Tasavallan presidentti vaatii Aleksei Navalnyin välitöntä vapauttamista: ”Kun oikeudenkäynti on päättynyt, totta kai on vielä suurempi syy vaatia hänen vapauttamistaan.”
Onko Saulilla takki kääntynyt?
Toiseksi suurimman puolueen puheenjohtajan vaalitulos ei Saulia mielyttänyt.
Alkoi (vihapuhe vaaleilla valittua puheenjohtajaa vastaan)mustamaalaamaan,että ei kelpaa hallitukseen.
Ei kuulu Presidentille,puolueen puheehjohtaja valinta.
Nyt on eri ääni kellossa ja uskottavuus "horjuu".
Kyllä kansa tietää,ei me olla tyhmiä . Tiedän ketä äänestän!
Valtiopäivät
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olisiko Sauli pannut Halla-ahon vankilaan,jos olisi ollut "valtaa"?
Suomessa on ulkoministerinä:Homo,pääministerillä on kaksi (2)äitiä,ja Presidentti ei ehdi ottaa kantaa ulkopolitiikkaan,kun pääministeri laukoo jo omiaan ja ulkoministeri (lainrikkoja)tuomitsee Venäjän. (ei uskalla mennä Venäjälle)!- Anonyymi
Väittiväthän ne aikoinaan että Saulilla olisi kummilapsi vaimonaan. Sauli ei ole koskaan kieltänyt eikä myöntänyt asian oikeillisuutta.
- Anonyymi
Jospa taas pysyttäisi asiassa pääministerillä ja presitentillä oli juurikin saman sisältöiset viestit.
Sauli vain nokkaantui koska Marinin viesti meni ennemmin kuin presitentin.
Valtiosääntöhän määrittelee kummankin raja-aidat politiikassa joten Marinin viesti olisi pitänyt tulla presitentin jälkeen.
Jos näitä raja-aitoja olisi kunnioitettu ei Saulinkaan olisi pitänyt tulla esiin sen korona nyrkkinsä kanssa koska se ei kuulu hänen tontilleen.
Korona-asioissa varmasti terveysalan asiantuntijoilla on parempi koronatietämyt kuin presitentillä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jospa taas pysyttäisi asiassa pääministerillä ja presitentillä oli juurikin saman sisältöiset viestit.
Sauli vain nokkaantui koska Marinin viesti meni ennemmin kuin presitentin.
Valtiosääntöhän määrittelee kummankin raja-aidat politiikassa joten Marinin viesti olisi pitänyt tulla presitentin jälkeen.
Jos näitä raja-aitoja olisi kunnioitettu ei Saulinkaan olisi pitänyt tulla esiin sen korona nyrkkinsä kanssa koska se ei kuulu hänen tontilleen.
Korona-asioissa varmasti terveysalan asiantuntijoilla on parempi koronatietämyt kuin presitentilläSiinäkin oli taustana että kuten marin sanoi marinin virkamiehet oli olleet yhteydessä saulin virkamiehiin ja marin teki sillä perusteella ulotulon.....
Siinä vain on yksi huolestuttava piirre Sauli väitti että ei hänen porukka ei ollut tietoinen asiasta..... siis vaikka oli tietoinen .... ja tässä on se ongelma unohtiko sauli asian vai eikö hän oleymmärtäny mitä oman esikunnan kanssa puhuu .......jos näin on niin saulihan on vanha mies ja se näyttää alkavalta dementialta .....eli saatetaan olla samassa tilanteessa kuin kekkosen loppuvaiheissa.
Tämä on asia joka kuuluisi toimittajien selvittää miten asia on.
Onhan siinä sekin vaihtoehto että saulin joukot ei kertoneet saulille että he on ollu yhteydessä marinin joukkoihin .... tässäkin tapauksessa sauli on jättänyt oikaisematta miten asia todellisuudessa on ja pelaa kovaa sisäpoliittista peliä mikä ei kuuliu presidentille........ itse epäilen tuota muistin heikkenemistä jos ei toisin osoiteta.
- Anonyymi
Venäjän haukkuminen tyhmää! Venäjän ystävyyttä kannatti jo Nurmikumpu!
- Anonyymi
Paavo,seuraava Presidentti ja turvallinen Suomi jatkuu!
Saulille "hame"-päälle.
Haukkui oppositiopuolueen johtajan ja vaaleilla valitun.
Syyllistyi vihapuheeseen ja sisäpolitiikkaan,joka ei kuulu Presidentin tomialaan.- Anonyymi
Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡
Eduskunnassa piti muuttaa istumajärjestystä kun rkp halusi niinpä Persut joutuivat vaihtamaan. Tämä muistetaan pitkään, muute kin tämä 2% porukka määräilee valtaväestöä. Vielä ihmetellään kun on vihapuhetta, parempi olisi miettiä syitä miksi näin on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihapuhe? Silloin ei ole kaikki hyvin. Esim 2 eniten ääniä saaneet eivät voi vaikuttaa päätöksiin vaan vähiten saaneet johtaa orkesteria😡😡
Höpö höpö teidän äänimäärä ei riitä sanelemaan asioita. Ei edes kahden suurimman yhdessäkään riitä siihen. Niilläkin olisi ollut mahdollista olla päättämässä asioista kun olisitta hyväksyneet hallitus ohjelman sen enemmistö hyväksy. Edellisessä hallituksessa te olitte mukana, tulos ei ollut mairitteleva.
Näyttää olevan että joissakin ryhmittymissä ei ymmärretä edes perusaioita Suomen demokratiasta.
Voin kertoa teille nyt asian jonka voitte tarkistaa muualtakin eli 20% kannatuksella ei määrätä asioista jos toisilla on yli 50% kannatusta, sillä juuri tuo 50% on useasti se raja 100% että kun sen ylittää on enemmistö EI siis se että on 20% kannatusta ....ymmärsittäkö?
Seuraava voi mennä teille liian vaikeaksi mutta osassa päätöksenteossa tarvitaan 2/3 osan enemmistö päätöksen voimaan saantiin. jos ei tullut ymmärrystä nnin teidän pitää hommata joku professori konsultoimaaan ja selittämään mitä tämäkin kirjoitus tarkoittaa. ai niin unohdin että näissä ryhmissä ei aina hyväksytämyöskään kovaaa tiedettä jokku jopa johdossa kiistävät evoluution ja uskovat satukirjojen hahmoihin.
- Anonyymi
Tampereella asuva mies murhasi Liberian sisällissodassa kymmeniä, raiskasi useita, teetti ruokaa vangeista ja söi ihmisiä
Sotarikoksista syytetty ennakoi Suomen valtiolle katastrofaalista lopputulosta
Seuraavana vuonna presidentti Tarja Halonen allekirjoitti lain, jonka nojalla Sierra Leonen erityistuomioistuimessa kuultavana olleita voitiin sijoittaa Suomeen. Massaquoi oli yksi sijoitetuista.
Hänet lennätettiin perheineen Freetownista Helsinkiin elokuussa 2008. YK ehdotti tilataksin hankkimista ja 100 euron lainaamista kullekin. Tulijoilla ei ollut juurikaan rahaa.- Anonyymi
Demarien vaalimainos.
Halonen kerää ääniä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demarien vaalimainos.
Halonen kerää ääniä.Ykkösellä oikea "suvakkiohjelma",paperittomat eläneet täällä yli 10-vuotta ja blondi elättää,hoitaa asioita,ei mitään seksuiaalisuutta,roteva 30-vuotias jätkä.
Uskooko joku,höylätyn näköinen muija.
Onko ylellä ohjelmat vähissä,kun tuollaista syötetään Suomen kansalaisille ja miljardit eteläeurooppaan.
- Anonyymi
https://is.mediadelivery.fi/img/1440/f454b829b5a840fea32885983922100f.jpg.webp
Tasa-arvo ja seuraukset.- Anonyymi
Onneksi kaikki ei ole yhtä innokkaita kuppaamaan yhteiskuntaa kuin kansanedustaja Mäki.
Keräsi 13 romuautoa ja meinaa niillä saada uuden auton.
https://www.is.fi/autot/art-2000007771275.html
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....778852Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3126673Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1005940- 1523840
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.303231Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623139- 1632098
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171796- 321468
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191246