Kukakohan se meidän asioista päättää

Anonyymi

On tehty mielipdetiedusteluja tuulivoimasta ja säännönmukaisesti valtaosa vastaajista vastustaa tuulivoimaa paikkakunnalleen ja vihervassareiden ministerit vaan ovat ajamassa tuulimyllyjä jokaisen vaaran laelle.

11

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asioista päättävät meidän itsemme valitsemat kansanedustajat ja kaupungissa he ketä me olemme äänestäneet päättäjiksi.

      Viranhaltijat myös, he valmistelevat ja esittävät asioita ja lopullisen leiman lyövät poliittisin perustein valitut valtuutetut ja hallitus. Kaupungin virkoihin valitaan hakemuksensa jättäneistä ihmisistä heitä ketä poliittisin perustein valitut ihmiset kannattavat ja äänestävät.

      Lautakuntiinkin ihmiset valitaan puolueen saaman äänimäärän perusteella, ei osaamisen tai tietämyksen perusteella, jäsenkirja määrää. Kyllä siellä niitä kumileimasimia on, kaikki eivät edes perehdy perusteellisesti asioihin vaan hamuavat valtaa, se hivelee itsetuntoa, kun nimi tai naama näkösällä lehdissä.

      Jaksan kyllä ihmetellä muutamienkin ihmisten vallan ja julkisuuden hakuisuutta, kahmitaan enemmän luottamustoimia mihin rahkeet riittää. Jos jakaa itseään liian moneen hommaan niin oikeasti ei pysty yhtäkään kunnolla hoitamaan!

      Kuntavaalit kohtapuolin ja jokainen ehdokas lupaa hyvää sekä kaunista ja julkaisee itsestään kehuja ja ollaan niin osaavia, mutta jos näistä ehdokkaista oikeasti tuntee muutamia ja seuraa heidän tekemisiään niin ei taatusti ääntä, kun nähnyt miten omakin elämä huonosti hallinnassa, esim. päihteet.

      Meillä valta siellä uurnilla!

    • Anonyymi

      Tuulimyllyt on ihana asia. Tulis vaan joka kolmanteen vaaraan. Niitä riittää täällä harvaan asutussa lapissa.

    • Anonyymi

      Kuntapäättäjillä ei liene mitään päätösvaltaa meidän elämään vaikuttavissa asioissa. Onneksi. Korkeintaan että onko tärkeänpi kolata keskustan vai syrjäkylien kaukaloita.

      • Anonyymi

        Eikös ne päättäjät ole siunaamassa juurikin kaupunkilaisten asioita kuten kouluverkko, turhat liikenneympyrät ja uimahalli? Ympyrätauti vaivaa ja kaikki lapset isoihin kouluhin ja kolhoosi päiväkoteihin ja osteleehan tuo kaupuni päättäien tuella iänvanhoja kerrostaloja keskustasta.

        Eikö se juurikin vaikuta meidän elämään, kun koulumatkat ja matkat päiväkoteihin pitenee, kun muutama iso keskittymä. Nousee se veroäyri noiden ympyröiden rakentamisen ja vanhojen Aaltotalojen korjausten myötä. Lappiaa korjattiin kymmenillä miljoonilla, kaupungintaloon tulossa sama ja terveyskeskusta ei ole vaan hajautettu sinne tänne sikin sokin. Perusasiat ensin kuntoon ja vasta sitten ne rönsyt.


    • Anonyymi

      Olikos siinä komiikkaa vai miten se pitäisi ilmaista kun vihreiden ministeri esitteli viimeviikolla linjauksia sähköautojen lisäämiseksi ja samanaikaisesti sähköpulaan tuotiin Virosta hiilenpoltolla tuotettua sähköä. Näin se maailma pelastuu.

    • Anonyymi

      Kuntavaali keväällä. Äänestäjät, olkaa aktiivisia, peratkaa tiheällä kammalla ehdokasjoukkoa. Lukekaa kannanottoja, käykää kuuntelemassa ja puhuttamassa ehdokaita, kun kiertelevät toreilla ja turuilla kosiskelemassa äänestäjiä. Mutta varokaa, että ette lähesty liikaa Keskustalaisia, vaikka sattuisitte olelle taputtamaan tai menemään lähelle, alkaa huuto, että nyrkkiä tuli ja kunnolla, siis puhutelkaa parin metrin päästä!

      • Anonyymi

        Persutelttojen lähettyvillä kannattaa varmistaa ettei vasaroita ole näkyvillä.


    • Anonyymi

      Käytännössähän sähköautot tosiaan toimii kyllä kivihiilellä ja millä ne lie siellä Venäjälläkin henkensä uhmaten sitä sähköä tuottaa,

    • Anonyymi

      Ei kannatte moittia venäjän energiatuotantoa vaan olemme tyytyväisiä että saamme sieltä hankkeet lämmitykseen ja sähköä vaikkei siellä niin ilmastosta huolta kannetakkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5147
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      280
      4990
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      56
      4461
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1591
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe