Lapin Kansa paljastanut ss-joukkoihin

Anonyymi

liittyneet lappilaiset tämän päivän Luppo-osiossa.
Rovaniemeläisiä:
Ankkuri
Autti
Lantto
Luusuaniemi
Sääskilahti
Tepsa

Värväreitä:
Narkaus
Pentikäinen

15

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      se oli sitä aikaa ja aina on "hölmöläisiä" jotka ovat toisten hölmöläisten narutettevissa. Silloin ei tiedetty eikä tunnettu näitä saksalaisia ihmispetoja jotka faktat on tulleet tietoon asioiden myötä Ja ajan kuluessa. Tuskin monikaan näistä pojan klopeisa olisi lähtenyt noiden metsäyhtiöiden huijareden narutukseen jos olisivat totuuksia tienneet. Nämä värvärit olivat syypäitä nuorten höynäytyksiin.

    • Anonyymi

      Nekö on paljastettu? .No voi yhden kerran, vaikka toisaalta jo oli aikakin!

    • Anonyymi

      Eihän sakut tuohon mainittuun SS-porukkaan omia kansalaisiaan halunneetkaan,innokkaat lähtijät piti hakea muualta euroopasta esim. Suomesta.Siivilien teurastukseen ja vankien rääkkäykseen poikaset sitten etunenässä laitettiinkin,näistä teoista ei vain historia halua kertoa,"ei me"vaan nuo toiset. Sotaan piti päästä ja sinne päästiin. Loppu tulos karmea.

    • Anonyymi

      Onko totta se kun kuulin että Lapin sodassa suurin osa vihollisista oli Unkarilaislähtöisiä?

      • Anonyymi

        out kuullunna väärin, slobojahan ne vain enimmäkseen oli, mutta ei ole enää..


    • Anonyymi

      Mitähän tämäkin ketjun aloittaja ajaa takaa? Onneksi meillä on historia ja ilman sitä historiaa, ei olisi vapaata yhteiskuntaa, sosiaaliturvaa ja kaikilla joutilailla jonkinlaiset elinolot. Olen ylpeä esi-isiemmi kaikista sotilaallisista teoista, ne tehtiin siinä ajassa ja sillä tietämyksellä mikä tuolloin oli, kuten tänäänkin tehdään.
      Arvio siitä, ovatko ne oikeita vai vääriä, tehdän myöhemmin, kuten mm täällä Suomi24 - palstalla historintuntijoiden taholta, - siinä vasta surkeus! Meinasitko ihan leimata nämä osallistuja sukujen jälkeläiset?

    • Anonyymi

      Rautotu.Ei kai alottaja noita sukunimiä kantavia ole syyllistämässä...

    • Anonyymi

      En halunnut edes lukea Lapin Kansasta tuota artikkelia, ollut on ollutta ja mennyttä ja me emme ole vastuussa esi-isiemme tekemisistä. Turhaa niitä on kaivella.

      Ennemmin pitää muistaa Suomen omaa raskasta tietä sotien kautta ja sodanjälkeisten sukupolvien raadantaa millä Suomi saatiin elinvoimaiseksi valtioksi.

      Kehitys on ollut huimaa, sodan jälkeen ihmisillä oli kova usko tulevaisuuteen ja miltei tyhjästä luotiin teollisuus, koulutus, terveydenhoito ja siinä sivussa kasvatettiin uusi sukupolvi , ne suuret ikäluokat jotka hekin tehneet pitkät työurat maamme vaurastumiseksi.

      Vanhempani ovat jo edesmenneitä, isäni sodan käynyt mies ja minä itsekin jo ehtoo puolella pitkän työrupeaman tehnyt ja monta veronmaksajaa Suomelle kasvattanut ja kouluttanut.

    • Anonyymi

      oliskohan lapin kansa jo siirtynyt putinin äänenkannattajaksi ???

    • Anonyymi

      Mitähän tuolla nimiluettelolla tavoiteltiin? Halu leimata jotkut suvut???? Miksi?

    • Anonyymi

      Ei haittaa jos asioista puhutaan nimillä tai ilman. Kunhan on asiallista,ei paskan nakkelua. Kyllä meillä hyvinki mielellään ryssitellään ja aivan aiheestakin,kyllä. Mutta lantilla on aina puolensa,sillähän näistä SS sankareista ei ole paljon hiiskuttu,salaisia on ollut asiakirjat,hyvä että ovat edes vähän raottuneet. Mitä nämä värväreitten aivopestyt uhrit sitten joutuivat tuolla "kunnian" kukkuloilla ja soramonttujen reunoilla tekemäänkään. Siviilejä ja vankeja rääkkäämään ja tappamaan m.m.Kovin on sankarillisia tekoja ovat poikaset joutuneet tekemään.

    • Anonyymi

      Eikös se ollut SS taustainen tämä muuan upseerismies,rautaristinritarikin vielä,kattoi vierestä kun verikoirat(sotapoliisit) pieksivät hengiltä sotamiehen joka oli varasatanut herroille tarkoitetusta muonalähetyksestä leipää ? On siinäkin ollu syy !Kiväärin perillä ja pampuilla piestään ja "ritari" vaan yllyttää vieressä,on perkele sankareita.

    • Anonyymi

      Turha on SS miehiä syyllistää.Välirauhan tilanteessa tehtiin saksan aloitteessta valtiollinen sopimus sotilaiden kouluttamisesta saksassa. Värvärit teki sitä palkan eteen. Pitää muistaa että venäjä painosti suomea koko välirauhan ajan ja pyysi saksalta lupaa tehdä talvisota polluun 1941 aikana.Hitler kielsi tämän ehdottomasti ettei tärkeä metalli ja puukauppa häiriinny suomen ja ruotsin kanssa. Perehtykää vähän historiaan.Ei suomalaiset mitään siviilien pieksijöitä ollu. Kovasti on aloittaja keksinyt hölmöyksiä.

    • Anonyymi

      Ootellaan jokunen aika,nyt kun noita salasiksi laitettuja ja piilotettuja sotapäiväkirjoja ym. pääsee päivän valoon,niin kyllä sieltä niitä murhan himosia SS ihailijoita alkaa paljastumaan lisää. Totta on,että Hitlerille oli Ruotsin malmi ja metsät tosi tärkeitä,olisi taatusti ne itelleen sitten lunastanutkin,jos sota olisi toisin mennyt. Väkisin tietysti olisi vienyt koko maan,kuten Suomenkin.Norjahan oli jo miehitetty.

    • Anonyymi

      kumma juttu, miksei suojeluskuntalaiset ja valkokaarti ym. "sonnin" lihansyöjåt aktivoidu ja puolusta sankareitamme ? Historian sivut on avautuneet.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      95
      2980
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      95
      2455
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2265
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      78
      2247
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1856
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1496
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1287
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1190
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe