Insinöörien työpaikat ja palkka

Anonyymi

Hei!
Kiinnostaa mitkä on etenkin energiatekniikan insinöörien mahdolliset työpaikat. Mikä on työtilanne ja palkkaus? Onko työ tietokoneella istumista vai liikkuvaa?

Mikä koulutus olisi hyvä olla pohjalla vai onko mitään väliä?
Kannaattako esimerkiksi parturin lähteä opiskelemaan energiatekniikkaa, jos alasta ei ole kokemusta?

1

185

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos olet matematiikassa oikein hyvä ja analyyttisesti asioita ajatteleva niin insinöörin työ voisi sopia sinulle. Parturihommat eivät ole esteenä. Tosin parturintyöstä et saa lisäpisteitä jos haet insinööriopiskelupaikkaa teknisestä yliopistosta. Lukion pitkä matematiikka sen sijaan on kovaa valuuttaa. Insinöörin palkka riippuu etenkin positiosta eli paikasta hierarkiassa. Jos hakeudut johtajahommiin niin palkkasi voi olla huomattava. Jos suuntaudut ns. asiantuntijahommiin niin palkkataso harvoin nousee kovinkaan ihmeelliseksi. Esimerkiksi NASAn huippuälykkäät asiantuntijainsinöörit ja tekniikantohtorit ovat varsin pienipalkkaisia. Heitä motivoi älylliset haasteet eikä hyvä palkka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1366
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1263
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      98
      994
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      536
    9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe