Insinöörien työpaikat ja palkka

Anonyymi

Hei!
Kiinnostaa mitkä on etenkin energiatekniikan insinöörien mahdolliset työpaikat. Mikä on työtilanne ja palkkaus? Onko työ tietokoneella istumista vai liikkuvaa?

Mikä koulutus olisi hyvä olla pohjalla vai onko mitään väliä?
Kannaattako esimerkiksi parturin lähteä opiskelemaan energiatekniikkaa, jos alasta ei ole kokemusta?

1

185

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos olet matematiikassa oikein hyvä ja analyyttisesti asioita ajatteleva niin insinöörin työ voisi sopia sinulle. Parturihommat eivät ole esteenä. Tosin parturintyöstä et saa lisäpisteitä jos haet insinööriopiskelupaikkaa teknisestä yliopistosta. Lukion pitkä matematiikka sen sijaan on kovaa valuuttaa. Insinöörin palkka riippuu etenkin positiosta eli paikasta hierarkiassa. Jos hakeudut johtajahommiin niin palkkasi voi olla huomattava. Jos suuntaudut ns. asiantuntijahommiin niin palkkataso harvoin nousee kovinkaan ihmeelliseksi. Esimerkiksi NASAn huippuälykkäät asiantuntijainsinöörit ja tekniikantohtorit ovat varsin pienipalkkaisia. Heitä motivoi älylliset haasteet eikä hyvä palkka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2472
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1652
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      655
      1079
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe