Lukekaas sodankyläläiset alta, mitä tuolla Tornio-palstalla joku kirjoitti:
Niin tekeekin. Olen persu ja vastustan vastustamisen vastustamistakin. Vastustan myös kaikkia muita persuja ja joskus itseänikin. Olen siis samanlainen kuin kaikki muutkin persut.
Vaaleissa äänestän kuitenkin aina vihreitä. Ne ovat paljon viisaampia kuin pörsupöljäkkeet, ennen kaikkea se Sodankylän tyttö, joka tosissaan puolustaa Viiankiaapaa. Se on tosi hieno tyttö ja oikeassa sen suon suhteen.
Kaivosyhtiö valehtelee, että suon alle tehty kaivos ei kuivata suota. Näin voi ollakin niin kauan kuin kaivos toimii ja siitä huolehditaan. Mutta kun kaivostoiminta loppuu, niin kaivosyhtiö häipyy ja jättää kaivoksen tyhjennettynä oman onnensa nojaan. Vedet valuvat kaivoskäytäviin ja SUO ON KUIVA KUIN SAHARA.
Viiankiaapa
37
3029
Vastaukset
- Anonyymi
Torniolaiset näyttävät tajunneen asian. Ei kaivosyhtiö tosiaankaan aio jäädä ikuisiksi ajoiksi huolehtimaan luolistaan. Ja kun yhtiö häipyy, niin kuivaa myös suo.
- Anonyymi
Päivänselvä asia. Ei kukaan voi taata, etteikö suon alla olevasta kaivoksesta ole koskaan mitään harmia. Kaivoksen toiminta-aika on lyhyt, eikä kukaan pysty sanomaan, mitä tapahtuu sen jälkeen. Parasta jättää kaivos perustamatta. MIKÄ ON SUOJELTU, SE ON SUOJELTU.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päivänselvä asia. Ei kukaan voi taata, etteikö suon alla olevasta kaivoksesta ole koskaan mitään harmia. Kaivoksen toiminta-aika on lyhyt, eikä kukaan pysty sanomaan, mitä tapahtuu sen jälkeen. Parasta jättää kaivos perustamatta. MIKÄ ON SUOJELTU, SE ON SUOJELTU.
Ei suojelualueille tosiaan pidä perustaa kaivoksia. Eihän suojelulla ole silloin mitään merkitystä jos suojelupäätökset kumotaan heti kun joku ulkomaalainen niin haluaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei suojelualueille tosiaan pidä perustaa kaivoksia. Eihän suojelulla ole silloin mitään merkitystä jos suojelupäätökset kumotaan heti kun joku ulkomaalainen niin haluaa.
Sodankylä on surkea paikkakunta, joka kuvittelee pystyvänsä elämään kaivosyhtiöiltä tippuvilla murusilla. Kun kaivosyhtiöt häipyvät parinkymmenen vuoden päästä kunnan puhtaaksi ryöstettyään ja tuhottuaan luonnon, niin siellä sitten sodankyläläiset istuvat paskakasassa lakki kourassa ihmettelemässä, että miten tässä nyt näin kävi.
- Anonyymi
Lupaehtoihin pitää ehdottomasti tulla kirjaus että kun kaivostoiminta loppuu niin ympäristöministeri käy varmistamassa ettei kaivoksen pohjaan jää reikää ettei vedet karkaa Kiinaan.
- Anonyymi
Kittilässä ottivat tyytyväisinä kaivoksen vastaan ja nauttivat siitä.
- Anonyymi
Kittilänkaivoksesta nauttii aikamoni sodankyläläinenkin. Jotkut muuttaneet pysyvästi Kittilään.
- Anonyymi
Tehtiinkö se kaivos Kittilässä suojelualueelle?
- Anonyymi
Kyllä se olisi pitänyt olla Kittilässäkin silloin aikanaan joku akitaattori kaivosta torpetoimassa että saivat kittiläläisetkin makoilla rauhassa kotona ja yhteiskunta elättäisi.
- Anonyymi
Eikä olis sotkettu vesistöjä.
- Anonyymi
Alottaja yksin kirjoittelle,no mkäpäs siinä.
- Anonyymi
Eipä kirjottele yksin. Minäki kirjotin.
- Anonyymi
Työttömillähän on aikaa kirjoitella
- Anonyymi
Niin minullakin, vaikka olenkin töissä.
- Anonyymi
Onko pyllyki kaivos.
Onhan se.
Tuottoisa onkin. - Anonyymi
Suomessa näitä jälkiä ja muita tiukastisuojeltuja alueita eniten Euroopassa, 1913000 ha. Toiseksi eniten Ruotsissa 361000 ha, kolmanneksi eniten Ukrainassa 293 ha. Ettei ny aivan hirveitä tapahdu jos joku jänkä vähä kaivoksesta kärsikin.
- Anonyymi
Ei varmaankaan, varsinkin kun otetaan huomioon että ruotsissa on euroopa suurin metsäpinta-ala ja Suomessa silti 5-6 kertaa enemmän suojelualaa.
- Anonyymi
Suomihan on Suomi ja maailmankuulu hölmöydestään.
Tiukasti pistää suojeluun omia arvokkaita metsiään ja saa niistä päätöksistään sitten kärsiä tulevaisuudessa. Mitäpä siihen muu maailma oikeastaan kantaa ottamaan, seuraavat vain sivusta ja nauravat makeasti hölmöyttämme (eteenkin ruotsalaiset) :))
- Anonyymi
Esimerkiksi poulalaiset ovat tyytyväisiä suomen turvepäätöksistä kun siellä metsähakkeen hinta on pompsatanut Suomen aiheuttaman kysyntäpiikin vuoksi. Muunmuassa meille Naantaliin tulee neljä laivalastia viikossa.
- Anonyymi
Itämeri mustana laivojensavusta, että suomalaiset tarkenee ja turpeet säästyy.
- Anonyymi
Hiukan ne puolalaiset harrastaa hirteishuumoria kun meillä suot ja metsät suojellaan niin Puolassa hakataan suojelualueilta polttorankaa suomalaisille. Euroopassa yleensä suojelualueilla hoidetaan ja käytetään metsiä ja silti luontoa voi suojella eikä kuten Suomessa jätetään suojelualueet pusikoitumaan ettei niistä voi kukaan nauttia.
- Anonyymi
Eikä tiettysi missään jos jonoon laitettaisiin yksi laiva lisää jonka lastin energiamäärä riittäisi korvaamaan kaikki Suomeen suunnitellut tuulivoimalat. Eikä kenenkään ympäristö turmeltuisi kun ei tarvittaisi niitäkään myllyjä.
- Anonyymi
Suomessa turvetuotanto ajetaan alas, työpaikkoja poistuu useita tuhansia. Metsät suojeluun ja energiapuun hakkuu verolle, sieltäkin väki työttömien jonoon. Samanaikaisesti rakennetaan Ruandaan turvevoimalaa meidän verovaroilla. Tämä on kai sitä vihervassareiden ideologista maailman pelastusta ja Suomen olot kurjistuu.
- Anonyymi
Sehän on hyvä.
- Anonyymi
Sehän olisi vähän samantyyppistä toimintaa, kun tämä monikansallisten laivayhtiöiden toiminta kun vievät vanhoja romutettavaksi meneviä laivoja Afrikan itärannikolle ruostumaan ja purettavaksi. Siellä niitä sitten puretaan lapsityövoimalla ja halpatyönä ilman mitään turvallisuusmääräyksiä ja myrkkyselvityksiä yms.
No saavatpahan laivansa pois silmistä ja asian muiden hoidettavaksi...
- Anonyymi
Eiköhän se vaaleissa tule keskustalle selväksi että vähä on sitä omaakin ajatusta tuotava esille eikä aina vihervassareille vaan päätä nyökyttää.
- Anonyymi
Siperia opettaa.
- Anonyymi
Kaikki muut politikot ovat hehkuttaneet Kemin selluinvestoinnin mahtavuudesta ja kehuneet kuinka tärkeä asia se on Suomelle, mutta Vihreät ovat pysyneet poissa julkisuudesta ettei vaan joutuisi paljastamaan töitä tuhoavaa kantaansa.
- Anonyymi
Kemin tehdas on katastrofi.
- Anonyymi
Muidenkin vihreiden mielestä kaikki kehitys Helsingin ulkopuolella on katastrofi.
- Anonyymi
Ei se vaan vihreitä heiritse yhtään toi matkailun aiheuttamat päästöt kun on kysymyksessä lystinpito. Heti kyllä älähdetään jos on kysymyksessä jonkun toimeentulo.
- Anonyymi
Nyt on keksitty sekin että puun käyttö pirtinlämmitykseen saastuttaa hirveästi vaikka helsingissä hiilellä lämmitettäviä keila- ym liikuntahalli tiloja enemmän ku meillä täällä rakennuksia koko pitäjässä ja niistä saasteista ei puhu kukaan mitään, ei ainakaan vihreät.
- Anonyymi
Hyvä juttu oli taas kauniista viisaasta Karppisen likasta. Tuleva vaikuttaja ja kansanedusta. Peukkuja!
- Anonyymi
Ohisalo/Sanna Marin ovat yksintein tuhonneet Suomen, kaksi onttopää mimmiä? Aivan uskomatonta! Ja se on sallittu! Prisman apukassasta tehtiin pääministeri joka pisti Suomen tilan totaaliseen katastrofiin, apuna tässä on hänellä vihreä-liikkeen idealistiseen hurmaan vaipunut Ohisalo jonka ammattitaidosta kukaan ei tiedä. Vain että hän puolustaa natsien synnyttämää vihreätä puoluetta ja sen tavoitteita täysin vailla vastuuntuntoa. Miten tämän tasoiset ihmiset pääsevät päättämään miljardien suuruisista summista? Mikä tätä maata oikeasti vaivaa???
- Anonyymi
Kyllä vihreän liikkeen alkujuuret ovat itsessään natsisaksassa. Siellä jalopuutkin istutettiin hakaristin muotoon, laadittiin eläinsuojelumääräyksiä ja susi rauhoitettiin ensimmäisenä Länsi-Euroopassa. Tästä lienee tehty oikein tieteellistä tutkimusta ja jopa opinnäytetöitä.
- Anonyymi
Pääseeköhän Satu Hassi historiaan maininnalla ”Suomen paras naispuolinen tuotannon lamauttajamestari”? Limbot ovat jo sitä luokkaa. Kukahan häntä oikein sponsoroi ja yllyttää? Isänmaallisuus on kaukana.,.
- Anonyymi
Kittilässä laittavat gouldenia suoleen, köntteinä laittavat ja salakuljettavat. Ei ihme, että mainareilla aina kelkat uusia ja merssu pihassa!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1339603Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686112Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1675424Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El305378MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny44448Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään574337Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102971Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1262927