Miksi yhteiskunnassa lihavuus on "sallitumpaa" kuin kasvorumuus?

Olen pannut merkille, että nyt kun kiloja on kertynyt, niin kukaan ei ole livenä kertaakaan huudellut siitä missään. Vastaavasti kun olin hoikka ja normipainoinen, niin naamarumuudesta sai kuulla aina silloin tällöin eri paikoissa, jopa eri maissa. Ja vaikka ylipainosta ei ole kukaan koskaan tölväissyt, niin onpahan yksi itse lihava nainen haukkunut minut anorektikoksi silloin, kun olin vielä normaalipainoinen tai hoikahko.

Täytyy vain ihmetellä että miksi ominaisuus, jolle et voi mitään (pärstäkerroin) on asia, josta on "sallittua" piikitellä ja josta piikittelevät lähes kaikenikäiset, kun taas sellainen ominaisuus johon voi helposti vaikuttaa alkamalla liikkumaan enemmän ja tarkkailemalla syömisiään, ei aiheuta kommentteja.

Vaikka omalla vyötärölläni nyt onkin kiloja niin se ei ole asia mihin olisin millään lailla tyytyväinen (eli itse en kuitenkaan ole ns. "kehopositiivinen"), ja ottaisin painoon liittyvät kommentit paljon helpommin rakentavana kritiikkinä, kuin naamaa koskevat tölväisyt (ne ainoastaan masentavat).

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No on ihan yleistä että geneettisistä ominaisuuksista palkitaan, niistä luetaan ihmisen muitakin ominaisuuksia. Pidetään jotenkin perustavasta parempana ihmisenä. Siihenhän tämä meritokratia, mahdollisuuksien tasa-arvoajattelukin perustuu. Miksi ihmisen pitäisi hyötyä ominaisuudesta, joka ei ole mitenkään omaa ansiota.

    • Anonyymi

      No enpä ole tuollaisesta koskaan kuullut.

      Mikä on naamaruma? Jokin kehityshäiriö? Vamma, arpia?

      Taidat olla kova rähisemään, kun tuollaista olet saanut takaisin päin? Vai tulevatko olalle koputtelelmaan, että hei, sulla on muuten ruma naama? Kuulostaa aika kummalliselta...

      xLiner

      • Anonyymi

        Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, naamaruma. Siiri Angerkoski käytti itsestänsä ilmaisua navettanaama. Tarkoittaisikohan se samaa.

        Toisaalta ... joskus aikoinaan ennen rokotuksia navettapiikoja pidettiin erityisen kauniina naisina. He kun olivat saaneet immuniteetin jostain lehmien rokotaudista ja näin ollen olivat vaikka naamaa rumentavia rokonarpia. Ehkä navettanaama oli silloin kehu.


    • Meitä on miehiä, joille "rumat" kasvot ei ole mikään juttu. Ihmisessä on niin paljon muitakin asioita kuin pelkät kasvot.

    • Anonyymi

      Missä ihmeen junttilassa te ihmiset oikein elätte ja aikaanne vietätte? Ei täällä normaalin sivistyksen parissa kukaan tuolla kaduilla kenellekään huutele. Poislukien ehkä jotkut umpihumalaiset keskellä yötä, mutta kuka helvetti niiden huuteluista muka välittää.

    • Anonyymi

      Lihavia on paljon, liian paljon. Se on nykynormaali. Takavuosien tosilihava on nykyään normaali, siihen on menty.

    • Anonyymi

      Mikä rumuus?

      Kaikenlainen toisten ihmisten arvostelu on vain typerää.

    • Anonyymi

      Lihavat on myös kasvorumia usein. Mut lihavat naiset pitää itseään missin tasoisina eivätkä kelpuuta lihavaa miestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      88
      8077
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6084
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5567
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      68
      5511
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4740
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2508
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      36
      2218
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1354
    9. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1349
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1190
    Aihe