Milloin tulee stop?

Anonyymi

Marraskuun puolivälistä alkaen pääministeri Pedro Sánchezin johtama sosialistihallitus on siirtänyt laittomia siirtolaisia Kanarian saarilta Euroopan mantereelle Espanjaan. Kuljetusten tarkoituksena on helpottaa saarten siirtolaispainetta.

Euroopan unionin rajavalvontaviranomainen Frontex paljasti marraskuussa, että tämän vuoden aikana jo 17 000 laitonta siirtolaista oli päässyt Kanarian saarille Pohjois-Afrikan kautta. Luku on kymmenkertainen edellisvuoteen verrattuna.

Marraskuun puolivälistä alkaen Espanjaan on tuotu Kanarian saarilta säännöllisesti laittomia siirtolaisia, jotka ovat lähes poikkeuksetta nuoria miehiä. Tarkoitus on helpottaa saarten siirtolaispainetta.

Yksinomaan joulukuun 4.-8. välisenä aikana 500 laitonta siirtolaista laskeutui Valenciaan ja Alicanteen kahdeksalla lennolla. Laittomia siirtolaisia on tuotu myös Madridiin ja Granadaan.

Paikalliset viranomaiset on pidetty pimennossa. Monessa tapauksessa viranomaisia ei ole ollut paikalla lainkaan vastaanottamassa siirtolaisia. Sen sijaan siirtolaiset ovat voineet poistua lentoasemalta omin avuin, jolloin heidän olinpaikkansa ei ole tiedossa.

Kun Espanjan sisäministeriltä Fernando Grande-Marlaskalta kysyttiin siirtolaislennoista, tämä ensin kiisti toimet mutta tunnusti myöhemmin, että siirtolaiset lienevät hankkineet itse lentoliput. Kun siirtolaiset ovat saapuneet Kanarian saarille, he voivat saada väliaikaiset oleskeluluvat ja matkustaa mihin tahtovat.

Joulukuun 11. pääministeri Pedro Sánchez myönsi, että siirtolaislentoja on järjestetty mutta korosti, että kyseessä ovat haavoittuvat väestöryhmät. Tämä versio tarinasta ei kuitenkaan ole saanut tukea poliisilta, lentoyhtiöiden työntekijöiltä ja silminnäkijöiltä.

Espanjaan päästyään laittomat siirtolaiset voivat liikkua vapaasti EU:n vapaan liikkuvuuden salliman Schengen-alueen sisällä.

14

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Schengelin sopimus on perÖeestä.

    • Anonyymi

      Perut ne jaksaa. Olen niin tympeentynyt tähän jankutukseen joka ei koske kemijärviläisiä. Tuolla konsein ei minulta ainakaan tule ääntä, toivottavasti muutkin miettii tarkkaan.

      • Anonyymi

        Sinun äätä ei kukaan tarvi tai halua.


    • Anonyymi

      Meinaako ne tehdä euroopasta afriikka-lähi-idän? Siltä se vähän näyttää, on perustettu kamelikouluja, voihan vittu.

      • Anonyymi

        Maassa maan tavoin.


    • Anonyymi

      Saksalaisen CDU-puolueen aiempi parlamenttiryhmän puheenjohtaja Friedrich Merz nostattaa hälyä. Ilman vuosien 2015-2016 maahanmuuttoa ”meillä olisi miljoona sosiaalitukien saajaa vähemmän”, väittää CDU:n puheenjohtajaehdokas vaalikampanjatilaisuuksissaan puhuessaan Saksan köyhyydestä.

      Kun keskustelu eräässä vaalikampanjatilaisuudessa sivusi Saksan elintasoeroja, Friedrich Merz totesi, että ”jos meillä ei olisi ollut vuosien 2015/2016 maahanmuuttoa sosiaalitukien pariin, niin meillä olisi miljoona vähemmän Hartz-IV [työttömyys]tukien nostajia … Valitettavasti tämä puoli pimitetään usein varsin tehokkaasti”.

      Vaikka luku tuntuu suurelta, Saksan työvoimaviranomaisten tilastot osoittavat, että suuruusluokaltaan väite pitää paikkansa.

      Elokuulta 2020 olevan tiedon mukaan Saksassa on yhteensä 5,52 miljoonaa ”sosiaaliturvalain mukaan tukiin oikeutettua”. 2,02 miljoonalla heistä ei ole Saksan passia. Edellä mainitusta ryhmästä 980 000 kuuluu kategoriaan ”turvapaikanhakijoiden lähtömaat”.

      Turvapaikanhakijoiden lähtömaaksi luokitellaan maat, joista on viime vuosien aikana tullut erittäin paljon turvapaikanhakijoita mutta vähän henkilöitä muilla tavoin. Tällaisia maita ovat Syyria, Afganistan, Irak, Nigeria, Eritrea, Iran, Pakistan ja Somalia. Tällä tavalla on luokiteltu myös ennen vuotta 2015 tulleita, sillä jo 2013 Saksaan jätettiin vuosittain yli 100 000 asyylihakemusta.

      Turvapaikanhakijoiden lähtömaiksi ei kuitenkaan luokitella monia maita, joista on vuoden 2015 kriisin jälkeen tullut paljon väkeä Saksaan ja joista merkittävä määrä on voinut olla turvapaikanhakijoita. Tällaisia maita ovat kuusi Länsi-Balkanin maata (122 000 sosiaalitukiin oikeutettua), sekä Turkki (234 000) ja muut Euroopan ulkopuoliset maat (195 000).

      Vuodesta 2014 lähtien eniten Saksaan on tullut syyrialaisia ja 576 000 heistä nostaa sosiaalitukia.

      Sosiaalitukia saavat työttömien lisäksi heidän myös heidän lapsensa. Lisäksi matalapalkkaiset ja vajaatyölliset saavat sosiaalitukia päästäkseen toimeentulominimin tasolle.

      Turvapaikanhakijat usein työllistyvät muutaman vuoden sisällä työtä, mutta usein vain aputyövoimana, ja vain harvat osallistuvat ammatilliseen opetukseen.

      Työllisyystilanteen parantamiseksi pakolaisia on viime vuosina yritetty saada oppisopimuskoulutukseen. Työnantajat saavat tähän toimintaan tukirahoja.

      Oppisopimuksen tekemisen jälkeen työnantaja voi anoa viranomaisilta opetusavustusta pakolaisten kieli- ja koulutuspuutteiden korjaamiseksi. Työvoimaviranomaiset maksavat täysin tästä aiheutuvat kustannukset.

      Eräissä tapauksissa työvoimaviranomaiset voivat maksaa puolet oppisopimusajan palkasta.

      • Anonyymi

        Meillä menee miljardeja näihin ihmisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä menee miljardeja näihin ihmisiin.

        Stoppia ei tule otamma lisää velkaa, kyykytämme omia kansalaisia näin tulee jatkumaan jos hallitusmuoto ei muutu.


    • Anonyymi

      Ei saat2na voi olla totta? Yhä edelleen poistetaan mielipiteitä ja blogeja jotka on hyväksytty muissa medioissa? Eikös Sale varoittanut naivina oloa?

      • Anonyymi

        Milloin tulee stop ,sitä ihmetteli Sauli Niinistö ,ei ne ymmärrä ,vasuille pitää piirtää.


    • Anonyymi

      Kausityöntekijä avautuu Levi-turisteista: ”Ärsyttää tulijoiden ruotsinlaivameno”
      Tänään klo 7:01
      Lapin matkaajien bilekäyttäytyminen ei miellytä edes kaikkia, joille matkailu on elinkeino.

      Mitä ne märisee, turisteja he halusivat ja saivat siitä Lintilälle "kiitos" sitä saa mitä tilaa.

      Kempassakin oli ja on maskittomia turisteja koska täälä ei tartte kun täälä ei ole koronaa. Ootellaanpa pari viikkoa,

      • Anonyymi

        On ne aivottomia.


    • Anonyymi

      Montako pakolais-naista suomalainen mies on raiskannut?
      Matumiehet on raiskanneet Suomalaisia naisia (lapsia) satoja.
      Mietippä sitä.
      Montako matua Suomalainen on tappanut Suomessa?
      Montako matu on tappanut Suomalaista miestä ja naista?
      Mietippä sitä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4260
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      116
      3293
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3277
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2724
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2514
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2171
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2016
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1944
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1903
    10. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      45
      1886
    Aihe