Suomen sähkön kulutus ja ulkomailta tuonti ihmetyttää, onko olkiluoto 2:nen edes täydessä terässä 3:ta iisakin kirkosta puhumattakaan !?
Virosta tuotu 750 mekvatin määrä on Suomelle tappioliista, kun vielä tavirta muunto hävikstäkin maksaa,kaikkea poliittistapeliä kaasuputkellakin !?
Ruotsin kallista sähköä kansamaksaa Natomielisenä, vaikka Venäjältä se paljon halvempaa !?
Suomalainen sähkön kuluttaja maksaa myös investoinnista, omistamatta edes yhtään osaketta korvaukseksi, niin kuka ja ketkä todellisia yrittäjiä !?
Nyt Siberia opettaa Suomea, joten Venläisille nälviminen lopetettava ja otettava oppia !?
7
107
Vastaukset
- Anonyymi
Tuulivoimaan on investoitu ja aksettu korvauksia "tuulimyllyistä". Nyt kun kovat pakkaset ja täysin tyyni, tuulivoimaa ei tule, niin sähkö ei riitä. Ydinvoimala ei valmistu, ei sitten millään, mutta rahaa palaa.
Suomessa pitäisi olla valtiolla, oma energiastrategia, kun talvet ovat pitkät ja asuntoja pitää lämmittää. Onneksi kantaverkko on vielä julkinen, vaikka sähkönsiirrosta maksamme maltaita.
Tarvitaan pitkän tähtäimen suunnitelmia, mitä kannattaa edistää ja mihin hintaan ja mitä tuotantoa supistaa ja missä aikataulussa. Pitäisikö Ruotsista ottaa oppia?- Anonyymi
Ketjun aloittajalle tiedoksi että Venäjä kiristää kaikkia maita omistukseensa jos sieltä energiaa ostat koska se on mafian hallitsema ja kaasun toimituksia esim. Ukrainaan hallinnoi maapallon etsityin rahanpesun kummisetä semion mogilevich ja hän krelömlin kanssa vapaasti välittää kaasua, ja on Kremlin suojeluksessa, eli tällaisiltako maapallon pelätyimmiltä kummisediltäkö kaasua ostaisit jotka myrkyttää heti novitsokeilla suomalaisia jotka ei tanssi ru. Mafian pillin mukaan, ainakin itse en ostaisi mafiooseilta mitään ja Venäjällä nimen omaan energia kulkee mafia yhtioiden kautta.
- Anonyymi
Paljonkohan Suomi joutui pulittamaan Virovälisestä tasavistajohdosta ja Kaasuputkesta politiikan piikkiin ja etu tulkin Viroon päin taloudellisena apuna, kuin koko 1990 luvulla, eikä se ole vieläkään loppunut hyyssämisenä !?
Kysykää näiltä vihernillittäjäneroilta miten nyt toimitaan?
Tuulta ei ole nimeksikään, aurinkoa ollut viimeksi kuukausi sitten, fossiilisia ei pidä käyttää, ydinvoima on pahasta.
Ei ole ihme, että vihertäjät pysyvät koloissaan juuri nyt, kun heidän ideologiansa epäkohdat ovat kaikkien havaittavissa.
Vitsi, että näillä keleillä olis kiva taivaltaa sähköautolla, peläten pääseekö vuorokauden latauksella 80 vai 150 km.
On se vaan hienoa, että meillä on Vihreähenkisiä yltiöviisaita asiantuntijoita, joilla ei ole mitään käsitystä miten arki 95% suomalaisilla hoituu. Kaikilla ei ole näitä elitistiperheen keskusta-asuntoja tarjolla ja joidenkin pitää jopa käydä päivittäin töissä ihan toisessa kaupungissa, jopa sellaisissa paikoissa joihin ei metrolla eikä spåralla pääse. Ajatelkaa. Sellaisiakin vielä toistaiseksi on, vaikka vihreiden mielestä koko kehä1 ulkopuolen vois polttaa joutomaana.- Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007743727.html
Kun Helsinki luopuu kivihiilestä kaukolämmön yhteistuotannossa heikkenee Suomen omavaraisuus sähköntuotannossa satoja mekavatteja.
Riippuvuus naapureista kasvaa ja riski lampun sammumiseen suurenee entisestään. - Anonyymi
Venäjä kait jeesaa köyhää suomea jos EU kupla puhkeaa?
- Anonyymi
Suomalainen ei saaa kiittää auttaja Venäjää ja sama trendi näyttää EU:llakin olevan kaksinaamaisena ja Maakaasulla ilmasto asiassa !?
Se kummastuttaa että Suomi ja Viro hyökkääjinä sai hyvänkohtelun Neuvostoliitolta, jota harvoin näkee voittajien taholta !?
Kirkkoko sen epärehellisyyden Suomalaisten päähän tkonut, kun pastori Simojoki muilutti Kommunistia muka julmasti sentäden, että pyysi Jeesusta apuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen866005Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3015322Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk503345Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102916Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1062729Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41675Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.171598Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211520Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät321459Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1781094