Täällä on ollut aiemminkin samainen kysymys esitettynä ainakin 2017 ja näin toimitaan vielä tänäkin päivänä tässä meidän "tasa-arvoisessa maailmassa". Miehet kokeilevat onneaan ja naiset lämpenevät tai antavat pakit. Mieheltä vaaditaan kovasti oma-aloittellisuutta, mutta eikö sitä voisi edellyttää molemmilta osapuolilta? Treffisivuilla toimitaan samoin naiset odottelevat sitä aloitetta ja miehet sen sitten useimmiten tekevät. Jos kiinnostaa niin nainen voisi myös itse tehdä aloitteen, koska se ei ole sääntö tai velvollisuus että mies aina sen aloitteen tekisi.
Miksi miehen pitää tehdä aloite?
15
1132
Vastaukset
- Anonyymi
Missä sanotaan, että miehen pitää tehdä aloite.
- Anonyymi
Olen tämän keskutelun aloittaja. Hyvä kysymys, mutta näin se vain menee että miehet tekevät aloitteet ja naisen tehtäväksi jää selvityksen tekeminen miehelle kelpaako vai ei. Se on kai sitten joku iän vanha perinne mistä ei voida poiketa vaikka ollaan jo pitkälti vuodella 2000.
- Anonyymi
Kyllä osa naisistakin tekee aloitteita. Ikävä kyllä sillä saa vielä nykyäänkin helposti vääränlaisen maineen. Monilla miehillä on niin aataminaikaset näkemykset. Alotteen tekevä nainen on huono nainen, eikä sen kanssa voi pidempään suhteeseen alkaa. Jos nainen etsii parisuhdetta, niin alotteen teko oikeesti kiinnostavalle tyypille on iso riski. On tietenki olemassa nykyaikasia ja fiksujakin miehiä, mutta kumman tiukassa tollanen asenne vaan istuu. Ottakaa ne kanssaveljenne puhutteluun ja opettakaa niitä, niin tämäkin juttu voi alkaa muuttua enemmän.
- Anonyymi
Eivät kaikki toimi samalla tavalla, kuten ei tietenkään pidäkään. Tasa-arvoa on se, että jokainen voi halutessaan toimia omalla tavallaan ja toivoa toiselta sitä itselle sopivaa toimintatapaa.
Tasa-arvo jostain syytä sekoitetaan usein samanlaisuuteen, mutta siitähän juuri ei ole kysymys vaan siitä, että jokainen voi olla omanlaisensa ja yhä yhdenvertainen muiden kanssa.
Minä haluan, että mies tekee aloitteen ja se on yhtä lailla oikeutettua kuin se, että joku toinen haluaa että nainen tekee aloitteen. - Anonyymi
Niin, minustakin kumpi tahansa voi tehdä aloitteen, mutta monet miehet silloin haukkuvat aloitteen tekevää naista.
Miesten tässä pitäisi päivittää mielipiteitään 2000-luvulle. - Anonyymi
miehillä on geeneissä metsästysvietti. jos nainen on se, joka tekee aloitteen ja pitää viestittelyä yllä ei mies pääse toteuttamaan tätä primaalia tarvettaan ja kiinnostus saattaa lopahtaa tai he pitävät naista alunperin itsestäänselvyytenä.
- Anonyymi
Miesten pitäisi olla sitten rohkeampia, jos naiset ei saa olla aloitteellisia.
Nythän tilanne on usein naurettava. - Anonyymi
Kyllä naisetkin tekee aloitteita, mutta ne aloitteet menee usein tasokkaille tai itseään tasokkaammille, jolloin mies kelpuuttaa naisen vain seksiseuralaiseksi.
- Anonyymi
Tietysti se menee noin. Juurihan asia on tuossa useammankin taholta selitetty. Isolle osalle miehistä aloitteen tekevä nainen ei ole varteenotettavaa parisuhdemateriaalia. Eli tietysti naisten aloitteet menevät sinne, mistä luvassa on jokatapauksessa vain seksiä. Nainen tekee aloitteen pääsääntöisesti vain seksiin, sillä kaikki muu on kovin epävarmaa. Jos on yhtään vakavammassa mielessä miehestä kiinnostunut, niin aloitteen tekeminen on riskialtista.
- Anonyymi
Kenenkään ei tarvitse tehdä aloitetta.
Vähän sama vaikka työnhaussa - jos haluat työpaikan, haet töitä. Hakematta et löydä.
Jos mies ei saa naisilta aloitteita mutta haluaa naisseuraa, mies tekee itse aloitteita. Jos nainen ei saa miehiltä aloitteita mutta haluaa miesseuraa, nainen tekee itse aloitteita.
Niin helppoa se on. Jos ei halua tehdä aloitteita, joutuu joko huolimaan mitä tarjotaan tai olemaan kokonaan ilman. Ihan tasa-arvoistahan tuo. - Anonyymi
Naisten luomia pelisääntöjä? Hyvä miettiä, kenelle tekee vai onko parempi olla tekemättä? Huonoja kokeneena vältän aloitteellisuutta.
- Anonyymi
Naisten luomia pelisääntöjä se, että miehet eivät pidä aloitteen tekevää naista parisuhdekelpoisena? Voihan sen toki noinkin tulkita.
- Anonyymi
Kaikessa parinmuodostuksessa tuo on lähes vakio kaava, siis lähes kaikilla eläimillä. Yhtä hyvin voisit kysyä miksi olet syntynyt....
- Anonyymi
Kaipa se johtuu siitä että miehen on tehtävä aloite (varsinkin jos nainen on vakavasti kiinnostunut miehestä) koska monesti nuorille naisille opetetaan että jos mies on tosissaan naisen suhteen niin pyytää ulos.
- Anonyymi
Egg doesn't swim to the sperm.
Jos olisi pitänyt naisten aloitteita odotella niin olisi vasta kolmikymppisenä päässyt naisen iholle. Eikä nekään aloitteen tehneet sellaisia naisia ole olleet että itteä olis kiinnostanut. Kun itse lähestyy ketä haluaa niin todennäköisemmin saa sellaisen naisen joka itteä kiinnostaa.
Syvälle se on koodattu miehen metsästysvietti, aina se saalistus ei tuota tulosta mutta jos ei yritä, ei koskaan onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935