Koiravaljakot

Miksi koiravaljakot kulkee edelleen kelkkareitillä, vaikka tämä on laissa kielletty?
221077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Saavathan hevoset kuitenkin käyttää? Ja porot?

Äänestä

Kyllä näitä Ekejä,Riikkoja;Tekloja,Askoja löytyy aina silloin kun puhe töistä.
Taitavat olla töitävieroksuvaa kansaa ja viel samaa stnan puoluettakin.
Ja sehän on selvä ettei nämä nyt puhutut kaivokset ole viimeiset Sodankylässä ja Lapissa. Ei muutako kaivokset pystyyn ja miehet ja naiset tienaamaan että köyhiä ja vihreitä ja vasemmistoa kyrsii vielä enemmän.

Äänestä

Samaa mietin ja irtokoiria juoksee matkassa yritä siinä sitte omia koiria juoksuttaa!

Äänestä

Koirillekko taas uudet reitit? Pyöräilijöille, vaeltajille, koirille ja hevosille, voi tätä yhteiskuntaa ja kuka tämän lystin maksaa? Miksi valmiille reitille kaikki sovi? Onhan maantielläkin kaikenlaisia säheltäjiä ja niidenkään kunnossapitoa valti pysty takamaan. Kelkkareitit ovat yhtä pomppurataa jossa kalusto hajoaa. Kielletään kelkkailu

Äänestä
  • Menkhööt umpisessa kelkkareitti on kelkkareitti ei hiihto ladullakaan mennä ko suksilla. Varsin riskaapelia mennä edes koira lauman kanssa kelkkareitille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Menkhööt umpisessa kelkkareitti on kelkkareitti ei hiihto ladullakaan mennä ko suksilla. Varsin riskaapelia mennä edes koira lauman kanssa kelkkareitille.

    Muoniossa kelkkailijatkin käyttävät hiihtolatuja, miksi sitten kelkkailijoiden omien reittien pitäisi vain heille varattuja?

    Äänestä

Laitatko otteen lainkohdasta

Äänestä
  • Trafin sivuilta löytyy tietoa

    Äänestä

No samaa voisi sitten kysyä, että miksi ihmiset ajaa ylinopeutta, vaikka se on laissa kielletty ?

Äänestä

Ongelma on niissä ihmisissä ei koirissa koirat on viattomia ihmisten idioottimaisuudessa.

Äänestä
  • Se vain lapset leikkii ammattilaista

    Äänestä

ei koske koiranomistajia

Äänestä

On todella hienon ja sulavan näköistä kun ammattilaiset menee valjakkojen kans mutta amatöörit tuppaa naurattamaan kun ovat niin osaavinaan ja meno näyttää lähinnä koomiselta hidastetulta filmiltä. Koirat saa ainakin liikuntaa ja se on on kai se tärkein asia kuitenkin.

Äänestä
  • Riippuu ihmisestä kjehkjeh

    Äänestä

Samoin umpikännissä porolla ajava poromies naurattaa.

Äänestä
  • Tosi on yhtä huvittavia

    Äänestä

yhteiskäyttö mahdollista kelkkaurilla, kaikki eivät ole virallisia kelkkareittejä.

Äänestä

Penikka tehdas on jälleen käynnistynyt pitkän tauon jälkeen vaikka ei yritystä ole puuttunut, lisää reitille juoksijoita

Äänestä

Älyvapaata touhua

Äänestä
  • Mitäs teet kun vahinko tapahtuu kaikki ei tiedä biologiaa miten voi käydä kun pitää uroksia ja narttuja samassa tilassa juoksu aikana. Ensmmäinen kerta voi olla vahinkoa toiset silkkaa typeryyttä ja rahallista tienestiä ku hupsistakeikkaa syntyy pentuja

    Äänestä

Rahaa voi tienata monella tavalla, tuommoinen on vain yksi keinoista. Tietäjät tietää mutta tuntemattomat ei. Historia toistaa itseään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi koiravaljakot kulkee edelleen kelkkareitillä, vaikka tämä on laissa kielletty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu