Miten saisin vanhemmat suostumaan kuntosalilla käyntiin? Oon siis 14v poika joka treenaa kotona käsipainoilla ja kahvakuulilla (penkkikin löytyy). Haluisin kuitenkin alkaa käymään salilla, koska siellä saa aika paljon paremmin tuloksia (tavoitteena siis kasvattaa lihasmassaa). Vanhemmat sanovat että olen liian nuori kuntosalille, mutta tutkimuksissakin on todistettu että salilla käyminen ei vaikuta esim. pituuskasvuun. Ja tottakai kävisin aluksi isän kanssa turvallisuussyistä.
Kuntosalille
16
137
Vastaukset
- Anonyymi
Tavoiteasetantasi ei ole aivan kohdallaan. Lihasmassaa?!
Tuossa iässä olisi syytä kehittää muitaominaisuuksia.
Liikkuvuutta, kimmoisuutta, koordinatiota, nopeutta ja erilaisia perustekniikoita.
Kun valmiudet ovat kunnossa niin lihasta kertyy järkevän, tehohakuisen voimaharjoittelun bonuksena.
Jos kavu epäilyttää niin se selviää mm. kuvauttamalla ranteen luut josta ammattitaitoinen ortopedi pystyy sanomaan onko pituuskasvu pysähtynyt.
Oikein suunniteltu ja toteutettu lihaskuntoharjoittelu ei pysäytä pituuskasvua.
Oikea ja riittävä ravinto sekä lepo ovat reunaehtoja!!!!!!!!!!!- Anonyymi
Joo, mulla on perusasiat esim tekniikat kunnossa.
Liikkuvuutta, kimmoisuutta, kordinaatiota sekä nopeutta löytyy riittävästi kun harrastin 9 vuotta yleisurheilua ja jalkapalloa. Mietin vaan miten saisin vanhemmat suostumaan salilla käymiseen!
- Anonyymi
Oikealla kuntosalilla EI saa parempia tuloksia. Miksi saisi?
Olen nostellut painoja 15 vuotta, joista pari vuotta "oikealla" salilla, loput kotona, ja kotona saan tuloksia. Isäni nosti painoja kotonaan yli 20 vuotta urheilu-uransa aikana.
Veljeni on nostellut kotonaan 10 vuotta ja hyllyä koristaa moni palkinto voimanostostosta.- Anonyymi
Luonnekysymys! Muutamalla kaverillani on kotonaan treenimahdollisuudet. Yhdellä on lämpimässä piharakennuksessa täysin käyttökelpoinen punttisali täydennyksenä kuntosalin perusvarusteilla.
Kukaan näistä hepuista ei saa itsestään irti kotitreeniä vaan käyvät salilla.
Kotisaliheppu sanoi treenaavansa silloin kotona kun on estynyt lähtemästä yleiselle salille.
Itsellani kotitreeni jää mieltä rauhoittavaksi lutkutteluksi eikä minulla ole normitankoa levyineen eikä nostolavaa.
Eräs treenikaverini kävi salilla vain sunnuntaisin koska hän treenasi kotona jossa hänellä veljineen oli oikea punttisali. Ei kuntosalivempaimia.
Jäätyään eläkkeelle heppu on vakiokaävijä kuutena aamuna viikossa.
70v äijä jähyää penkistä 130kg ja raakana rinnalle 100kg:lla raakana kakkosen.
Äijä on luonteeltaa jähmeä erakkotyyppi. - Anonyymi
Joo, mut ongelma onkin siinä että aika suppeat mahdollisuudet treenata kotona kun on vain ne käsipainot ja kahvakuulat. Ja just niinku joku sanoikin, et kyllä siellä salilla saa aika paljon enemmän itestään irti, ja semmosen asenteen treenata.
- Anonyymi
Johtuu henkilöstä ja minkälaiset painot on kotona yleensäkkin. Jos kotona on vaan se pari painoa ja varaa ei ole varusteisiin tottakai salila saa parempia tuloksia ja kaikki eivät tietenkään motivoido kotona treenaamisesta, pitää olla se paikka mihin mennä, jotta voi keskittyä pelkkään treeniin.
- Anonyymi
Oikeita tuloksia saat roinaamalla. Kuntosalilla sitten käyt vain esittelemässä roinattua bodyäsi
- Anonyymi
Poikani kaksi kaveria kokeilivat tuota lukioiässä. Kaksi vuotta meni hukkaan koska piikityksen ohessa poikien treenit oliva lepsuttelua. Sapuskan koostumiksesta ja määrästä ei pojallammekaan ollut käsityst.
Kaksi poikamme pinkypanter kaveria alkoivat trenaamaan sitä iänikuista penkkiä ja kyseiset anorektikot punnersivat vuoden jälkeen sen maagisen satasen ilman, että se näkyi jätkien ruodossa millään tapaa.
Sopiva tie kuntosalille on jonkun seuran punttikoulun kautta.
- Anonyymi
Katto vaan netistä homopornoo. Siinä hauis kasvaa kun lapanen laulaa.
- Anonyymi
Miten saisi? Kysymällä ja perustelemalla!
Poikan oli 15v kun kysyi voisinko opastaa penkkipunnerrusta.
Taustalla vuosien pai. ja yu-harjoittelu sekö poikanyrkkeilyliiton SM kisojen 2 hopeasijaa.
Ennen aloittamista kuvautimme ranteen ja pyysimme ortopedin lausunnon. Kasvupäätteet olivat sulkeutuneet joten kilojen kanssa ei tarvinnut varoa vaan tekniikan kehittymisen myötä usvaa putkeen. Usvaan sisältyi myös olympianostojen tekniikka ja tukevat harjoitteet.
Siis kysy, perustele ja näytä vaikka tämä jos arvelet olevan mitään hyötyä.
Ps. Lihastakin tuli kiusaksi saakka koska olympianosto on painoluokitettu laji.- Anonyymi
Ja iskä antoi ohjeet "korvaushoidolle".
Onneksi tuokin oksanhaara tulee hiipumaan, eikä huijaaminen jatku. - Anonyymi
Oleksää ollu poikapainiharjotuksissa pervon enos kaa? Oliks vaikee istuu sen jälkeen?
Laitat poikas penkille ja punnerrat sitä enon opein tuhkaluukkuun, niin kyä siitä vielä kunnon ulosottomies tulee. Tai joku muu kummallisuus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja iskä antoi ohjeet "korvaushoidolle".
Onneksi tuokin oksanhaara tulee hiipumaan, eikä huijaaminen jatku.Poikaressu joutui vastaamaan tiedusteluun, ettei hän mutta äiti käyttää.
Kundi on siittänyt 4 tenavaa mutta sairas mielikuvituksesi keksii kateudessaan ja pahansuopaisuudessaan omasta mielestäsi jotain fiksua.
Aivan vakavasti sanoen vielä jokunen vuosi sitten sain muutettua suomalaisen geelireseptin espanjalaiseksi ja sain sieltä maksuttomat geelit. Sittemmin tämäkin etuus on poistunut.
Myötätuntoa köyhälle? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poikaressu joutui vastaamaan tiedusteluun, ettei hän mutta äiti käyttää.
Kundi on siittänyt 4 tenavaa mutta sairas mielikuvituksesi keksii kateudessaan ja pahansuopaisuudessaan omasta mielestäsi jotain fiksua.
Aivan vakavasti sanoen vielä jokunen vuosi sitten sain muutettua suomalaisen geelireseptin espanjalaiseksi ja sain sieltä maksuttomat geelit. Sittemmin tämäkin etuus on poistunut.
Myötätuntoa köyhälle?Ei ole siittänyt. Tuhkamuna ei siihen pysty. Tiedät varsin hyvin että siemenet haettu oikealta naturaalilta.
Kaikki horkkaajat ovat aisureita. Noh, ei ole pakko olla biologinen isä. Jos se ei haittaa.
- Anonyymi
ÄLKÄÄ MENKÖ KUKAAN KUNTOSALEILLE !!!
KORONAVIRUS lisääntyy siellä räjähdysmäisesti.
Olisi suljettava välittömästi kaikki salit.- Anonyymi
Haluisiksä raapii mun pebaa? Sun narukädet sopis siihen hommaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224224
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323488Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543364Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203318Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod272657Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S291757