Valtiopäivät

Anonyymi

Tasavallan presidentti vaatii Aleksei Navalnyin välitöntä vapauttamista: ”Kun oikeudenkäynti on päättynyt, totta kai on vielä suurempi syy vaatia hänen vapauttamistaan.”

Onko Saulilla takki kääntynyt?
Toiseksi suurimman puolueen puheenjohtajan vaalitulos ei Saulia mielyttänyt.
Alkoi (vihapuhe vaaleilla valittua puheenjohtajaa vastaan)mustamaalaamaan,että ei kelpaa hallitukseen.
Ei kuulu Presidentille,puolueen puheehjohtaja valinta.
Nyt on eri ääni kellossa ja uskottavuus "horjuu".
Kyllä kansa tietää,ei me olla tyhmiä . Tiedän ketä äänestän!

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko Sauli pannut Halla-ahon vankilaan,jos olisi ollut "valtaa"?
      Suomessa on ulkoministerinä:Homo,pääministerillä on kaksi (2)äitiä,ja Presidentti ei ehdi ottaa kantaa ulkopolitiikkaan,kun pääministeri laukoo jo omiaan ja ulkoministeri (lainrikkoja)tuomitsee Venäjän. (ei uskalla mennä Venäjälle)!

      • Anonyymi

        Väittiväthän ne aikoinaan että Saulilla olisi kummilapsi vaimonaan. Sauli ei ole koskaan kieltänyt eikä myöntänyt asian oikeillisuutta.


      • Anonyymi

        Jospa taas pysyttäisi asiassa pääministerillä ja presitentillä oli juurikin saman sisältöiset viestit.
        Sauli vain nokkaantui koska Marinin viesti meni ennemmin kuin presitentin.
        Valtiosääntöhän määrittelee kummankin raja-aidat politiikassa joten Marinin viesti olisi pitänyt tulla presitentin jälkeen.

        Jos näitä raja-aitoja olisi kunnioitettu ei Saulinkaan olisi pitänyt tulla esiin sen korona nyrkkinsä kanssa koska se ei kuulu hänen tontilleen.

        Korona-asioissa varmasti terveysalan asiantuntijoilla on parempi koronatietämyt kuin presitentillä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa taas pysyttäisi asiassa pääministerillä ja presitentillä oli juurikin saman sisältöiset viestit.
        Sauli vain nokkaantui koska Marinin viesti meni ennemmin kuin presitentin.
        Valtiosääntöhän määrittelee kummankin raja-aidat politiikassa joten Marinin viesti olisi pitänyt tulla presitentin jälkeen.

        Jos näitä raja-aitoja olisi kunnioitettu ei Saulinkaan olisi pitänyt tulla esiin sen korona nyrkkinsä kanssa koska se ei kuulu hänen tontilleen.

        Korona-asioissa varmasti terveysalan asiantuntijoilla on parempi koronatietämyt kuin presitentillä

        Siinäkin oli taustana että kuten marin sanoi marinin virkamiehet oli olleet yhteydessä saulin virkamiehiin ja marin teki sillä perusteella ulotulon.....
        Siinä vain on yksi huolestuttava piirre Sauli väitti että ei hänen porukka ei ollut tietoinen asiasta..... siis vaikka oli tietoinen .... ja tässä on se ongelma unohtiko sauli asian vai eikö hän oleymmärtäny mitä oman esikunnan kanssa puhuu .......jos näin on niin saulihan on vanha mies ja se näyttää alkavalta dementialta .....eli saatetaan olla samassa tilanteessa kuin kekkosen loppuvaiheissa.
        Tämä on asia joka kuuluisi toimittajien selvittää miten asia on.
        Onhan siinä sekin vaihtoehto että saulin joukot ei kertoneet saulille että he on ollu yhteydessä marinin joukkoihin .... tässäkin tapauksessa sauli on jättänyt oikaisematta miten asia todellisuudessa on ja pelaa kovaa sisäpoliittista peliä mikä ei kuuliu presidentille........ itse epäilen tuota muistin heikkenemistä jos ei toisin osoiteta.


    • Anonyymi

      Venäjän haukkuminen tyhmää! Venäjän ystävyyttä kannatti jo Nurmikumpu!

    • Anonyymi

      Paavo,seuraava Presidentti ja turvallinen Suomi jatkuu!
      Saulille "hame"-päälle.
      Haukkui oppositiopuolueen johtajan ja vaaleilla valitun.
      Syyllistyi vihapuheeseen ja sisäpolitiikkaan,joka ei kuulu Presidentin tomialaan.

      • Anonyymi

        Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡

        Eduskunnassa piti muuttaa istumajärjestystä kun rkp halusi niinpä Persut joutuivat vaihtamaan. Tämä muistetaan pitkään, muute kin tämä 2% porukka määräilee valtaväestöä. Vielä ihmetellään kun on vihapuhetta, parempi olisi miettiä syitä miksi näin on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡

        Höpö höpö teidän äänimäärä ei riitä sanelemaan asioita. Ei edes kahden suurimman yhdessäkään riitä siihen. Niilläkin olisi ollut mahdollista olla päättämässä asioista kun olisitta hyväksyneet hallitus ohjelman sen enemmistö hyväksy. Edellisessä hallituksessa te olitte mukana, tulos ei ollut mairitteleva.
        Näyttää olevan että joissakin ryhmittymissä ei ymmärretä edes perusaioita Suomen demokratiasta.
        Voin kertoa teille nyt asian jonka voitte tarkistaa muualtakin eli 20% kannatuksella ei määrätä asioista jos toisilla on yli 50% kannatusta, sillä juuri tuo 50% on useasti se raja 100% että kun sen ylittää on enemmistö EI siis se että on 20% kannatusta ....ymmärsittäkö?
        Seuraava voi mennä teille liian vaikeaksi mutta osassa päätöksenteossa tarvitaan 2/3 osan enemmistö päätöksen voimaan saantiin. jos ei tullut ymmärrystä nnin teidän pitää hommata joku professori konsultoimaaan ja selittämään mitä tämäkin kirjoitus tarkoittaa. ai niin unohdin että näissä ryhmissä ei aina hyväksytämyöskään kovaaa tiedettä jokku jopa johdossa kiistävät evoluution ja uskovat satukirjojen hahmoihin.


    • Anonyymi

      Tampereella asuva mies murhasi Liberian sisällissodassa kymmeniä, raiskasi useita, teetti ruokaa vangeista ja söi ihmisiä
      Sotarikoksista syytetty ennakoi Suomen valtiolle katastrofaalista lopputulosta
      Seuraavana vuonna presidentti Tarja Halonen allekirjoitti lain, jonka nojalla Sierra Leonen erityistuomioistuimessa kuultavana olleita voitiin sijoittaa Suomeen. Massaquoi oli yksi sijoitetuista.

      Hänet lennätettiin perheineen Freetownista Helsinkiin elokuussa 2008. YK ehdotti tilataksin hankkimista ja 100 euron lainaamista kullekin. Tulijoilla ei ollut juurikaan rahaa.

      • Anonyymi

        Demarien vaalimainos.
        Halonen kerää ääniä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demarien vaalimainos.
        Halonen kerää ääniä.

        Ykkösellä oikea "suvakkiohjelma",paperittomat eläneet täällä yli 10-vuotta ja blondi elättää,hoitaa asioita,ei mitään seksuiaalisuutta,roteva 30-vuotias jätkä.
        Uskooko joku,höylätyn näköinen muija.
        Onko ylellä ohjelmat vähissä,kun tuollaista syötetään Suomen kansalaisille ja miljardit eteläeurooppaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      59
      5312
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3582
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      284
      3472
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      39
      3166
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      301
      2698
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      315
      1976
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      63
      1973
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1839
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      37
      1465
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1205
    Aihe