Erottiin avovaimon kanssa viikko sitten. Päätti sitten yhtäkkiä pakata tavaransa ja muuttaa porukoilleen. Mitään ongelmia ei meidän parisuhteessa mielestäni ole koskaan ollut. Jättäessään minua syyksi kertoi lapsuuden vanhat traumat, joihin tarvitsee ammattiapua (tajusi tämän päivällä kun minä olin töissä). Vanhoista traumoista on kuulemma jäänyt hänelle läheisriippuvuus ja en voi olla hänen tukenaan paranemisprosessissa. Autoin häntä vielä pakkaamaan tavaroitaan. Lähtiessään halasimme toisiamme, itkimme ja vannoimme toisillemme rakkautta.
Seuraavana päivänä haki vielä joitain tavaroitaan luotani ja en edes tarkalleen muista mitä hänen lähtiessään sanoin, mutta päässäni kuohui. Pari päivää myöhemmin lakkasin seuraamasta häntä kaikissa sosiaalisissa medioissa ja hän teki samoin. Ajattelin pääseväni yli itse näin paremmin. Päivä päivältä minulla on vain suurempi ikävä häntä. Hän on ollut ainoa kumppani, jota olen rakastanut oikeasti. ”Järki sanoo ettei kannata ottaa yhteyttä, vaan keskittyä omaan elämään.” Tunteet taas sanoo että ”ota hyvä ihminen yhteyttä, jos voisitte palata vielä yhteen”
Päässäni pyörii ajatus siitä, että hän ei välttämättä itse uskalla ottaa yhteyttä, vaikka ehkä haluaisi, juuri siitä syystä, jos sanoin viimeistä kertaa nähdessämme jotain typerää ja näin ollen hän ajattelee, etten halua olla missään tekemisissä hänen kanssaan. Mitä mun kannattais tehdä?
Olisiko vielä toivoa?
10
153
Vastaukset
- Anonyymi
Laita joku suht neutraali viesti että aiot nyt antaa aikaa hänelle ja itsellesi esim.kolme viikkoa, neljä viikkoa mutta sen jälkeen toivoisit että voisitte vielä jutella asiat läpi.
Sitten pidät no contactin(voit googlata sen käytöstä näissä tapauksissa). Eli ei mitään kontaktia, ja ton ajan käytät itsesi hyväksi: teet asioita mistä pidät, treenaat mitä ikinä.
Ja jos hän kokee että ongelma on hänen läheisriippuvuudessaan, teet samalla hänelle palveluksen ja annat hänelle sitä tilaa.
Kandee googlailla, infoa löytyy.
Tsemppiä, kävi miten kävi.- Anonyymi
Tossa yks: https://pairedlife.com/breakups/no-contact-rule-after-breakup mutta kannattaa etsiä itselle sopiva, niitä löytyy kyllä paljon!
Tsemppiä, kävi miten kävi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tossa yks: https://pairedlife.com/breakups/no-contact-rule-after-breakup mutta kannattaa etsiä itselle sopiva, niitä löytyy kyllä paljon!
Tsemppiä, kävi miten kävi!Jospa toi linkki nyt pysyis, täällä on outo mode/botti.
- Anonyymi
Toinen ukko kierroksessa, ei vaan halunnut kertoa suoraan.
- Anonyymi
Ota vain yhteyttä nöyrän ystävällisellä mielellä ja kyselet olisiko mahdollista keskustella tilanteesta, ehkä sen jälkeen kun hän olisi hieman yrittänyt selvitellä vanhoja traumojaan.
Ja kun kai koet aika voimakkaasti tilanteen, niin etkö olisi ajatellut että mikäli yhteys löytyy uudelleen, niin voisitteko harkita avon sijasta aviota. - Anonyymi
Kuule ole mies ja mene sinne ja sano suoraan ettet halua erota.me naise odotetaan että te miehet olette miehiä. Ota nyt hyvä mies ohjat käsiin!!!
- Anonyymi
"muuttaa porukoilleen"
Teinijuttu? - Anonyymi
Jos oman läheisriippuvuutensa takia otti ja lähti, lähti todennäköisesti mieli umpisolmussa saadakseen hengähtää, saadakseen miettiä asioita, joten viettäisin tuossa tilanteessa pari viikkoa hiljaiseloa häneen päin ja tuona aikana pyrkisin itsekin päästämään irti henkisesti. Ehditte kyllä vielä jutella. Ymmärrän tuon pakonomaisen tunteen laittaa just nyt heti viestiä mutta se voi sysätä toista kauemmas.
- Anonyymi
Soittelet vain nyt monta kertaa hänelle ja vollotat, että antaisi edes yhden mahdollisuuden. Kyllä hän sitten säälistä tulee takaisin. Toimi ainakin exäni kohdalla kun yritin hänet jättää. Lopulta kävikin niin, että hän jättikin minut.
- Anonyymi
Sun kannattaa lopettaa tuo itsellesi uskotteli, mitään ongelmia ei ollut. Varmaan oli, jos toinen noin toimi ja vaikka palais niin ei ne mihinkään tosta vaan itsestään katoa. Huvitti tuo, työpäivän aikana tosta vaan päätti muuttaa, ja ikä oli ja suhdetta ilmeisesti kolme päivää takana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400