Kesäkunto2021

Anonyymi

Moikka, oon 18-vuotias nainen ja haluaisin aloittaa treenaamisen. Mitat löytyy 165cm/60kg. Motivaatio on kunnossa, otsikko on kesäkunto, mutta on muutakin minkä takia. Nimittäin oman hyvinvoinnin takia, sekä fyysisen että psyykkisen. Fyysiseen ei varmaan tarvii sanoo mitään mutta psyykkiseen sen verran, että tottakai liikunta virkistää mieltä yms ja se tekis hyvää. Sit on vielä se, että en olisi enää epävarma poikaystävän kanssa tai siis sillon kun hän katselee minua ja koskettelee. En aina oo mut välillä ja sen takia en pysty aina olemaan niin ”avoin mielinen”, kun haluaisin.
No anyway, tässä on 5kk aikaa ennen kuin alkaa kesä ja silloin olis aivan mahtavaa pystyä sanomaan että rakastan itseäni, aidosti. Ulkonäöllisesti epävarmat kohdat ovat masu ja peppu. En sanoisi, että olen lihava, mutta tiedättehän on semmosta pikkusta minkä vois ottaa pois. Pepussa taas epävarmuutta tuottaa kun se ei ole niin hirveän pyöreä, mutta ei täysin lättänäkään..
Kyselisin vain, että olisiko kenelläkään antaa mitään vinkkejä miten tehdä tämä projekti, niinkun just että minkälaista liikuntaa? kuinka paljon? mitä liikkeitä? ensin rasvan poltto? vai lihaksen kasvatus? treeniohjelmaa? ruoka ehdotuksia tms. ohjelmaa ehkäpä?
Lisäyksenä se etten pysty kuntosalille menemään, koska korona ja maskin kanssa en pysty treenaamaan.. kotona minulla on kyllä vastuskumpparit ja parit painot.
Näillä tiedoilla kenelläkään mitään vinkkejä? Ja vähän jotain kokemuksia olis myös kiva kuulla :) Ainii ja tietysti myös, että minkälaisia tuloksia voi tässä ajassa? ja miten siitä eteenpäin?
Tuntuu että tästä tuli kauheen epäselkee teksti, mutta kello onki melkein 1 yöllä joten ehkä ihan ymmärrettävää :D
Olisin kiitollinen jos joku edes yks tietävä vastais mun kysymyksiin🥺 Noooooh mutta nyt nukkumaan!

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruokavalio kuntoon. Netistä löytää vaikka mitä ohjeita mutta sisällytä siihen ainakin tunsaasti kasviksia, marjoja ja joitain hedelmiä. Viljatuotteet joko kauraa, ruista tai täysjyvää. Pastat ja muut täysjyvänä. Pieniä määriä kasvirasvoja rasvanlähteiksi ja lihat vähärasvaisina. Rasvaiset kalat kuten lohi pari kertaa viikossa hyvä. Ruokajuomana vesi. Sokerit, karkit, pikaruoka, sipsit ja sokeroidut virvoitusjuomat sekä sokeroidut mehut minimiin. Alkoholi minimiin. Tasainen ateriarytmi vaikka 3-4 kertaa päivässä.

      Treeniohjelmaksi jokin yksinkertainen mutta tehokas esim tämän tyyppinen:

      Jalkakyykky
      Askelkyykky
      Lantion nosto
      Vipunosto sivuille käsipainoilla
      Pystypunnerrus
      Etunojapunnerrus (polvilta)
      Kulmasoutu käsipainoilla
      Hauiskääntö käsipainoilla
      Ranskalainen punnerrus käsipainoilla
      Vatsarutistus.

      Noita kaikkia alkuun 1-2 sarjaa ja muutaman viikon päästä lisäät pari sarjaa. Toistot 10-20 toistoa ja painot valitaan sitten että jaksat tehdä juurikin tuon 10-20 toiston väliin sarjaa ja suunnilleen enempää ei mene. Tee liikkeet hitaasti niin että nostovaiheessa menee 1-2sek ja alaslaskiessa 2-3sek. Esim lantion nostossa nostat takapuolel niin korkealle kuin nousee ja pidät yläasennossa 1-2sek. Googleta liikkeet ja niiden ohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe