Jaa, miehet ei muka juorua

Anonyymi

Meni tänään aamupäivällä lumitöihin ja naapurin isäntä oli samoissa hommissa. Tai oletan, että se oli ainaki tarkotuksena. Tuossa ne seisoskeli yhden toisen naapuruston isännän kanssa tien laidassa "juttelemassa tärkeistä asioista", lumikoliin nojaillen. Aina kun joku käveli ohi ja kerkes kuuloetäisyyden päähän, niin alko kauhea kälätys juuri kyseisestä henkilöstä. Hetken päästä siihen tuli "lumitöihin" kolmaskin naapurin isäntä. Sama "tärkeiden asioiden selvittely" jatku. Ei ne huomanneet minua, pientä naista, joka vaan reippaasti teki oman pihansa lumityöt siinä kuusiaidan takana. Eivät siis päässeet herrojen jutut mitenkään häiriintymään. Siinä ne ukot seiso samassa paikassa "juttelemassa tärkeistä asioista", kun reilun puolen tunnin päästä sain omat lumityöt tehtyä. Loppuvaiheessa siihen käveli vielä neljäs mies koirineen jutustelemaan. Menin sisälle, keitin kahvit ja join ne. Tunnin päästä lähdin koiran kanssa kävelylle. Naapurin miehet olivat kaikki siirtyneet omille pihoilleen jatkamaan lumitöitä. Sinne ne jäivät lunta työntelemään.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja kaikilla pahat mielessä!

      Itsekkin saan voimaa päivittäisiin askareisiini kun ajattelen pahaa muista, lähinnä juuri naapureista sekä omista sukulaisistani👍

    • Anonyymi

      Todellakin miehet juoruilee välillä niin paljon, että siinä läyrytessä ompelis vaikka pitsin jos toisenkin.

    • Anonyymi

      On hyvä, että miehiltäkin löytyy yhteisöllisyyttä.

    • Anonyymi

      Voi kyllä!
      Minun eräs eksäni oli todellinen juoruakka. Sanoin monta kertaa että en kuuntele.
      Tuli kaikenlaista "faktatietoa" milloin kenestäkin, kuulopuheitten perusteella joihin matkan varrella oli tullut rukasti lisäväriä. Tai sitten olivat alun perin pelkän pahantahtoisen tyypin alulle panemia.
      Hän kuului myös naapuruston juorukerhoon joka kokoontui pihalla. Siihen kuului eksä ja kolme naapuruston naista. Siellä kielet pieksivät ja päiviteltiin ja paheksuttiin ja kauhisteltiin ja mitä vielä. Minulle asti juttuja ei enää kannettu kun kieltäydyin kuuntelemasta.
      Ja tämä mies siis vähän päälle kolmekymppinen.
      Näihin juoruakka-miehiin olen törmännyt muuallakin, ei se mitenkään harvinaista ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      10501
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6294
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4852
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      53
      4641
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4011
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe