On tehty mielipdetiedusteluja tuulivoimasta ja säännönmukaisesti valtaosa vastaajista vastustaa tuulivoimaa paikkakunnalleen ja vihervassareiden ministerit vaan ovat ajamassa tuulimyllyjä jokaisen vaaran laelle.
Kukakohan se meidän asioista päättää
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Asioista päättävät meidän itsemme valitsemat kansanedustajat ja kaupungissa he ketä me olemme äänestäneet päättäjiksi.
Viranhaltijat myös, he valmistelevat ja esittävät asioita ja lopullisen leiman lyövät poliittisin perustein valitut valtuutetut ja hallitus. Kaupungin virkoihin valitaan hakemuksensa jättäneistä ihmisistä heitä ketä poliittisin perustein valitut ihmiset kannattavat ja äänestävät.
Lautakuntiinkin ihmiset valitaan puolueen saaman äänimäärän perusteella, ei osaamisen tai tietämyksen perusteella, jäsenkirja määrää. Kyllä siellä niitä kumileimasimia on, kaikki eivät edes perehdy perusteellisesti asioihin vaan hamuavat valtaa, se hivelee itsetuntoa, kun nimi tai naama näkösällä lehdissä.
Jaksan kyllä ihmetellä muutamienkin ihmisten vallan ja julkisuuden hakuisuutta, kahmitaan enemmän luottamustoimia mihin rahkeet riittää. Jos jakaa itseään liian moneen hommaan niin oikeasti ei pysty yhtäkään kunnolla hoitamaan!
Kuntavaalit kohtapuolin ja jokainen ehdokas lupaa hyvää sekä kaunista ja julkaisee itsestään kehuja ja ollaan niin osaavia, mutta jos näistä ehdokkaista oikeasti tuntee muutamia ja seuraa heidän tekemisiään niin ei taatusti ääntä, kun nähnyt miten omakin elämä huonosti hallinnassa, esim. päihteet.
Meillä valta siellä uurnilla! - Anonyymi
Tuulimyllyt on ihana asia. Tulis vaan joka kolmanteen vaaraan. Niitä riittää täällä harvaan asutussa lapissa.
- Anonyymi
Kuntapäättäjillä ei liene mitään päätösvaltaa meidän elämään vaikuttavissa asioissa. Onneksi. Korkeintaan että onko tärkeänpi kolata keskustan vai syrjäkylien kaukaloita.
- Anonyymi
Eikös ne päättäjät ole siunaamassa juurikin kaupunkilaisten asioita kuten kouluverkko, turhat liikenneympyrät ja uimahalli? Ympyrätauti vaivaa ja kaikki lapset isoihin kouluhin ja kolhoosi päiväkoteihin ja osteleehan tuo kaupuni päättäien tuella iänvanhoja kerrostaloja keskustasta.
Eikö se juurikin vaikuta meidän elämään, kun koulumatkat ja matkat päiväkoteihin pitenee, kun muutama iso keskittymä. Nousee se veroäyri noiden ympyröiden rakentamisen ja vanhojen Aaltotalojen korjausten myötä. Lappiaa korjattiin kymmenillä miljoonilla, kaupungintaloon tulossa sama ja terveyskeskusta ei ole vaan hajautettu sinne tänne sikin sokin. Perusasiat ensin kuntoon ja vasta sitten ne rönsyt.
- Anonyymi
Olikos siinä komiikkaa vai miten se pitäisi ilmaista kun vihreiden ministeri esitteli viimeviikolla linjauksia sähköautojen lisäämiseksi ja samanaikaisesti sähköpulaan tuotiin Virosta hiilenpoltolla tuotettua sähköä. Näin se maailma pelastuu.
- Anonyymi
Kuntavaali keväällä. Äänestäjät, olkaa aktiivisia, peratkaa tiheällä kammalla ehdokasjoukkoa. Lukekaa kannanottoja, käykää kuuntelemassa ja puhuttamassa ehdokaita, kun kiertelevät toreilla ja turuilla kosiskelemassa äänestäjiä. Mutta varokaa, että ette lähesty liikaa Keskustalaisia, vaikka sattuisitte olelle taputtamaan tai menemään lähelle, alkaa huuto, että nyrkkiä tuli ja kunnolla, siis puhutelkaa parin metrin päästä!
- Anonyymi
Persutelttojen lähettyvillä kannattaa varmistaa ettei vasaroita ole näkyvillä.
- Anonyymi
Käytännössähän sähköautot tosiaan toimii kyllä kivihiilellä ja millä ne lie siellä Venäjälläkin henkensä uhmaten sitä sähköä tuottaa,
- Anonyymi
Ei kannatte moittia venäjän energiatuotantoa vaan olemme tyytyväisiä että saamme sieltä hankkeet lämmitykseen ja sähköä vaikkei siellä niin ilmastosta huolta kannetakkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974193
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.713445Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723074SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52356Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2062141Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302071- 41870
- 73801
- 52776