Jeesus opetti siitä että jos veljesi RIKKOO sinua vastaan:
15 Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
16 Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.
17 Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.
Miten Jeesus opetti
Joh. 6:
67 Niin Jeesus sanoi niille kahdelletoista: "Tahdotteko tekin mennä pois?"
68 Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? Sinulla on iankaikkisen elämän sanat;
Eli kysyi : "Tahdotteko tekin mennä pois?" Ei siinä ollut paibnostamista vaan
kysymys että opetuslapset saivat vapaasti ilman painostusta valita.
Näin toimitaan oikeassa Jumalan valtakunnassa kuten Jeesus opetti
SRK-valtakunnassa painostetaan, ulostetaan, eristetään, parjataan, juorutaan ja jne. mitä skr (pahojen) henkien vallassa tehdään. Niin tehdään vaikka ei ole rikkonut veljeään vastaan vaan toiminut vaikka srk-epäjumalanvaltakunnan huru-ukkojen itse kehittämien höpösyntejä vastaan.
Miten Jeesus opetti hoitamisesta ja Hänen laumassaan mukana olosta
2
60
Vastaukset
- Anonyymi
Ns. Kristuksen kirkkolaki on sellaiseen, kun joku rikkoo veljeä tai sisarta vastaan selkeästi.
Synnillä on nimi ja synti on selkeästi Raamatussa sellaiseksi määritelty:
Alä tapa, Älä varasta...
Monissa suljetuissa porukoissa syntyy ns. vauhkoontumisilmiö. Narsistisimmat vie porukkaa aina vain äärifundamentaalisiin hommiin mukaan hurskasteluvimman voimalla.
Jos joku vastustaa kun ei ole raamatullisia perusteita niin ns. yhteisen rakkauden nimissä painostetaan hyväksymään asioitakin joita ei ole raamatussa saatikka olisi mitenkään pelastuskysymyksiä.
Lisäksi oman liikkeen kunnian ja ylpeyden vaaliminen saa joskus jopa rikosten salailua aikaiseksi. On omakuotiset salaripit.
Katolisessa kirkossa homma on mennyt juuri salailumahdollisuuden takia hyvin pitkälle.
Onhan sitä Suomessakin. Asiallista asiaa. .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6952763Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131314Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2501245- 1131235
- 1051075
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761