Kuntalaisille järjestettiin viihdettä kysymällä hyväksytäänkö tuulivoimaloita Kittilään. Vastaus oli etukäteen tiedossa, kielteinen niinkuin kaikissa muissakin kunnissa. Yhtä selvää lienee ettei kuntalaisten mielipiteillä ole asiassa mitään merkitystä.
Kansalle sirkushuveja
5
166
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää huveja? Onhan täällä valtuuston kokoukset ja aina jatko-osat Rovaniemellä. Nyt mennään välipätkää joka siirrettiin Ouluun kun Rovaniemen uskottavuus tuomioistuimena horjuu.
- Anonyymi
Kuuluukohan samaan sarjaan kun Marinin hallitus osti omamieleisensä tutkimuksen ekologisen sähkön suosiosta vaikka kwh:n tarkkuudella on tiedossa mitä sähköä suomalaiset käyttävät.
- Anonyymi
Ekologisesti tai miten lie mutta Suomen sähkön riittävyys on kyllä Puuttinin varassa.
- Anonyymi
Vanhanpojan ja -piian vero tarkoitti Suomessa kovennettua verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille. Vanhanpojan vero tuli voimaan 1935 lailla 392/1935 ja se poistui vuonna 1975 henkilöverotuksen kokonaisuudistuksen yhteydessä.
Uudelleen käyttöön,oli asiallinen vero ja perusteltu.
Nuin yksinkertaistako on muuttaa lakia Suomessa?
Heti huonot lait romukoppaan ja uudet tilalle.
Huviverot voimaan:
Tanssivero,konserttivero,ooppera,teatteri verot voimaan.
Urheiluvero
Pelikorttivero
Elokuvavero
Koiravero
Nämä on kaikki vapaaehtoisia veroja ja niitä ei tartte maksaa,jos edellytykset ei täyty.
Nyt on leikattu sairailta:Lääkeomavastuun (50 €)joutuu sairas maksamaan,rokotuksesta 20€,sairaanhoitajalla käynti yli 11€ lääkärillä käynti yli 40€ . Eläkeläiseltä leikattu (Lipponen) elinkustannus indeksi.
Sähkönsiirto nousee,lämmityskulut (kielletään turve) nousee,polttoaineet nousee. - Anonyymi
Vaalitentti jubetubissa ja sannallahan se keitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208