Miten päästä eroon häiriköivästä ex:stä (ital.) ilman poliisin apua. Nauttii virkansa puolesta ns."koskemattomuussuojaa". Olen jo naimisissa "uuden" miehen kanssa, mutta se ei hillitse ex:n kuumia tunteita. Täällä aina puhutaan ulkomaalaisten (lähinnä afrikkalaisten tms.) tekemistä rikoksista,mutta harvoin kukaan paheksuu ns. "parempien ihmisten" tekemiä rötöksiä.Onko hyvässä virassa olevalla oikeus mellastaa täällä suomessa miten lystää ja häiritä toistuvasti ihmisten (minun ja mieheni) elämää? Mielipiteitä, kiitos
mielipiteitä ja
neuvoja, kiitos
4705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
rikosilmoitus, haet lahestymiskieltoa, hanki uusi m-puhelinnumero (pre paid) jne
Lähestymiskiellosta olen käynyt keskustelemassa poliisin kanssa ja hekin suosittelivat sitä. Toivoisin vain, että saisin tämän asian hoidettua ilman poliisia, mutta vaikealta tuntuu :( Voi sitä riemun päivää, kun ko. henkilön "työkomennus" täällä suomessa päättyy ja häirikkö lähetetään kotimaahansa. Ukko mm. partioi asuntomme liepeillä ja seurailee minua ja aviomiestäni. Hän ei myöskään usko, että olen "oikeasti" naimisissa, vaan kuvittelee, että olen keksinyt koko asian päästäkseni hänestä lopullisesti eroon. Mieheni on sanonut hänelle puhelimessa, että: "jätä vaimoni rauhaan", mutta ex vain totesi, että: "hän ei ole sinun vaimosi". Ex:n kanssa en ole ollut naimisissa, seurustellut vain muutaman kk:n.
Itselläni vastaava tapaus ex-vaimo, eli "puhelinterrori" loppui, kun poliisi tuli kuvioihin.
Harmi, että noita lapsellisia on, jotka katkerana eivät tajua olla ihmisiksi.
On keskusteltu, että aikalailla saa puhelinterroristia leikkiä ja sähköpostit ym..
enenn, kuin otain tapahtuu, eli paljon tarvitaan näyttöä.
Itselläni poliisin puhelinsoitto exälle rauhoitti tilanteen..
Perin hankala tilanne, mut kyllä se siitä..Tsemppiä!
No joo...Olen kertonut ex:lle, että ole käynyt poliisin puheilla. Ei ollut tehoa. Poliisi silloin ehdotti, että josko he voisivat soittaa häirikölle ja sanoin harkitsevani asiaa. Paras sitten kai tehdä niin, jos vaikka auttaisi.
Aurinkoista kevään jatkoa kaikille!