Käytän työssäni konetta johon ei ole juuri koulutusta. Minulta kysyttiin alanko käyttämään sitä ja suostuin siihen. Koneen käyttö tapahtuu muun työn ohessa ja sen käyttö on satunnaista.
Kuitenkaan en saanut siihen millään tapaa edes kohtuullista koulutusta edes pyynnöistä huolimatta. Olen opetellut kaiken itse.
Nyt kuitenkin kone alkaa hajoilemaan ja luulen että tiedän syyn, ja se on koneen suunnittelussa ja sen käyttöikä. Viime vuonna siitä hajosi kolme kallista osaa.
Kuitenkin on pelko että voinko saada potkut, jos työntantaja pitää minua syyllisenä?
Varoituksia en ole vielä saanut, enkä tunnollisena ihmisenä tahallaan riko mitään.
Konerikot ja potkut?
4
218
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota,on työnantajan vastuulla kouluttaa ihminen koneita käyttämään. Ja koneen huollon organisointi on myös työnantajan vastuulla,sekä työturvallisuusasiat. Eikun aina ilmoitat viat ylöspäin,korjaat jos määrää korjaamaan. Eihän tuommoisen asian takia potkuja tule,mikä on työnantajan kukkarinnyörien takana. Joitakin että kone pelaa eikä ole rikki: mitenkä sillä tekee mitä pitää jos se on jatkuvasti hajoilemassa? Jos tieten olet rikkonut koneen,eri asia. Normaalissa käytössään joka koneeseen tulee kuuluvien tai halpojen huonoa materiaalia olevien osien takia vikoja. Ilmoitat vain viat.
- Anonyymi
pidä omaa muistikirjaasi siitä koneesta. Muistikirjasta on sinulle vahva selkänoja ja turva, jos tilanne menee sellaiseksi kuin luulet. Onko sinulla noin suuri epäluulo työantajaasi kohtaan, Pelkäätkö peräti työantajaasi. Miten ammatillinen järjestäytymisesi? Työnantajan vastuulla on työpaikan koneiden hankinnat ja huollot. Myös opastukset ja koulutukset koneiden käyttöön. Sinulle kuuluu toki huolellisuus koneen käytöstä.
- Anonyymi
Ainahan työnantaja voi antaa potkut jollakin tekosyyllä, se saattaa vain maksaa työnantajalle tapauksesta riippuen joko paljon tai erittäin paljon.
Kyseisessä tapauksessa näilä tiedoilla mitä on annettu, ei oikein voi sanoa, että pelkkä laitteen rikkoutuminen olisi asiallinen syy antaa potkut, tai edes varoitusta. Jotta työsuhde voitaisiin päättää pitäisi työnantajan osoittaa, että laitteen rikkoutuminen olisi työntekijän tuottamuksellisen* teon syytä, eikä esim. huollon laiminlyöntiä.
*suomeksi: Tahallinen teko, ohjeiden vastainen toiminta tai vastaava tarkoituksella tehty teko. Pelkkä osaamattomuus ei riitä.
Eli ei pitäisi olla huolta, monasti työntekijä vain säikähtää "pienestä" ja alkaa olettamaan ja pelkäämään asoita turhaan. Jos työnantaja on vastaanottavaista ihmistyyppiä, niin kannattaa keskustella asiasta suoraan ja kertoa huolensa. Monasti asiat vain jäävät pomoiltakin huomaamatta, tai kiireen takia hoitamatta ja asiallinen muistutus saattaa olla aiheellista.
Noista "pienistä" vahingoista. Omalla työpaikalla on lyhyen ajan sisällä käynyt pari "pientä" vahinkoa joilla on saatu aikaan useamman sadan tuhannen vahingot. Ketään noista ei suoraan voi syyttää, mutta niiden seurauksena on ohjeistusta tarkennettu ja annettu lisää koulutusta työvaiheiden suorittamiseen, että vahinkoja ei sattuisi tulevaisuudessa. Vaikka kyseessä on isohko firma, niin tuon luokan vahingot kyllä tuntuvat, mutta mitään seuraamuksia niistä ei työntekijälle tule. Ei potkuja ei varoituksia, koska ne ovat olleet vahinkoja joihin ei ole osattu varautua koska vastaavanlaisia ei ole aiemmin sattunut. - Anonyymi
Mitään konetta ei saa käyttää mihin ei ole saanut koulutusta. Siinä voi tulla verimössöä joko omasta tai jonkun muun kropasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305577
- 1862169
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus81938Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1621659Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan681382Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike321364Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141344En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701204- 941175
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2171134