Tarvitsisin kipeästi neuvoa, kuinka pääsisin pois IT-alalta esim. jollain pienellä lisäkoulutuksella tai työharjoittelulla. Minulla on tietojenkäsittelyn tradenomi tutkinto. Olen ollut samoissa työtehtävissä yhteensä 7-vuotta. Asiakkuudet ja firmakin on välillä vaihtunut, mutta työnkuva ei. Eteneminen alalla on todella vaikeata, koska se vaatisi työpäivän jälkeen lisää opiskelua ja paljon. Olen siis helpdeskissä töissä, joka tuntuu et se muuttuu päivä päivältä call centeriksi. Ja koska toi puhelintyö vie kaikki mehut, niin yksinkertaisesti ei vaan enää ole energiaa opiskella yhtään mitään alaan liittyvää.
Koska minulla on jo tradenomin tutkinto, niin mistä pitäisi lähteä liikkeelle, että saisin tämän laivan kääntymään? Minulla ei oikeastaan ole ketään henkilöä, joka voisi minuna neuvoa tässä asiassa. Olisin erittäin kiitollinen, jos joku osaisi valaista minua.
Alanvaihto (IT-ala)
3
250
Vastaukset
- Anonyymi
Alat etsiä tradenomin töitä ja muutat identiteettisi "tradenomi jolla tavallista tradenomia paremmat IT-taidot". Pitäis olla aika hot stuff. Enkä nyt tarkoita, että pitää mennä johonkin palkanlaskijaksi kun et ymmärrä palkanlaskemisesta hittojakaan. Tradenomin työllistyminen on hyvin monipuolista erilaisiin koordinointi- tai palvelutehtäviin. Siinä en valitettavasti voi auttaa jos mielikuvitus ei riitä poistumaan omasta IT-kuplasta.
- Anonyymi
Tradenomin AMK-tutkinto antaa mahdollisuuden moneen työhön, mutta ei ammattitaitoa oikeastaan mihinkään. En palkkaisi kuin joksikin myyjäksi, jos persoona Ok.
- Anonyymi
oisko call centeristä parempi siirtyä mail center tukeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018844- 695805
- 245377
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni415271Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv385114Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h835020- 624533
- 434207
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on543515- 493185