Poikajärven paliskunnan porot kulkevat lintulaudoille ta tippuneita siemeniä syömässä. Jo kolme poroa on rajaatona metsässä.. Ei lähtenyt käveleen kuin muutaman metrin. Seuraavana päivänä oli kuollut. Kai poromiehet saavat niistä petokorvauksen vaikka nälkään kuolivat.
Nälkäkuollut poro
Anonyymi
2053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaiketi nuo on sisäruokintaan siirrettävä porotkin,elukkarievut huonolla ruvalla,heinälle oppineet ja kun sitä ei löydy niin huonosti käy. Jäkälää ja naavaa ole nähneetkään nykyajan porot. poronhoitajat voi kuitenki paksusti,Sinetästä muutama laatikko kaljaa Hiaceen ja mettään makkaran paistoon.iltapäivällä sama satsi ja sitten kotia oloa parantamaan. Tämä toistuu muutaman keraan viikoittain,joskus päivittäinki. Hyvin tulee elikot hoidetuiksi.
Et sitten ymmärtänyt ilmoittaa viranomaiselle tuollaisesta?????
Kaksi poroa odottaa nytkin aamuateriaa lintulaudan alla. Eivät jaksa kulkea kauemmas metsään.
AMMUIT SITÄ JA RAAHASITTE PARVEKKEELLE
Kyllä nyt vielä porot saa ruokaa luonnosta kun on vähän lunta. Onko tautisia?
Ei ole luonnossa ruokaa. Nousevat puiden laitoja. Miksi muuten poroja otetaan tarhaan.
eikä poromiehet ossaa pitkästi lukea,käy siinä kaupan pihalla sanomassa eli baarila,sieltä net löytää.
Nyt se huojuva poro pötkähti. Kylkiluut näkyvät nahan läpi kun ovat niin laihoja.
Sehän viiään mettään tai tienvarteen ja otetaan joko petokorvaus tai liikennevahingosta raha.
Tai jopa molemmat.
Et sitte pomauttanu ja laittanu pannuun ???
Hamekankaan taidan teille omalaatuisille juoru ukoille lähettää!
Kiitos, ostakin sitten laadukas kangas, kyllä kelpaa, ompelutan morsiamelle kauniin hameen.
Ei ole ihanampaa näkyä kuin nainen hameeseen pukeutuneena. Aijai!
Lähdetäänkö huomenna euroalueeseen? Muista ukko mitata vyötärös jos mittanauha riittää..
Euroalue on hyvin laaja. Kuinka kauas minut veisit? Italiaan, Kreikkaan vai minne?
Kyllä minulle kelpaa ihan kotimaisesta kangaskaupasta ostettu vaate. Miksi minun pitäisi vyötäröni mitata, kun teetän hameen ihanalle hoikalle morsmaikulleni. Kiva, kun ostat sen.
Vaikka kaikki kulkis hameeseen pukeutuneena, ei se poista sitä tosiseikkaa, että poroja on liikaa, ne kuolevat nälkään ja pilaavat ihmisten pihat ja pellot sekä niistä aiheutuu suunnaton haitta liikenteelle.
UPEETA KO SE ON JALAT LEVÄLLÄNN JA ANTAA MULEE..
Eurokankaassa on komiaa punasta kangasta valkoisilla palloilla. Voin ompeluttaa kotelomekon saman tien sinulle pönäkkä ukko!! Varokin ettet hajota vetoketjua tolvana.
Norvalla porot kulkevat myös lintujen ruokintapaikoille toiseen. Laihoja poloiset ovat. Yksi on jo jäänyt välille.
TAPOIT SEN SYYTTEEN SAAT, PORO ROSVO OOT
NÄIMME ETTÄ VEI NE RAAADOT KOTIIS .. OOT ROSVOO PALAUTA NE HETI..PORO ROSVO,,
Kun laittaa viisi poromiestä säkkiin ja pyöräyttää niin...