Lapin Kansa paljastanut ss-joukkoihin

Anonyymi

liittyneet lappilaiset tämän päivän Luppo-osiossa.
Rovaniemeläisiä:
Ankkuri
Autti
Lantto
Luusuaniemi
Sääskilahti
Tepsa

Värväreitä:
Narkaus
Pentikäinen

15

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      se oli sitä aikaa ja aina on "hölmöläisiä" jotka ovat toisten hölmöläisten narutettevissa. Silloin ei tiedetty eikä tunnettu näitä saksalaisia ihmispetoja jotka faktat on tulleet tietoon asioiden myötä Ja ajan kuluessa. Tuskin monikaan näistä pojan klopeisa olisi lähtenyt noiden metsäyhtiöiden huijareden narutukseen jos olisivat totuuksia tienneet. Nämä värvärit olivat syypäitä nuorten höynäytyksiin.

    • Anonyymi

      Nekö on paljastettu? .No voi yhden kerran, vaikka toisaalta jo oli aikakin!

    • Anonyymi

      Eihän sakut tuohon mainittuun SS-porukkaan omia kansalaisiaan halunneetkaan,innokkaat lähtijät piti hakea muualta euroopasta esim. Suomesta.Siivilien teurastukseen ja vankien rääkkäykseen poikaset sitten etunenässä laitettiinkin,näistä teoista ei vain historia halua kertoa,"ei me"vaan nuo toiset. Sotaan piti päästä ja sinne päästiin. Loppu tulos karmea.

    • Anonyymi

      Onko totta se kun kuulin että Lapin sodassa suurin osa vihollisista oli Unkarilaislähtöisiä?

      • Anonyymi

        out kuullunna väärin, slobojahan ne vain enimmäkseen oli, mutta ei ole enää..


    • Anonyymi

      Mitähän tämäkin ketjun aloittaja ajaa takaa? Onneksi meillä on historia ja ilman sitä historiaa, ei olisi vapaata yhteiskuntaa, sosiaaliturvaa ja kaikilla joutilailla jonkinlaiset elinolot. Olen ylpeä esi-isiemmi kaikista sotilaallisista teoista, ne tehtiin siinä ajassa ja sillä tietämyksellä mikä tuolloin oli, kuten tänäänkin tehdään.
      Arvio siitä, ovatko ne oikeita vai vääriä, tehdän myöhemmin, kuten mm täällä Suomi24 - palstalla historintuntijoiden taholta, - siinä vasta surkeus! Meinasitko ihan leimata nämä osallistuja sukujen jälkeläiset?

    • Anonyymi

      Rautotu.Ei kai alottaja noita sukunimiä kantavia ole syyllistämässä...

    • Anonyymi

      En halunnut edes lukea Lapin Kansasta tuota artikkelia, ollut on ollutta ja mennyttä ja me emme ole vastuussa esi-isiemme tekemisistä. Turhaa niitä on kaivella.

      Ennemmin pitää muistaa Suomen omaa raskasta tietä sotien kautta ja sodanjälkeisten sukupolvien raadantaa millä Suomi saatiin elinvoimaiseksi valtioksi.

      Kehitys on ollut huimaa, sodan jälkeen ihmisillä oli kova usko tulevaisuuteen ja miltei tyhjästä luotiin teollisuus, koulutus, terveydenhoito ja siinä sivussa kasvatettiin uusi sukupolvi , ne suuret ikäluokat jotka hekin tehneet pitkät työurat maamme vaurastumiseksi.

      Vanhempani ovat jo edesmenneitä, isäni sodan käynyt mies ja minä itsekin jo ehtoo puolella pitkän työrupeaman tehnyt ja monta veronmaksajaa Suomelle kasvattanut ja kouluttanut.

    • Anonyymi

      oliskohan lapin kansa jo siirtynyt putinin äänenkannattajaksi ???

    • Anonyymi

      Mitähän tuolla nimiluettelolla tavoiteltiin? Halu leimata jotkut suvut???? Miksi?

    • Anonyymi

      Ei haittaa jos asioista puhutaan nimillä tai ilman. Kunhan on asiallista,ei paskan nakkelua. Kyllä meillä hyvinki mielellään ryssitellään ja aivan aiheestakin,kyllä. Mutta lantilla on aina puolensa,sillähän näistä SS sankareista ei ole paljon hiiskuttu,salaisia on ollut asiakirjat,hyvä että ovat edes vähän raottuneet. Mitä nämä värväreitten aivopestyt uhrit sitten joutuivat tuolla "kunnian" kukkuloilla ja soramonttujen reunoilla tekemäänkään. Siviilejä ja vankeja rääkkäämään ja tappamaan m.m.Kovin on sankarillisia tekoja ovat poikaset joutuneet tekemään.

    • Anonyymi

      Eikös se ollut SS taustainen tämä muuan upseerismies,rautaristinritarikin vielä,kattoi vierestä kun verikoirat(sotapoliisit) pieksivät hengiltä sotamiehen joka oli varasatanut herroille tarkoitetusta muonalähetyksestä leipää ? On siinäkin ollu syy !Kiväärin perillä ja pampuilla piestään ja "ritari" vaan yllyttää vieressä,on perkele sankareita.

    • Anonyymi

      Turha on SS miehiä syyllistää.Välirauhan tilanteessa tehtiin saksan aloitteessta valtiollinen sopimus sotilaiden kouluttamisesta saksassa. Värvärit teki sitä palkan eteen. Pitää muistaa että venäjä painosti suomea koko välirauhan ajan ja pyysi saksalta lupaa tehdä talvisota polluun 1941 aikana.Hitler kielsi tämän ehdottomasti ettei tärkeä metalli ja puukauppa häiriinny suomen ja ruotsin kanssa. Perehtykää vähän historiaan.Ei suomalaiset mitään siviilien pieksijöitä ollu. Kovasti on aloittaja keksinyt hölmöyksiä.

    • Anonyymi

      Ootellaan jokunen aika,nyt kun noita salasiksi laitettuja ja piilotettuja sotapäiväkirjoja ym. pääsee päivän valoon,niin kyllä sieltä niitä murhan himosia SS ihailijoita alkaa paljastumaan lisää. Totta on,että Hitlerille oli Ruotsin malmi ja metsät tosi tärkeitä,olisi taatusti ne itelleen sitten lunastanutkin,jos sota olisi toisin mennyt. Väkisin tietysti olisi vienyt koko maan,kuten Suomenkin.Norjahan oli jo miehitetty.

    • Anonyymi

      kumma juttu, miksei suojeluskuntalaiset ja valkokaarti ym. "sonnin" lihansyöjåt aktivoidu ja puolusta sankareitamme ? Historian sivut on avautuneet.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe