Liikaa ikäeroa ystävyydessä?

Anonyymi

Olen ystävystynyt yli 20 vuotta itseäni nuoremman naisen kanssa yhteisen harrastuksen kautta ja olemme nyt tapailleet hieman myös sen ulkopuolella. Itselläni ei ole lapsia, joten näiden ”somenuorten” tapa olla ystävä ei ole minulle tuttua. Tämä 25-vuotias haluaa kuulemma olla ystäväni ja nähdä minua, mutta kun näemme, hän näprää suurimman osan ajastaan puhelintaan. En tiedä onko tätä päivää pyytää häntä keskittymään puhelimen sijasta minuun vai matkia häntä ja ottaa myös itse oma puhelin käteen? Muillakin nuorilla tuntuu kaikilla olevan katse kännyssä mutta he silti viettävät laatuaikaa yhdessä. Haluaisin tietää miten olla modernilla tapaa ystävä tälle ihanalle nuorelle?

5

58

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet siis mustasukkainen 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣mä ensin mietin että et mitenkään voi olla niin nuoresta mustasukkainen ja sen takia en ole kehdannut suoraan edes kysyä mutta mun vaisto on koko ajan sanonu että kyllähän sä olet mustasukkainen jopa hänelle. Ja miksi söiköhdit kun minä olen ollut mustasukkainen sinusta ja miksi ihmeessä et edes minulle voi myöntää että kyllähän sä olet myös ollut mustasukkainen minusta muutenki kuin vain vähän

      • Anonyymi

        Varmasti olen mustasukkainenkin😂 mutta tässä mietin olenko väärässä ja vanhanaikainen kun vaadin vain itselleni hänen läsnäoloa silloin harvoin kun nähdään? Nykyään siis on tapana olla monen kanssa yhteyksissä samaan aikaan ja se on ok?


    • Anonyymi

      En näe mitään estettä ystävyydellenne. Ystävyys ei ole sidoksissa ikään, ei todellakaan.
      Tuon ikäiset ovat kasvaneet somen myötä kännykulttuuriin, sitähän se on. Hyväksyttävä sun vaan tilanne.
      Voisit tietty sanoa ettei koko ajan seurassasi näpräile puhelinta, kun ootte yhdessä. Kokeile, niin näet mitä tapahtuu:)

    • Anonyymi

      Njaa, kusipäinen luurin näprääminen on normaalia nykyään halusi tai ei. Nuoret työntää vaikka lastevaununsa auton alle kunhan saa näprätä luuria. Kusipäistä porukkaa...päätä pensaaseen!

    • Anonyymi

      Ystävyys voi olla täynnä pohjattomuuttaan, joten varo senkaltaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe