Olen pannut merkille, että nyt kun kiloja on kertynyt, niin kukaan ei ole livenä kertaakaan huudellut siitä missään. Vastaavasti kun olin hoikka ja normipainoinen, niin naamarumuudesta sai kuulla aina silloin tällöin eri paikoissa, jopa eri maissa. Ja vaikka ylipainosta ei ole kukaan koskaan tölväissyt, niin onpahan yksi itse lihava nainen haukkunut minut anorektikoksi silloin, kun olin vielä normaalipainoinen tai hoikahko.
Täytyy vain ihmetellä että miksi ominaisuus, jolle et voi mitään (pärstäkerroin) on asia, josta on "sallittua" piikitellä ja josta piikittelevät lähes kaikenikäiset, kun taas sellainen ominaisuus johon voi helposti vaikuttaa alkamalla liikkumaan enemmän ja tarkkailemalla syömisiään, ei aiheuta kommentteja.
Vaikka omalla vyötärölläni nyt onkin kiloja niin se ei ole asia mihin olisin millään lailla tyytyväinen (eli itse en kuitenkaan ole ns. "kehopositiivinen"), ja ottaisin painoon liittyvät kommentit paljon helpommin rakentavana kritiikkinä, kuin naamaa koskevat tölväisyt (ne ainoastaan masentavat).
Miksi yhteiskunnassa lihavuus on "sallitumpaa" kuin kasvorumuus?
9
184
Vastaukset
- Anonyymi
No on ihan yleistä että geneettisistä ominaisuuksista palkitaan, niistä luetaan ihmisen muitakin ominaisuuksia. Pidetään jotenkin perustavasta parempana ihmisenä. Siihenhän tämä meritokratia, mahdollisuuksien tasa-arvoajattelukin perustuu. Miksi ihmisen pitäisi hyötyä ominaisuudesta, joka ei ole mitenkään omaa ansiota.
- Anonyymi
No enpä ole tuollaisesta koskaan kuullut.
Mikä on naamaruma? Jokin kehityshäiriö? Vamma, arpia?
Taidat olla kova rähisemään, kun tuollaista olet saanut takaisin päin? Vai tulevatko olalle koputtelelmaan, että hei, sulla on muuten ruma naama? Kuulostaa aika kummalliselta...
xLiner- Anonyymi
Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.
Toisaalta ... joskus aikoinaan ennen rokotuksia navettapiikoja pidettiin erityisen kauniina naisina. He kun olivat saaneet immuniteetin jostain lehmien rokotaudista ja näin ollen olivat vaikka naamaa rumentavia rokonarpia. Ehkä navettanaama oli silloin kehu.
Meitä on miehiä, joille "rumat" kasvot ei ole mikään juttu. Ihmisessä on niin paljon muitakin asioita kuin pelkät kasvot.
- Anonyymi
Missä ihmeen junttilassa te ihmiset oikein elätte ja aikaanne vietätte? Ei täällä normaalin sivistyksen parissa kukaan tuolla kaduilla kenellekään huutele. Poislukien ehkä jotkut umpihumalaiset keskellä yötä, mutta kuka helvetti niiden huuteluista muka välittää.
- Anonyymi
Lihavia on paljon, liian paljon. Se on nykynormaali. Takavuosien tosilihava on nykyään normaali, siihen on menty.
- Anonyymi
Mikä rumuus?
Kaikenlainen toisten ihmisten arvostelu on vain typerää. - Anonyymi
Lihavat on myös kasvorumia usein. Mut lihavat naiset pitää itseään missin tasoisina eivätkä kelpuuta lihavaa miestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2193670Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen163627Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä942639Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman172229Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling622199Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131936Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue491757"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita141616- 901601
- 861245
