltua rockin osalta.

Välillä saatan toki kuunnella myös pop musaa. Myös suomalainen rock ja pop menee myös, joten olen kenties aika moniruokainen musiikin suhteen.

18

138

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse kuuntelen kaikenlaista musiikkia. Eniten musiikkia 1920-1990 -luvuilta. Rockista mulla menee esim. The Beatles, The Kinks, Small faces, Slade, Smokie, Free, Bad Company, Zeppelin, Purple, Whitesnake, Rush, Queen, Bruce Springsteen ja heavysta eniten Priest, Maiden, Sabbath.

      Popista esim. Bee Gees, Culture club, Spandau ballet, Pet shop boys, Whitney Houston, Jackson 5, Michael Jackson, Adam Lambert.

      • Anonyymi

        Queen II on aika tyylikäs kiekko. Springsteeniä matkineet aika monet ruotsalaiset. Heavymusasta ossuu ja uppoaa parhaiten Metallican kasarilevyt. Metallican rumpali albumilla äärettömän hyvä. Livenä ei yhtä hyvä.


    • Anonyymi

      W.E.T. - Big Boys Don't Cry

      Tuossa kappaellessa yhdistyy Hard Rock ja popahtava kertsi hauskalla tavalla.

      • Anonyymi

        Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä klassinen on parasta musiikkia aivan ylivoimaisesti.

        Klassinen Hard Rock.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Klassinen Hard Rock.

        Jep, rockista klassinen rock on parasta niin kuin esim. Smokie, Status Quo, Slade, Whitesnake, Free, Bad Company, Zeppelin. Ja heavysta klassinen heavy kuten Priest, Maiden ja Sabbath. Tykkään paljon sellaisista rockbändeistä, joilla on blues tai countryrytmiä enemmän tai vähemmän kappaleissaan kuten noista luettelemistani esim. Smokiella (heillä paljon countrytyylisiä kappaleita), Status Quolla, Whitesnakella (alkuaikoina bluestyyliä) ja Freellä (bluesrockbändi, Paul Rodgersin eka bändi, toinen ja suuremmalle yleisölle tunnetumpi Bad Company). Johtuu kai esim. siitä, kun tykkään paljon countrymusiikista ja sitten tietty rockista ja kun nää kaks asiaa yhtyy, niin mikäs sen parempi. Tosin Eagles ei sitten ole kauheasti napannut, vaikka olen yrittäny kuunnella (vähän paremmin menee Eaglesin rumpali-laulajan Don Henleyn soolo). Jonkun verran menee myös Doobie brothers ja ZZ Top.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Klassinen Hard Rock.

        Ja klassisen rockmusiikin tahissa pystyy usein myös tanssimaan. Esim. Smokie ja Status Quo on sellaista musiikkia, että hyvin pystyy jytäämään pitkin lattioita. Tosin oon mää kyllä tanssinu myös esim. Maidenin, Priestin ja AC/DC:n tahissakin.


      • Anonyymi

        W.E.T. ‎uusi levy "Retransmission" on hyvä. Suosittelen tutustumaan.


    • Anonyymi

      Jalkani alkaa nytkyä, kun kaiuttimista kajahtaa Elvis Presleyn Mean Woman Blues.

    • Ja Roy Orbison. Siinä on sitä jotain. Yhtenä aamuna radiosta tuli Orbisonin kappale "You got it". Ai että se oli hienoa. Roy Orbison on yksi kaikkien aikojen suosikeistani.

    • Anonyymi

      Muutamia "klassikkobändejä"

      Led Zeppelin
      Rainbow
      Thin Lizzy
      Black Sabbath
      ZZ Top
      Bad Company
      AC/DC
      Triumph
      Whitesnake
      Deep Purple
      Yesterday and Today (Y&T)
      Scorpions
      Van Halen
      Saxon
      Judas Priest

      Sitten vähän "uudempia"

      Dio
      Iron Maiden
      Def Leppard
      Queensrÿche
      Dokken
      Ratt
      Giant
      TNT
      Mr. Big
      Great White
      Night Ranger
      Winger

      Tuossa nyt vain muutamia.

      • Aika monia oli. Itsekin laitan yleensä pitkän listan, vaikka pyydettäis luettelemaan vaan viisi tai kymmenen bändiä tai artistia. En vissiin osaa lopettaa listaamista. Paljon on hyviä klassikkibändejä ja artisteja niin rockissa, heavyssa, popissa kuin ylipäätään lähes missä tahansa tyylilajissa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Se taisikin olla Spotify top lista. Nåh, joka tapauksessa mielenkiintoista katsoa mitä kyseinen herra noista biiesistä on mieltä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Uutta ja vanhaa sekaisin tuolla. Hyvä kombo.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      114
      1066
    2. 65
      993
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      92
      763
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      665
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      35
      641
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      559
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe