Kesäkunto2021

Anonyymi

Moikka, oon 18-vuotias nainen ja haluaisin aloittaa treenaamisen. Mitat löytyy 165cm/60kg. Motivaatio on kunnossa, otsikko on kesäkunto, mutta on muutakin minkä takia. Nimittäin oman hyvinvoinnin takia, sekä fyysisen että psyykkisen. Fyysiseen ei varmaan tarvii sanoo mitään mutta psyykkiseen sen verran, että tottakai liikunta virkistää mieltä yms ja se tekis hyvää. Sit on vielä se, että en olisi enää epävarma poikaystävän kanssa tai siis sillon kun hän katselee minua ja koskettelee. En aina oo mut välillä ja sen takia en pysty aina olemaan niin ”avoin mielinen”, kun haluaisin.
No anyway, tässä on 5kk aikaa ennen kuin alkaa kesä ja silloin olis aivan mahtavaa pystyä sanomaan että rakastan itseäni, aidosti. Ulkonäöllisesti epävarmat kohdat ovat masu ja peppu. En sanoisi, että olen lihava, mutta tiedättehän on semmosta pikkusta minkä vois ottaa pois. Pepussa taas epävarmuutta tuottaa kun se ei ole niin hirveän pyöreä, mutta ei täysin lättänäkään..
Kyselisin vain, että olisiko kenelläkään antaa mitään vinkkejä miten tehdä tämä projekti, niinkun just että minkälaista liikuntaa? kuinka paljon? mitä liikkeitä? ensin rasvan poltto? vai lihaksen kasvatus? treeniohjelmaa? ruoka ehdotuksia tms. ohjelmaa ehkäpä?
Lisäyksenä se etten pysty kuntosalille menemään, koska korona ja maskin kanssa en pysty treenaamaan.. kotona minulla on kyllä vastuskumpparit ja parit painot.
Näillä tiedoilla kenelläkään mitään vinkkejä? Ja vähän jotain kokemuksia olis myös kiva kuulla :) Ainii ja tietysti myös, että minkälaisia tuloksia voi tässä ajassa? ja miten siitä eteenpäin?
Tuntuu että tästä tuli kauheen epäselkee teksti, mutta kello onki melkein 1 yöllä joten ehkä ihan ymmärrettävää :D
Olisin kiitollinen jos joku edes yks tietävä vastais mun kysymyksiin🥺 Noooooh mutta nyt nukkumaan!

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruokavalio kuntoon. Netistä löytää vaikka mitä ohjeita mutta sisällytä siihen ainakin tunsaasti kasviksia, marjoja ja joitain hedelmiä. Viljatuotteet joko kauraa, ruista tai täysjyvää. Pastat ja muut täysjyvänä. Pieniä määriä kasvirasvoja rasvanlähteiksi ja lihat vähärasvaisina. Rasvaiset kalat kuten lohi pari kertaa viikossa hyvä. Ruokajuomana vesi. Sokerit, karkit, pikaruoka, sipsit ja sokeroidut virvoitusjuomat sekä sokeroidut mehut minimiin. Alkoholi minimiin. Tasainen ateriarytmi vaikka 3-4 kertaa päivässä.

      Treeniohjelmaksi jokin yksinkertainen mutta tehokas esim tämän tyyppinen:

      Jalkakyykky
      Askelkyykky
      Lantion nosto
      Vipunosto sivuille käsipainoilla
      Pystypunnerrus
      Etunojapunnerrus (polvilta)
      Kulmasoutu käsipainoilla
      Hauiskääntö käsipainoilla
      Ranskalainen punnerrus käsipainoilla
      Vatsarutistus.

      Noita kaikkia alkuun 1-2 sarjaa ja muutaman viikon päästä lisäät pari sarjaa. Toistot 10-20 toistoa ja painot valitaan sitten että jaksat tehdä juurikin tuon 10-20 toiston väliin sarjaa ja suunnilleen enempää ei mene. Tee liikkeet hitaasti niin että nostovaiheessa menee 1-2sek ja alaslaskiessa 2-3sek. Esim lantion nostossa nostat takapuolel niin korkealle kuin nousee ja pidät yläasennossa 1-2sek. Googleta liikkeet ja niiden ohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1778
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1194
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      808
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      806
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      800
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      763
    Aihe