Aina on mahdollisuus

Katsoin elokuvan, joka kertoi Jaanasta Vaikka olen mies, joka on kovia kokenut ja titaanilla täytetty, niin nieleskelin välillä.Miksi aina pitää käydä kova koulu, että saa oppirahansa?

Itsehän olin aikoinaan tyttären ainoa vanhempi, joka talutti hevoisia. Olin siellä, vaikka pelkään hevoisia. Nyt saa nauraa, seuraavalle kommentille: Talutin sitä maailman isointa hevoista pilttuun ratsastustunnin jälkeen.

Toki oli talvi ja hevoisenkengät eivät niin pitäviä ole. Polle perhana kaatui koko 700Kg:n voimalla maahan. Minä tietenkin kätevänä ihmisenä yritin riimulla nostaa.....


Noh, kaikkea sattuu. On kuulemma joku Timokin ajanut streetfighter mönkijällään köpelösti. Saattoi saada aivovamman ja halvaantua puoleksi vuodeksi. Olen liikuntakyvystäni toki onnellinen, mutta vittuileehan jotkut aina välillä, jopa oma isäni, kuinka naamani roikkui teholla.

Silloin teho-osastolla kun pääsin jotenkuten liikkumaan ja kaverikin tuli katsomaan. Varastin naapuripotilaalta rollaattorin sekä suuntasin savukkeelle. Omahoitaja kiljui vieressä, että mihin olet menossa?

Tuumasin vain rauhallisesti, että tupakallehan minä ja jatkoin vaivaislompsimista. Kaveri otettiin lääkärin puhutteluun ja hän joutui vakuuttamaan, että vaikka kantaa minut ulkoa, mikäli reissun päälle jäädään.

Sen tapauksen jälkeen sain muuten nikotiinilaastareita. Mutta mielestäni maistuvat pahalle ja ovat sitkeitä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sain kuulla taas kerran huonoja uutisia eilen päivällä, ja toi sun kertoma tupakkareissu sai mut ekaa kertaa nauramaan sen tiedon jälkeen. Kiitos siis päivän piristyksestä. 🥰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      279
      5266
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      60
      4872
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3784
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2790
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2327
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      1898
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      1819
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1556
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1104
    Aihe