Juuri mainoksessa sanoivat että sinkun ostoskassi on lidlissä jopa 24% halvempi kuin kilpailijalla, se on helppo uskoa, mutta vuosisäästöksi kun sanoivat jopa 1700e, se laittaa miettimään miten h..ti ne jotkut sinkut oikein syö? jos siis säästö 24% on 1700e niin 100% on n. 7080e, liki parikymppiä päivässä menisi litukkaan. On se aika paljon minusta, saa kyllä vetää kaksin käsin lidlin hinnoilla. Varmaan naiset nostaa tuota hintaa kun ovat niin kovia syömään ja lihomaan.
-harmiseikirj-
-harmiseikirj-
Vastaukset 64
Vanhimmat
Tämän feikkiharmiksen kirjoitusten taso on tehnyt mahalaskun kuin lehmänpaska.
Nainen+on+Harmis.+100+%+nainen.
Ei lidlissä ole mitään muuta hyvää kuin banaani suklaa karkit niin se on ainoa asia minkä takia menen lidliin
Lidlissä on hyvää suklaata, sitä oikeasti tummaa.
Kaikki mitä lidlistä ostanut on ollut pahaa tai oudon makuista ja harmittanut miksi en mennyt prismaan niin ainoa hyvä lidlissä on banaani suklaa karkit esim paahtoleipäkään ei ole paahtoleivän makuista ja juusto outoa makkarat pahoja ei lidlistä muuta kuin banaani karkkeja ja kiellän tulevan naiseni käymästä lidlissä
Ihan samalta Lidlin kasvikset, juurekset ja hedelmät maistuu ku muistakin kaupoista ostetut. Kuten myös maito, kananmunat, jauheliha jne. Lidlin pakastepizza on hyvää.
Lidlistä ostetut suomalaiset lageritkin maistuu ihan samalta ku suomalaiset lagerit muuallakin.
Kissanruokaa olen sieltä monesti ostanut (sillon ku mulla oli kissa). Sen mausta en osaa muuta sanoa, ku et kyl ne kissoille on maistunu.
Karkeistakaan en niin osaa sanoa, kun en koskaan osta muita makeisia ku tota mainitsemaani tummaa suklaata ja sit apteekin salmiakkia, joka maistuu yllättäen ihan samalta ku muualtakin ostettu apteekin salmiakki. En kyllä tiedä onko toi salmiakki oikeasti makeinen vai mikä.
Lidlin partahöyliä en ole koskaan maistanut vaikka monesti olen niitä ostanutkin.
Lidlissä on ihan samoja sapuskoita kuin muuallakin ja plussana se ettei ole liian isoja yksiköitä, ei tarvitse kävellä kilometriä maitopurkin takia.
-harmiseikirj-
Meilläpäin ei ole kyllä yhtäån Lidliä isompaa kauppaa.
Paitsi toi Tokmanni tuolla korvessa, mut se on muutenkin aika erilainen kauppa.
Kaikki mitä lidlistä ostanut niin ei ole ollut hyviä tässä kaikki mitä lidlistä ostanut 1 paahtoleipä 2 ruisleipää 1 sinisen lenkin korviketta 1 1,25kg juuston banaani karkkeja ja 2 karkkipussia 1 sinappi muutaman oluen eli paahtoleipä oli pahaa puumaista mautonta ja sinisen lenkin korvike ei niin erikoista että toistekkin ostais ja juusto niin 1,25kg arkijuusto parempaa ja ruisleipä niin reissumies on parempaa olut oli joskus hyvää mutta huonoksi muuttui niin banaani karkit on hyviä ei taida muualta saada ja aina kun menee lidliin niin miettii miksi tulin tänne ja pakko ostaa jotakin ja kun syö sen niin päättää en koskaan mene lidliin enään muuta kuin banaanikarkkeja hakemaan kyllä se niin on että prisma on ihmisten kauppa
Sieltä saa myös hyviä jäätelöitä.
Prisma on yhtä halpa kuin halvin ☝️
Omalla alueellani Prisma on se halvin. Lidl on kallimpi ja valikoima huonompi.
Ite käytän pääasiassa Prismaa, mutta Lidlistä on toisaalta eri tuotteita ja paistopiste.
Juu, paistopiste siellä on erinomainen. Niitä tulee van osteltua aika harvoin. Jos haluan jotain vähän erilaista, niin saatan hyvinkin suunnata Lidliin. Mulle se on sellanen "erikoisten asioiden" kauppa, josta on tosi vaikee löytää vastineita niille omille perusjutuilleni. Saattaisi ne tietenkin sieltä löytyä, jos jaksaisi tarpeeksi monta kertaa kokeilla. Kun hintataso ei tosiaan ole yhtään edullisempi, niin ei tee mieli niin paljoa vaivaa.
Jos tekee einestä mieli tai paistopisteeltä jotakin, niin saatan matkalla piipahtaa Lidlissä, mutta perustarpeet Prismasta.
Aika hyviä nämä fazerin vihreä-kuula Jaffa-keksit ;:D
Kertokaas muuten Lidlin asiakkaat, että vaihteleeko niissä hinnat liikkeestä toiseen? Vai onko Lidlissä oikeasti aina sama hinta? Noissa parissa muussahan sitä eroa voi olla roimasti eri liikkeiden välillä.
Vaihtelee sijainnin mukaan ja taktisesti haen banaanit vain myymälästä minkä kilohinta on 0,94€ kun pari kilometriä kauempana sijaitsevassa myymälässä pitäisi maksaa 1,65 €/kg.
Kyseessä presiis sama banaani kummassakin myymälässä. Iso hintaero. :)
Halvempi joutuu kilpailla isoa keskoa ja prismaa vastaan.
Ok, eli sielläkin on siis rutkasti eroa. Itsellä siis Prisma on halvin, mutta noissahan on myös tosi paljon eroa.
Lidlin banaanit on pahan makuisia ja nuukahtavat rusehtumatta.
xLiner
Se joka toista haukkuu onkin sitten itse eli itsepäs olet pahan makuinen ja nuukahtanut :D
-harmiseikirj-
Ahaa....
Voimme siis päätellä, että joka kerta lutkitellessasi, kerrotkin vain mkä itse olet!
Eh,+kun+itse+aterioisin+itse+kokkailemalla+päivässä+keskimäärin+15:llä+eurolla+niin+vuodessa+menee+alle+5500+euroa++ainoastaan+ruokaan.+
5500+-+24%+=+1480+euroa,+liiterin+mukaan+säästän+tuon+verran+jos+kaikki+ruokaostokset+tekisin+liiterissä.+Maksaisin+siis+vain+4020+euroa.+++
-paras+mies+ikinä
Miten yksinasuva saa käytettyä itsekokkailtuun ruokaan keskimäärin 15 € päivässä?
Hyvä kysymys! Olisiko uusavutonta... Tehdään ruokaa 8:lle hlölle , syödään kahden edestä ja heitetään loput roskiin?
Toinen mitä kannattaa miettiä: jos syö lounaan jossain ruokapaikassa, ja maksaa siitä n. 10e pv - tarvitsee sen lisäksi hyvin vähän ruokaa jääkaappiin.
-Sheena
Rona´du MC Donnell's... houkuttaa nuo mäkkärin ranskalaiset perunat kyllä rapeita hyviä :D
Puhe oli ruoasta...
Lidl on hieno kauppa mutta lintujen rasvapötköt eivät ole sen halvempia kuin muuallakaan. Ostoskorivertailussa pitää ottaa myös ihmistä hienommat olennot huomioon!
Olen maistellut Helsingin Makkaratehtaan ja muitakin juttuja aika hyviä kun ammattilaiset tekevät.
Tuolta ei saa kuin salmonellan.
Ai k- ja s-kaupoista? Totta.
15. tammikuuta 2021
https://www.ruokavirasto.fi/henkiloasiakkaat/tietoa-elintarvikkeista/takaisinvedot1/kananmunissa-mahdollinen-salmonellariski/
Tuotteita on myyty S-ryhmän Prisma-, Food Market Herkku, S-market-, ABC-market-, Sale- ja Alepa- myymälöissä.
Tuotteita on myyty K-ruokakaupoissa.
Toinen linkki https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007743139.html
Aloituksen kaupasta L:stä.
Pane linkki ettet jätä pelkäksi sualilänkytykseksi!!!
Tuotteita on myyty S-ryhmän Prisma-, Food Market Herkku, S-market-, ABC-market-, Sale- ja Alepa- myymälöissä.
Tuotteita on myyty K-ruokakaupoissa.
Riippuu tietysti ostaako makaronia vai sisäfilettä. Lisäksi sitten pesuaineet, vessapaperit yms.. Alkoholi☝️
Ja miehet syö enemmäm ja nykyään vain neljäsosa suomiukoista on normaalipainoinen. Muistutuksena.
Feministisen porkkananpurijan viisasteluilla ei ole mitään tekoa tässäKÄÄN keskustelussa.
Yli puolet naisista ja miehistä on tosiaan vähintään ylipainoisia, noista osa sitten ihan lihavia.
Olen raaoille porkkanoille allerginen, joten en pureskele niitä.
Feministi toki olen, kuten kaikki muutkin fiksut miehet ..😌
"Sinkun ostokassi" on jokaisella sinkulla erilainen.
Lidlissä ei käy koskaan.
-Sheena
Ai niin joo, en huomioinut että naissinkkujen pitää ostaa jännämiesvalinnoilleen olutta ja makkaraa, sehän tosiaan nostaa ruokakassin hintaa.
-harmiseikirj-
On mies, on aikuiset lapset, heidän kumppaninsa, sukulaisia, ystäviä. Heille kenellekään EI PIDÄ ostaa yhtään mitään ruokaa. Laitan kyllä heillekin toisinaan aterioita - aina samaa mitä itsellenikin tekisin.
Alkoholi ei ole ruoka enkä tarjoile sitä koskaan ruuan kanssa.
-Sheena
"Alkoholi ei ole ruoka "
Joo ei ole. Silti sitä saa ruokakaupasta. Monesti kun ostelen ruokakaupasta ruokaa niin panen merkille mitä muut ostaa. Aika usein on ihmisiä - suurin osa miehiä - jotka ostavat vain esim. 24 kaljaa. Kyllä siitä saa "ruuan" hinnaksi aika pian kovin paljon.
"Juuri+mainoksessa+sanoivat+että+sinkun+ostoskassi+on+lidlissä+jopa+24%+halvempi+"
Tämä+mainospuoli+jäi+käsittelemättä.
Uskotko+aina+mitä+mainoksissa+kerrotaan?+
-Sheena
Kai siihen mainokseen jostain joku selvennys löytyy? Yleensä kaikkien laskettujen "kauppakassien" eritelty sisältö on tarkistettavissa. Siitä sen sitten helposti katsoo, että mitä ylimäärää siihen on laskettu. Jos tollasta eriteltyä sisältöä ei löydy mistään, niin kovin on ala-arvosta mainontaa. Ilman selkeää erittelyä ei kannata uskoa.
"Selvennyksillä" ei ole kyllä mitään arvoa ajattelevalle yksittäiselle ihmiselle.
Kun tekee aloituksesta pienen laskelman - 20e pv tekee 600 e kk. Jos pelkästään siitä saa hyvät naurut. Moni sinkku elää pienesti, mm. opiskelee, sairauspäivärahalla, toimeentulotuellakin. Monen nettotulot asumisen jälkeen on 500 e kk.
Aika turha kysellä ja kommentoida johonkin mainoksen laskelmaan liittyen, jos ei edes tiedä mitä kyseinen laskelma pitää sisällään. Se voi ihan yhtä hyvin olla mainostajan hatustaan vetämä random luku, kuin jokin todellinen "laskelma". Mainostaja itsestäänselvästi tietysti laskee itselleen hyödyllisrmpään suuntaa, eli "alennusprosenttia" suuremmaksi. No ei se mitään, sun "ajattelun" tasosi kävi jo tuosta selville tarpeeksi hyvin.
Päinvastoin. Nimenomaan juuri kommentointi kannattaa. Mainostajan laskelmiin ei ole uskomista eikä luottamista.
Kai tuohon hintaan on muutkin tuotteet laskettu, kuin pelkkä ruoka....
Paljonko aloittaja sulla menee ruokaan rahaa kuukaudessa?
Jos on noin 50kilometriä pitkät sukset ja 6metrin sauvat niin auttaa etenemistä kilpailuissa.
Vai sellaista.
Jos lähtee tosiasiasta: miten paljon kulutan ruokaan vuodessa ja mikä on siitä summasta täysin tarpeellista, mikä tarpeetonta.
Itselläni menee vuodessa ruokaan 3000 - 3600 e. Kuukaudessa 300 - 350 e. Suurin piirtein sama menisi missä kaupassa tahansa. Järkevintä on käydä lähimmässä kaupassa tai ainakin sellaisessa, jonne menee kävellen tai polkupyörällä.
Tosiasiassa tuolla 300e:lla kk pärjäisi jo vähän isompikin perhe.
Aikalailla samaa mieltä kanssasi.
Itsellä menee itseni, ala-asteikäisen lapseni ja seitsenkymppisen äitini viikottaisiin ostoksiin noin 80€/viikko. Tuohon on laskettu mukaan vessapaperit, pesuaineen, hygieniatuotteet, kosmetiikka ja muukin tuollainen päivittäistavara. Enkä käy kaupassa mitenkään pihistellen ja nuukaillen, vaan ostan niitä tuotteita joista meillä maullisesti pidetään. Tarkemmalla ostamisella rahaa menisi vähemmän. Tuosta summasta vähän reilu puolet menee äitini ostoksiin, sillä hän syö paljon eineksiä ja pitää niistä. Omassa taloudessani taas eineksiä ei juuri mene, karjalanpiirakoita lukuunottamatta. Niitä mä en jaksa alkaa leipoa.
Aivan. Tädilläni, joka on vähän nuukakin, menee kuukaudessa ruokaan 200e. Hän syö kuitenkin oikein hyvin ja terveellisesti perusaineista itse valmistamaansa ruokaa.
Juu! Omassa elämässäni paljon kaupan valintaa oleellisempaa on hävikin minimointi. Siihen kuuluu tärkeänä osana se, että ostan niitä, joista meillä maullisesti tykätään. Ihan turhaa ostaa vaikka jotain halvempaa juustoa, joka ei kelpaa kenellekään. Sitten yrität keksiä mihin ruokaan sen tunkisi, jottei mene pahaksi.
Omassa taloudessani hävikkiä ei käytännössä ole juuri lainkaan. Jokunen banaanin ja appelsiinin kuori menee biojätteisiin ja siinä se. Äidilläni hävikkiä on edelleen, mutta sekin on vähentynyt selvästi sen jälkeen, kun aloin hoitaa hänenkin kauppa-asiansa.
Äänestän tätä ☝
Nimenomaan ostamalla kohtuullisesti "täsmäruokaa" - juuri sitä mikä tulee varmasti syödyksi säästää kaikkein eniten.
Aloituksesta puuttuu perusjärki. Se on kadonnut siinä mainoksessa. Martatkin kauhistelisivat moista "säästämistä" eli holtitonta ruuan kuluttamista. 600 e:lla eläisi 10 henkinen perhe kuukauden, ainakin.
Aamulla jos herää erittäin vihamielisillä mielin... tulee mieleen tyttöjen hassut jtut..
Pilleri kuin Hilleri ja Melatoniini kuin mehukuppi.
Lidli on ylivoimaisesti paras kauppa ja k-kauppa taas paskin.
K-kaupassa on paras laatu. Lidlissä huonoin.
Mehua ja melatoniiniina... joku apteekkarinainen:; näyttää vaikuttavan hyvin sinuun tuollainen tuo melatontoniini juttu :D
Ollaan täysin hakoteillä, jos ajatellaan sinkun ostoskassin maksavan 600 e kuukaudessa. Höpöhöpö.
Täytyy olla aikamoinen syöppö jos noin paljon rahaa menee ruokaan...
Ei niin halpaa oloekkaan lidlissä että sinne menisin mitään ostamaan. Ne lidlin kaupat missä olen käynyt ovat ostoskoreiltaan ja yleisilmeiltään todella likaisia. Ihmettelen miten siistit Suomaliset siellä viitsii käydä.
Lidl mainostaa ”markkinoiden halvinta” ostoskassia – Taloustutkimus: Prismat ja Citymarketit jätettiin pois vertailusta.
Kamalaa kuluttamista tuollainen on eikä mitään säästöä.