Terveysongelmat estää Mars-matkailun

Anonyymi

Uljas universumi (kausi 8, osa 2/11) kertoo mm. että Kuu-astronauteilla on ollut 4-5 krt riski myöhemmin elämässään kuolla sydän- ja verisuonitauteihin verrattuna tavan kansalaisiin.

Syyksi arvellaan avaruussäteilyä.

Myös ohjelmassa mainitaan, että Marsiin matkaava joutuisi kokemaan vastaavaa säteilyä, ei paria viikkoa, vaan 2,5 vuotta putkeen.

Marsiin matkaavat saattaisivat siis kuukahtaa jopa jo menomatkalla. Ja millainen syöpäriski siitä säteilystä tulisikaan. Eikä Marsissa olisi vastassa huippuluokan sairaalaa, ensiapuasemasta puhumattakaan.

Ihmisjalka ei tule Marsia tallaamaan.

16

93

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo ongelmat ovat syntyneet vasta maahanpaluun jälkeen. Marsiin menijöiden ei kannata enää palata maahan.

    • Anonyymi

      Mount Everestille kiipeämiseen liittyy noin 1% riski kuolla. Se ei estä noin viittäsataa ihmistä yrittämästä huipulle joka vuosi. Tuosta joukosta siis kuolee matkan varrelle noin viisi ihmistä. Joka vuosi siis.

      Astronautiksi ryhtyvä tietää riskit jotka hommaan liittyvät. No guts no glory.

      • Anonyymi

        Vuorikiipeilijät roskaavat niin paljon että jo senkin takia koko harrastus pitäisi kieltää.


    • Anonyymi

      Ensimmäisenä tulee nyt mieleen säteilyn aiheuttamat veritaudit, eli leukemiat, lymfoomat, myeloomat tms. mikä Marsiin menijöitä jo matkalla saattaa odottaa.

      • Anonyymi

        Varsin harva säteilyn aiheuttama syöpälaji ilmaantuu lyhyessä ajassa altistumisen jälkeen.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Radiation-induced_cancer

        Suurenkin säteilyannoksen saamisen ja siitä aiheutuneeseen syöpään sairastumisen välillä on yleensä useiden vuosien tai joka vuosikymmenten pituinen viive.


    • Anonyymi

      Marsin asuttaminen on lähinnä fantasiaa. Siellä oleskelu on sekä laitteille että ihmiselle haitallista mm. teräväsärmäisen hienojakoisen pölyn vuoksi. Se tunkeutuu pienimmästäkin raosta joka paikkaan ja tuhoaa laitteet ja mm. keuhkot.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Saharan pölyä lentää Amazonasiin asti.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saharan pölyä lentää Amazonasiin asti.

        Kuu- ukkeleiden suurin ongelma oli perskannikoiden hiertyminen.
        Heillä oli suppilot kakkosen keräilyyn mutta huolimatta juuri keksityn jeesus- teipin kakkaa vuosi ohi tahraten kannikat.

        Joutuivat sitten hyppelemään Kuussa sanoisinko paskat housuissaan.


    • Anonyymi

      Mars-matka ja sen asuttaminen on 24/7 työleiri kaivoksella louhintaa ja tehtaassa jalostomassa materiaalia rakentamiseen. Toinen työleiri 24/7 on rakennustyömaat....

      ...eli karmea kohtalo huonoissa oloissa purkkiruualla ja muutamalla heinällä elelyä.

      Kalastelemaan on turha kuvitella lähtevänsä kun loputon hiekkamyrsy ympärillä ja kova kuumuus/kylmyys myös. Vettä vain pieni kahvikupillinen kuutiossa maaperää eikä edes sitä kaikkialla vaan kraaterin varjossa. Kahvia ei siis usein siellä juoda jos juodaan muutenkaan mitään muuta kuin omaa ja kaverin virtsaa.

      Mars on suuri vitsi jonne ihmisen olisi muutettava. Laitetaan astronautit viikoksi saharaan elelemään ja tekemään sinne kaivos materiaalin louhimiseksi niin henki pois viikossa...

      • Anonyymi

        Etelämantereella joku jäätön ja vedetön kohta saattaisi olla paremmin vastaava.


    • Anonyymi

      Ja sitten niiden Mars-matkaajien tenavat olisi hirveitä mutantteja, josko muuten elävinä taikka terveinä syntyisivätkään.

    • Anonyymi

      Kuka tätä järjetöntä idiootti ideaa rahoittaa?
      Tekisivät kyseisellä rahalla maapallolla elämiselle parannuksia!
      Mars on huonoin idea koskaan., aurinkoonkin muuttaminen olisi parempi...

      Ihminen ei kerkiä kehittyä muuttamaan tästä aurinkokunnasta pois, mutta ei sillä ole mitään tarvettakaan oikeasti. Maapallo on hyvä alusta elää jossa toimiva ekosysteemi jota voisi alkaa pitää tärkeänä ja satsata sitä tiedettä siihen.

      Avaruuteen kurkottelut on tuhlaamista. Kuu voisi olla ainoa avaruuden kohde jonne tekniikaa voisi asetella!

      • Anonyymi

        Kuuhommat nyt on sellaista talostelua. Että käydäänpäs tässä vähän avaruudessa ja toisella taivaankappaleella.

        Kun kauemmas ei oikeasti päästä ihmisiä toimittelemaan.


    • Anonyymi

      Miksi Marsiin pitäisi lähettää ihminen. Järkevämpää olisi kehittää biologinen robotti, jolloin säteilyaltistukset ja muut uhat voitaisiin unohtaa. Uskon että jos Ufoja on olemassa kuten jotkut väittävät, niin niiden tekniikka ja alienitkin ovat pitkälle vietyä robotiikkaa. Suuripäiset olennot ovat kehitetty pelkkää avaruusmatkailua varten.

    • Anonyymi

      Aivan totta. Ihminen avaruudessa ja jollain toisella planeetalla, jolloin pelkkä nuha voi koitua kohtaloksi, saati erinäiset taudit mitä ihmiselle tuleekin.

      Korona kertonee ihmisen haavoittuvuudesta. Esim. mars voi sisältää erinäisiä viruksia joka hoitelee ihmisen ja siellä ei mitään rokotetta valmisteta lähimpään miljoonaan vuoteen.

      Omituinen tarve tuo mars jonne pitäisi ihmisen mennä, vaikka sillä ei mitään todellista hyötyä ole. Jos pakko opetella avaruudessa nyhräämistä niin kuu on lähin paikka jonne voisi yrittää mennä rakentelemaan.

      Oikeasti nämä puuhastelut pitäisi valjastaa tämän planeetan hyvinvoinnin parantamiseen ja ylläpitoon. Mielikuvitus leikit pitäisi lopettaa ja "palata maanpinnalle".

      Huolestuttavalla tasolla nämä maailman huippu tieteilijät, se kuumin ja terävin kärki josta hyvä esimerkki on se, että lähettivät avaruuteen levyn ja soittimen.... Melkoisen epätoivoista ja typerää toimintaa! Miljardeja maksoi mutta tulipa tehtyä jotain täysin turhaa silläkin rahalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      939
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      918
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      39
      839
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      644
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      552
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      538
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      497
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe