Aina on mahdollisuus

Katsoin elokuvan, joka kertoi Jaanasta Vaikka olen mies, joka on kovia kokenut ja titaanilla täytetty, niin nieleskelin välillä.Miksi aina pitää käydä kova koulu, että saa oppirahansa?

Itsehän olin aikoinaan tyttären ainoa vanhempi, joka talutti hevoisia. Olin siellä, vaikka pelkään hevoisia. Nyt saa nauraa, seuraavalle kommentille: Talutin sitä maailman isointa hevoista pilttuun ratsastustunnin jälkeen.

Toki oli talvi ja hevoisenkengät eivät niin pitäviä ole. Polle perhana kaatui koko 700Kg:n voimalla maahan. Minä tietenkin kätevänä ihmisenä yritin riimulla nostaa.....


Noh, kaikkea sattuu. On kuulemma joku Timokin ajanut streetfighter mönkijällään köpelösti. Saattoi saada aivovamman ja halvaantua puoleksi vuodeksi. Olen liikuntakyvystäni toki onnellinen, mutta vittuileehan jotkut aina välillä, jopa oma isäni, kuinka naamani roikkui teholla.

Silloin teho-osastolla kun pääsin jotenkuten liikkumaan ja kaverikin tuli katsomaan. Varastin naapuripotilaalta rollaattorin sekä suuntasin savukkeelle. Omahoitaja kiljui vieressä, että mihin olet menossa?

Tuumasin vain rauhallisesti, että tupakallehan minä ja jatkoin vaivaislompsimista. Kaveri otettiin lääkärin puhutteluun ja hän joutui vakuuttamaan, että vaikka kantaa minut ulkoa, mikäli reissun päälle jäädään.

Sen tapauksen jälkeen sain muuten nikotiinilaastareita. Mutta mielestäni maistuvat pahalle ja ovat sitkeitä.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sain kuulla taas kerran huonoja uutisia eilen päivällä, ja toi sun kertoma tupakkareissu sai mut ekaa kertaa nauramaan sen tiedon jälkeen. Kiitos siis päivän piristyksestä. 🥰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      41
      4237
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4042
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3158
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      17
      3081
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2745
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2473
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2125
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2035
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe