Miksi yhteiskunnassa lihavuus on "sallitumpaa" kuin kasvorumuus?

Olen pannut merkille, että nyt kun kiloja on kertynyt, niin kukaan ei ole livenä kertaakaan huudellut siitä missään. Vastaavasti kun olin hoikka ja normipainoinen, niin naamarumuudesta sai kuulla aina silloin tällöin eri paikoissa, jopa eri maissa. Ja vaikka ylipainosta ei ole kukaan koskaan tölväissyt, niin onpahan yksi itse lihava nainen haukkunut minut anorektikoksi silloin, kun olin vielä normaalipainoinen tai hoikahko.

Täytyy vain ihmetellä että miksi ominaisuus, jolle et voi mitään (pärstäkerroin) on asia, josta on "sallittua" piikitellä ja josta piikittelevät lähes kaikenikäiset, kun taas sellainen ominaisuus johon voi helposti vaikuttaa alkamalla liikkumaan enemmän ja tarkkailemalla syömisiään, ei aiheuta kommentteja.

Vaikka omalla vyötärölläni nyt onkin kiloja niin se ei ole asia mihin olisin millään lailla tyytyväinen (eli itse en kuitenkaan ole ns. "kehopositiivinen"), ja ottaisin painoon liittyvät kommentit paljon helpommin rakentavana kritiikkinä, kuin naamaa koskevat tölväisyt (ne ainoastaan masentavat).

9

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No on ihan yleistä että geneettisistä ominaisuuksista palkitaan, niistä luetaan ihmisen muitakin ominaisuuksia. Pidetään jotenkin perustavasta parempana ihmisenä. Siihenhän tämä meritokratia, mahdollisuuksien tasa-arvoajattelukin perustuu. Miksi ihmisen pitäisi hyötyä ominaisuudesta, joka ei ole mitenkään omaa ansiota.

    • Anonyymi

      No enpä ole tuollaisesta koskaan kuullut.

      Mikä on naamaruma? Jokin kehityshäiriö? Vamma, arpia?

      Taidat olla kova rähisemään, kun tuollaista olet saanut takaisin päin? Vai tulevatko olalle koputtelelmaan, että hei, sulla on muuten ruma naama? Kuulostaa aika kummalliselta...

      xLiner

      • Anonyymi

        Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.

        Toisaalta ... joskus aikoinaan ennen rokotuksia navettapiikoja pidettiin erityisen kauniina naisina. He kun olivat saaneet immuniteetin jostain lehmien rokotaudista ja näin ollen olivat vaikka naamaa rumentavia rokonarpia. Ehkä navettanaama oli silloin kehu.


    • Meitä on miehiä, joille "rumat" kasvot ei ole mikään juttu. Ihmisessä on niin paljon muitakin asioita kuin pelkät kasvot.

    • Anonyymi

      Missä ihmeen junttilassa te ihmiset oikein elätte ja aikaanne vietätte? Ei täällä normaalin sivistyksen parissa kukaan tuolla kaduilla kenellekään huutele. Poislukien ehkä jotkut umpihumalaiset keskellä yötä, mutta kuka helvetti niiden huuteluista muka välittää.

    • Anonyymi

      Lihavia on paljon, liian paljon. Se on nykynormaali. Takavuosien tosilihava on nykyään normaali, siihen on menty.

    • Anonyymi

      Mikä rumuus?

      Kaikenlainen toisten ihmisten arvostelu on vain typerää.

    • Anonyymi

      Lihavat on myös kasvorumia usein. Mut lihavat naiset pitää itseään missin tasoisina eivätkä kelpuuta lihavaa miestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe