Aina on mahdollisuus

Katsoin elokuvan, joka kertoi Jaanasta Vaikka olen mies, joka on kovia kokenut ja titaanilla täytetty, niin nieleskelin välillä.Miksi aina pitää käydä kova koulu, että saa oppirahansa?

Itsehän olin aikoinaan tyttären ainoa vanhempi, joka talutti hevoisia. Olin siellä, vaikka pelkään hevoisia. Nyt saa nauraa, seuraavalle kommentille: Talutin sitä maailman isointa hevoista pilttuun ratsastustunnin jälkeen.

Toki oli talvi ja hevoisenkengät eivät niin pitäviä ole. Polle perhana kaatui koko 700Kg:n voimalla maahan. Minä tietenkin kätevänä ihmisenä yritin riimulla nostaa.....


Noh, kaikkea sattuu. On kuulemma joku Timokin ajanut streetfighter mönkijällään köpelösti. Saattoi saada aivovamman ja halvaantua puoleksi vuodeksi. Olen liikuntakyvystäni toki onnellinen, mutta vittuileehan jotkut aina välillä, jopa oma isäni, kuinka naamani roikkui teholla.

Silloin teho-osastolla kun pääsin jotenkuten liikkumaan ja kaverikin tuli katsomaan. Varastin naapuripotilaalta rollaattorin sekä suuntasin savukkeelle. Omahoitaja kiljui vieressä, että mihin olet menossa?

Tuumasin vain rauhallisesti, että tupakallehan minä ja jatkoin vaivaislompsimista. Kaveri otettiin lääkärin puhutteluun ja hän joutui vakuuttamaan, että vaikka kantaa minut ulkoa, mikäli reissun päälle jäädään.

Sen tapauksen jälkeen sain muuten nikotiinilaastareita. Mutta mielestäni maistuvat pahalle ja ovat sitkeitä.

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sain kuulla taas kerran huonoja uutisia eilen päivällä, ja toi sun kertoma tupakkareissu sai mut ekaa kertaa nauramaan sen tiedon jälkeen. Kiitos siis päivän piristyksestä. 🥰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      313
      8750
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      80
      5343
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      305
      4776
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      69
      3315
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2757
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2122
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2028
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2006
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1903
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1870
    Aihe