Olisiko vielä toivoa?

Anonyymi

Erottiin avovaimon kanssa viikko sitten. Päätti sitten yhtäkkiä pakata tavaransa ja muuttaa porukoilleen. Mitään ongelmia ei meidän parisuhteessa mielestäni ole koskaan ollut. Jättäessään minua syyksi kertoi lapsuuden vanhat traumat, joihin tarvitsee ammattiapua (tajusi tämän päivällä kun minä olin töissä). Vanhoista traumoista on kuulemma jäänyt hänelle läheisriippuvuus ja en voi olla hänen tukenaan paranemisprosessissa. Autoin häntä vielä pakkaamaan tavaroitaan. Lähtiessään halasimme toisiamme, itkimme ja vannoimme toisillemme rakkautta.

Seuraavana päivänä haki vielä joitain tavaroitaan luotani ja en edes tarkalleen muista mitä hänen lähtiessään sanoin, mutta päässäni kuohui. Pari päivää myöhemmin lakkasin seuraamasta häntä kaikissa sosiaalisissa medioissa ja hän teki samoin. Ajattelin pääseväni yli itse näin paremmin. Päivä päivältä minulla on vain suurempi ikävä häntä. Hän on ollut ainoa kumppani, jota olen rakastanut oikeasti. ”Järki sanoo ettei kannata ottaa yhteyttä, vaan keskittyä omaan elämään.” Tunteet taas sanoo että ”ota hyvä ihminen yhteyttä, jos voisitte palata vielä yhteen”

Päässäni pyörii ajatus siitä, että hän ei välttämättä itse uskalla ottaa yhteyttä, vaikka ehkä haluaisi, juuri siitä syystä, jos sanoin viimeistä kertaa nähdessämme jotain typerää ja näin ollen hän ajattelee, etten halua olla missään tekemisissä hänen kanssaan. Mitä mun kannattais tehdä?

10

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laita joku suht neutraali viesti että aiot nyt antaa aikaa hänelle ja itsellesi esim.kolme viikkoa, neljä viikkoa mutta sen jälkeen toivoisit että voisitte vielä jutella asiat läpi.

      Sitten pidät no contactin(voit googlata sen käytöstä näissä tapauksissa). Eli ei mitään kontaktia, ja ton ajan käytät itsesi hyväksi: teet asioita mistä pidät, treenaat mitä ikinä.
      Ja jos hän kokee että ongelma on hänen läheisriippuvuudessaan, teet samalla hänelle palveluksen ja annat hänelle sitä tilaa.

      Kandee googlailla, infoa löytyy.
      Tsemppiä, kävi miten kävi.

    • Anonyymi

      Toinen ukko kierroksessa, ei vaan halunnut kertoa suoraan.

    • Anonyymi

      Ota vain yhteyttä nöyrän ystävällisellä mielellä ja kyselet olisiko mahdollista keskustella tilanteesta, ehkä sen jälkeen kun hän olisi hieman yrittänyt selvitellä vanhoja traumojaan.
      Ja kun kai koet aika voimakkaasti tilanteen, niin etkö olisi ajatellut että mikäli yhteys löytyy uudelleen, niin voisitteko harkita avon sijasta aviota.

    • Anonyymi

      Kuule ole mies ja mene sinne ja sano suoraan ettet halua erota.me naise odotetaan että te miehet olette miehiä. Ota nyt hyvä mies ohjat käsiin!!!

    • Anonyymi

      "muuttaa porukoilleen"

      Teinijuttu?

    • Anonyymi

      Jos oman läheisriippuvuutensa takia otti ja lähti, lähti todennäköisesti mieli umpisolmussa saadakseen hengähtää, saadakseen miettiä asioita, joten viettäisin tuossa tilanteessa pari viikkoa hiljaiseloa häneen päin ja tuona aikana pyrkisin itsekin päästämään irti henkisesti. Ehditte kyllä vielä jutella. Ymmärrän tuon pakonomaisen tunteen laittaa just nyt heti viestiä mutta se voi sysätä toista kauemmas.

    • Anonyymi

      Soittelet vain nyt monta kertaa hänelle ja vollotat, että antaisi edes yhden mahdollisuuden. Kyllä hän sitten säälistä tulee takaisin. Toimi ainakin exäni kohdalla kun yritin hänet jättää. Lopulta kävikin niin, että hän jättikin minut.

    • Anonyymi

      Sun kannattaa lopettaa tuo itsellesi uskotteli, mitään ongelmia ei ollut. Varmaan oli, jos toinen noin toimi ja vaikka palais niin ei ne mihinkään tosta vaan itsestään katoa. Huvitti tuo, työpäivän aikana tosta vaan päätti muuttaa, ja ikä oli ja suhdetta ilmeisesti kolme päivää takana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      192
      2010
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      129
      1104
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. 58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      33
      700
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe