Snorkkelisukelluskurssi

missä voi käydä

Niin missä voisi käydä kesällä tälläisen kurssin?

4

825

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurssi

      ei siihen mitään kurssia tarvi käydä. ne on vaan rahastusta. eikä mitään snorkkeleita. hyppäät vaan veteen ilman mitään senkummempia mittimättä ja sukellat niin kauan kuin voit. ite olen sukeltanu jo 30 vuotta.

      • Hylje

        Kävin ilmoittamassa poikani snorklauskurssille! Nauroin, kun pyysivät minuakin mukaan. Olen aiemmin sukeltanut laitteilla ja pidin hommaa pelleilynä, EN PIDÄ ENÄÄ. Kurssilla tuli hyviä peruasioita myös laitesukelluksesta, vesipelastusta ym. Kurssin lopuksi saimme kokeilla myös laitesukellusta. EI MUUTA KUIN SNORKLAILEMAAN.


    • Divers do it deeper

      on ihan mukavaa hommaa kun opettelee käyttään snorkkelia. Voit sukellella nostamatta kasvoja veden pintaan hengitystä varten. Hommaa oikea putkisnorkkeli. Ei mitään ihmeellisiä (vaarallisia) sulkija mekanismilla varustettuja. Niitä ei onneksi enää juuri tapaa. Snorkkeli täyttyy vedellä sukellettaessa ja se tyhjennetään pintaan tullessa voimakkaalla, nopealla puhalluksella. Kannattas harjoitella vaikka uimahallissa. Todennäköisesti voit saada muutaman kerran hieman vettä henkeesi, mutta tekniikan oppii kyllä aika nopeasti. Räpylöillä liikut nopeampaan ja teet pidempiä sukelluksia; kannattaa harkita jos homma todella kiinnostaa. Sitten varoitus. Elä sukella minkään laiteen alle, eläkä mihinkään missä voi olla vaarana kiinni tarttuminen. Keuhkoissa on ilmaa hyvin rajallinen määrä ja jos paniikki iskee vieläkin vähemmän. Kaveri olis hyvä olla mukana. Hauskoja "puljaus" hetkiä.

    • Hylje

      Missä sitten asustatkin, alueelta löytyy sukellusseura, johon liittymällä voit aloittaa harrastuksen. Seura antaa koulutuksen ja opastaa laitteiden hankinnassa. Seuroista saa usein myös lainata / vuokrata välineitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5260
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      95
      4098
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3493
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      47
      3150
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2590
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      22
      2362
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2257
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2196
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1902
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1771
    Aihe