Moi pystyisikö jotenkin rakentaa ikiliikkujan jotenkin magneetin avulla mutta mitä sen kanssa laittaisi että minkä sen kanssa laittaisi pyörimään kiitos?
Ikiliikkuja
14
1042
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se ongelma tuokin, ikiliikkujan kyllä pystyisi rakentamaan, jos keksisi mitä sen laittaisi pyörittämään.
- Anonyymi
Hmm. Pienoisjunaradat ovat jotkut kokeneet rauhoittaviksi, joten jos sellaista sitten vaikka pyörittäisi. Tai jos haastavampaa, nostaisi vettä pienimuotoiselle riippuvalle puutarhalle, vaikkapa jonkinlainen Archimedeen vesiruuvin sovellus vaikka, roomalaista akvedukti- arkkitehtuuriosaamista hyödyntäen.
- Anonyymi
Moi. Minullla tuo oikeakäsi on sellainen ikiliikkuja, että kakkoseksi toinen jää. toimii ihan lihasvoimalla.
Käypä läpi tämä verkon Toimimattomien laitteiden museo:
https://lockhaven.edu/~dsimanek/museum/unwork.htm
Loistava tilaisuus verestää opittuja, mutta unohdettuja fysiikan lainalaisuuksia ja kiinnostavaa ajanvietettä löytää perusajatus kustakin ideasta ja laitteesta _miksi_ se ei toimi.- Anonyymi
Ei pystyisi. Yrittäneitä kyllä löytyy niin, että päät yhteen kolkkaa.
- Anonyymi
Toimimattomien ikiliikkujien luku on jo ylittänyt aidoksi väitettyjen Kristuksen ristin palasten lukumäärän, joka sekin on kunnioitettava.
- Anonyymi
Sen saa pyörimään moottorilla jossa on paristo...
- Anonyymi
Benny Törnroos tuollaisen ohjeet on netissä antanut:
https://www.youtube.com/watch?v=RE7TOaTv3SI Akseloidun pyörän kehälle asennetaan magneettilevyjä ja pyörän ulkopuolelle näitä magneetteja hylkivä magneetti. Hylkivä magneetti potkii pyörään vauhtia.
Lisätään propelli ja saadaan tukankuivaaja.
Tukka kuivuu parissa tunnissa.- Anonyymi
Kaikenlaisia ikiliikkujamenetelmiä on maailmalla viritetty, ja nekin mitä edes jotenkin on saatu toimimaan ja pyörimään ja hyörimään, on havaittu että ikiliikkujan tuottama energia riittää vain sen itsensä pyörittämiseen ja hyörittäimseen; jos siitä yritetään ottaa energiaa ulos, niin se pysähtyy. Kyseessä ei ole voimalaitos.
Sitten kun saat magneetit edes jotenkin kohdalleen, niin muista laittaa se tyhjiöön, sillä muuten ilmanvastus hidastuttaa sitä ja lopulta pysäyttää sen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikenlaisia ikiliikkujamenetelmiä on maailmalla viritetty, ja nekin mitä edes jotenkin on saatu toimimaan ja pyörimään ja hyörimään, on havaittu että ikiliikkujan tuottama energia riittää vain sen itsensä pyörittämiseen ja hyörittäimseen; jos siitä yritetään ottaa energiaa ulos, niin se pysähtyy. Kyseessä ei ole voimalaitos.
Sitten kun saat magneetit edes jotenkin kohdalleen, niin muista laittaa se tyhjiöön, sillä muuten ilmanvastus hidastuttaa sitä ja lopulta pysäyttää sen.Kyllä, ikiliikkujan energia riittää sen itsensä pyörittämiseen, mutta en kyllä ole kuullut että sellaista olisi saatu (eikä saada) toimimaan.
Ei.
- Anonyymi
HAH; HAH!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831561
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88868- 8832
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56829- 53802
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58763Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html188741Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80705Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41690Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.170671