Mitä mieltä väitteestä?

Anonyymi

"Portaiden ylös nouseminen vaatii vahvat jalat." Eräs (naispuolinen) PT kerran letkautti tämän ryhmätunnilla ja ainakin omaan korvaani särähti pahasti; sen mukaan 99% suomalaisista omaa vahvat jalat.

Mitä mieltä olette?

10

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu lisätaakasta ja noustekniikasta.
      Perustekniikka. 2 askelmaa kerrallaan siten, että ylemmän jalan varpaat työnnetään kiinni sen askelman ertuseinään.
      Painopiste siirretään ko. jalan varaan ja, ilman alemman jalan ponnistusta, ylemmällä jalalla noustaan rauhallisesti seuraavat 2 porrasta ja sama tietysti toisella koivella jne.
      Hissittömän talon 4:s tai useampi kerros käy harjoituksesta lisäkuormasta riippuen.
      Jos oma paino jo alkaa tuntumaan niin kyse on todella heikoista jaloista!

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo ollut irroitettu asiayhteydestään ja haluat nyt jostani syystä pilkata personal traineria koska on naispuolinen...sinä incel

    • Anonyymi

      Ainakin hissittömässä talossa asuminen ylläpitää liikkumattoman iäkkäämmän väestön toimintakykyä. Hidastaa siis lihasmassan menetystä, jollei muuten liiku. Soutustadionin yhteislaulutilaisuuksissa aikanaan katsoin, miten vaikeaa monella vanhemmalla ihmisellä oli kivuta portaita. Ongelmaa oli sekä koordinaatiossa että lihasvoimassa. Jos ihmiset hissin sijaan käyttäisivät portaita, niin portaiden kiipeäminen onnistuisi vielä eläkeiässäkin.

      Eli mielestäni portaita kannattaa ja pitää käyttää, mutta kaikille varsinainen porrasjumppa ei välttämättä sovi. Esim. näkövamma ja neurologiset sairaudet saattavat tehdä liian vauhdikkaan portaissa liikkumisen turvattomaksi.

      Ja noin käänteisesti: Jos on vikaa vaikkapa pumpussa, niin helposti loppuu myös portaissa kävely. Korrelaatio tosin menee niin päin, että pienempi lihas (sydän) tsippaa ensin ja sitä myöten katoavat isommat lihakset (reidet).

      • Anonyymi

        19:56 nousutekniikka.
        Portaita 46 kpl. Siis 2 kerrallaan ja "hartaalla" painonsiirtotekniikalla tulee 77v hauraalle vanhukselle 13 ponnistusta / jalka.
        Viikoittaisia nousuja tulee 12 - 20. Ka. lienee 15 tietämissä. Jalkatreeniksi sinänsä riittämätöntä mutta onpahan lisänä kuitenkin.
        Pienikin lisätaakka tuntuu yllättävän paljon. Ostoskassit yms. eivät paljoa paina mutta ulkoiluttaessani mattoja tuon sisään niin suuren kyörän kuin olkapäälläni kulkee ja se tuntuukin jo rapuissa aivan harjoittelulta. Tapahtuu vain pari kertaa vuodessa.
        Joskus käytän tekosyynä tasapainon säilymistä ja nousen vain askelma kerrallaan.
        Salin jalkatreenin jälkeen nousu on sopivaa loppujäähdyttelyä.
        72v eukkoni ei suostu edes kokeilemaan vaan nousee askelma kerrallaan "normaalisti" ja läähättää päälle!


    • Anonyymi

      Vaatii se ainakin enemmän kuin hissi, samaa ilmaista harjoittelua kuin moni muukin arkinen asia.
      Itse taas tässä ihmettelin sitä kaveria joka osti lumilingon pieneen pihaan että joutui lähtemään nopeammin kuntosalille. Olisi säästänyt tonnin ja saanut parempaa treeniä ilmaiseksi.

      • Anonyymi

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?

        Koska tavan jannun sali"treeni" on suurimmaksi osaksi istuskelua. Kuntopuoli on sitten sen mukainen, myös lihasten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?

        oletko koskaan kolannut lunta? Jos olisit niin ymmärtäisit ettei siinä ole mitään kiertoliikettä.
        Lumilapiopuuhaa on aina vähemmän ja senkin voi tehdä molemminpuolisesti. Treeniä sekin.
        Sanoo vuosikymmenten saatossa lumitöihin kyllästynyt salikävijä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska tavan jannun sali"treeni" on suurimmaksi osaksi istuskelua. Kuntopuoli on sitten sen mukainen, myös lihasten.

        Mikähän sinä olet muuta kuin "tavan jannu"? Omissa fantasioissasi ehkä.


      • Anonyymi

        Missä on tonnin sali? Maksan otse monipuolisen, kaupallisen salin vuosikortista 400€.
        All Time kortti. Sali on monipuolinen ja poikkeuksena moneen kuntosaliin tässä on kahden suorituspaikan nostolavakin.

        Lumen kolaus on toki sopivaa, tosin yksipuolista aerobista liikuntaa mutta vuositasolla naurettavan vähän eikä sitä voi pitää minkään järjestelmällisen liikunnan vaihtoehtona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7407
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3693
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3556
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3308
    5. 51
      2994
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      2970
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      193
      1871
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1551
    Aihe