Mitä mieltä väitteestä?

Anonyymi

"Portaiden ylös nouseminen vaatii vahvat jalat." Eräs (naispuolinen) PT kerran letkautti tämän ryhmätunnilla ja ainakin omaan korvaani särähti pahasti; sen mukaan 99% suomalaisista omaa vahvat jalat.

Mitä mieltä olette?

10

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu lisätaakasta ja noustekniikasta.
      Perustekniikka. 2 askelmaa kerrallaan siten, että ylemmän jalan varpaat työnnetään kiinni sen askelman ertuseinään.
      Painopiste siirretään ko. jalan varaan ja, ilman alemman jalan ponnistusta, ylemmällä jalalla noustaan rauhallisesti seuraavat 2 porrasta ja sama tietysti toisella koivella jne.
      Hissittömän talon 4:s tai useampi kerros käy harjoituksesta lisäkuormasta riippuen.
      Jos oma paino jo alkaa tuntumaan niin kyse on todella heikoista jaloista!

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo ollut irroitettu asiayhteydestään ja haluat nyt jostani syystä pilkata personal traineria koska on naispuolinen...sinä incel

    • Anonyymi

      Ainakin hissittömässä talossa asuminen ylläpitää liikkumattoman iäkkäämmän väestön toimintakykyä. Hidastaa siis lihasmassan menetystä, jollei muuten liiku. Soutustadionin yhteislaulutilaisuuksissa aikanaan katsoin, miten vaikeaa monella vanhemmalla ihmisellä oli kivuta portaita. Ongelmaa oli sekä koordinaatiossa että lihasvoimassa. Jos ihmiset hissin sijaan käyttäisivät portaita, niin portaiden kiipeäminen onnistuisi vielä eläkeiässäkin.

      Eli mielestäni portaita kannattaa ja pitää käyttää, mutta kaikille varsinainen porrasjumppa ei välttämättä sovi. Esim. näkövamma ja neurologiset sairaudet saattavat tehdä liian vauhdikkaan portaissa liikkumisen turvattomaksi.

      Ja noin käänteisesti: Jos on vikaa vaikkapa pumpussa, niin helposti loppuu myös portaissa kävely. Korrelaatio tosin menee niin päin, että pienempi lihas (sydän) tsippaa ensin ja sitä myöten katoavat isommat lihakset (reidet).

      • Anonyymi

        19:56 nousutekniikka.
        Portaita 46 kpl. Siis 2 kerrallaan ja "hartaalla" painonsiirtotekniikalla tulee 77v hauraalle vanhukselle 13 ponnistusta / jalka.
        Viikoittaisia nousuja tulee 12 - 20. Ka. lienee 15 tietämissä. Jalkatreeniksi sinänsä riittämätöntä mutta onpahan lisänä kuitenkin.
        Pienikin lisätaakka tuntuu yllättävän paljon. Ostoskassit yms. eivät paljoa paina mutta ulkoiluttaessani mattoja tuon sisään niin suuren kyörän kuin olkapäälläni kulkee ja se tuntuukin jo rapuissa aivan harjoittelulta. Tapahtuu vain pari kertaa vuodessa.
        Joskus käytän tekosyynä tasapainon säilymistä ja nousen vain askelma kerrallaan.
        Salin jalkatreenin jälkeen nousu on sopivaa loppujäähdyttelyä.
        72v eukkoni ei suostu edes kokeilemaan vaan nousee askelma kerrallaan "normaalisti" ja läähättää päälle!


    • Anonyymi

      Vaatii se ainakin enemmän kuin hissi, samaa ilmaista harjoittelua kuin moni muukin arkinen asia.
      Itse taas tässä ihmettelin sitä kaveria joka osti lumilingon pieneen pihaan että joutui lähtemään nopeammin kuntosalille. Olisi säästänyt tonnin ja saanut parempaa treeniä ilmaiseksi.

      • Anonyymi

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?

        Koska tavan jannun sali"treeni" on suurimmaksi osaksi istuskelua. Kuntopuoli on sitten sen mukainen, myös lihasten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän tavalla kropan ylirasittaminen jatkuvalla kiertoliikkeellä on parempaa treeniä kuin monipuolinen salitreeni?

        oletko koskaan kolannut lunta? Jos olisit niin ymmärtäisit ettei siinä ole mitään kiertoliikettä.
        Lumilapiopuuhaa on aina vähemmän ja senkin voi tehdä molemminpuolisesti. Treeniä sekin.
        Sanoo vuosikymmenten saatossa lumitöihin kyllästynyt salikävijä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska tavan jannun sali"treeni" on suurimmaksi osaksi istuskelua. Kuntopuoli on sitten sen mukainen, myös lihasten.

        Mikähän sinä olet muuta kuin "tavan jannu"? Omissa fantasioissasi ehkä.


      • Anonyymi

        Missä on tonnin sali? Maksan otse monipuolisen, kaupallisen salin vuosikortista 400€.
        All Time kortti. Sali on monipuolinen ja poikkeuksena moneen kuntosaliin tässä on kahden suorituspaikan nostolavakin.

        Lumen kolaus on toki sopivaa, tosin yksipuolista aerobista liikuntaa mutta vuositasolla naurettavan vähän eikä sitä voi pitää minkään järjestelmällisen liikunnan vaihtoehtona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe