Asukkaat olette maksaneet liikaa näille Rosvoille..
Toimiston yhteystiedot
Käyntiosoite
Rovakatu 38 A 6
96200 Rovaniemi
Asiakaspalvelu
0207 480 260
040 712 1573
asiakaspalvelu.rovaniemi(at)kiinteistotahkola.fi
etunimi.sukunimi(at)kiinteistotahkola.fi
Laskutusosoite
(Ei koske taloyhtiöiden laskuja)
Kiinteistö-Tahkola Rovaniemi Oy
PL 22947
00021 LASKUTUS
Kiinteistötahkola / Isännöitsijätoimisto Rovaniemi Kartelli Rosvot
14
2236
Vastaukset
- Anonyymi
Todellakin molemmat iltapvlehdet sekä radiouutiset kertoi tuosta kartellista. On kyllä asumiselle noussut hintaa.
Realia kun järkkäilee taloyhtiölle korjauksia niin jo suunnittelusta vetaistaan valtavat rahasummat. Yksittäinen osakkeenomistaja ei näe eriteltyjä laskuja mistään että näkis mitä on tehty ja mihin hintaan eikä mitä on oikeasti hankittu ja onko kaikki tarvikkeet menneet juuri siihen nimenomaiseen korjauskohteeseen.
Laskutetaan ja maksut kovia.
Kadun raskaasti sitä, että omistan asunto-osakkeen, rahastettu kohta köyhäksi.
Itse kun olen teettänyt remontteja omaan asuntooni, niin laskut eritelty niin tarkkaan että ei jää mitään epäselvää. Voi, kun pääsis perkaamaan näitä taloyhtiöiden laskutuksia, ilmaa paljon ja kallista, hurjan kallista korjausta.- Anonyymi
Taloyhtiöillä on kuitin tarkastajat sitä varten , että puuttuvat väärin laskutuksiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taloyhtiöillä on kuitin tarkastajat sitä varten , että puuttuvat väärin laskutuksiin.
Eihän ne kuitintarkastajat näe menikö esim wc-istuin juuri siihen korjauskohteeseen tai kaakeleita iso määrä. Löperöä toimintaa ja mitä isompi taloyhtiö niin kyllä suhareita riittää. Isännöitsijöillä ja korjausurakoitsijoilla on hyväveli toimintaa ja paljon. En luota.
- Anonyymi
Kuunnelkaa radioa, nyt just juttua tuosta kartellista. Taloyhtiöiden hallituksille valtava työmaa jos jaksavat lainkaan alkaa tarkastelemaan isännöintiyhtiöiden hommia. Lehtiartikkelissa mainittu kartelliin kuuluvat yhtiöt ja nämä huseeraavat Rovaniemelläkin.
- Anonyymi
onneksi päästy aikojaa sitten eroon jykän vanhoista rosvoista ovenia jne...
- Anonyymi
Helsingissä eräs isännöinti toimisto kavalsi huomattavia summia taloyhtiöiltä asiasta uutisoitiin noin 3v sitten, en tiedä onko tuomio jo tullut, mutta ainakin on vireillä.
- Anonyymi
Meidän talossa tämä Tahkolan huijari on laskutellut olemattomia suunnittelukustannuksia kymmeniä tuhansia remonteista joita yhtiökokous on päättänyt ettei tehdä. Ilmeisesti tuttavilleen järjestelee töitä.
- Anonyymi
Osaa Realiakin periä suunnittelukustannuksia, järjestelyrahoja ja työllistää hyväveljien insinööritoimistoja. Hurjia laskuja taloyhtiöille pelkistä korjausaikeista.
- Anonyymi
Pitää muistaa, että isännöitsijä on aina taloyhtiön renki, ei määrää mitään, vaan taloyhtiön hallitus on se pää ja taloyhtiöllä on oikeus irtisanoa isännöitsijä.
Liian moni asunto-osakkeen omistaja luulee, että määräysvalta on siellä isännöitsijän toimistossa. Hallituksen jäsenet ovat maallikkoja eikä heillä välttämättä ole tietoa eikä taitoa hallita yhtiön asioita ja siksi nuo isännöintitoimistot käyttää ns asiantuntijoita esim remonttien suunnittelussa. Nämä kaikenmaailan insinöörit kyllä osaa laskuttaa.
Rovaniemellä on paljon vanhoja taloja missä korjauksia tulossa runsaasti. Nyt raha liikkuu vikkelästi asunto--osakkeen haltijoiden taskuista isännöitsijöille, remontiurakoitsijoille ja rakennusvalvontaan ja vaikka mihin. Kovasti käy kukkaron päälle omistaa asunto vanhemmasta talosta. Remontteja kymmenien tuhansien edestä ja suunnittelu haukkaa sekin useita kymppejä. - Anonyymi
Radiossa taas puhuttiin tuosta kartellihommasta. Ensinnäkin kestää vuosia ennen kuin Kuluttajavirasto on asian tutkinut ja jotain kuullaan lisää. Sitten vielä peloteltiin, että jos asunto-osakeyhtiöt lähtee käräjöimään niin niitä odottaa miljoonien oikeudenkäyntikulut. Joukkokanne?
Isännöintitoimistot ottivat jo kantaa, että ei pidä paikkaansa kartelli. No, tosi harvoin rikollinen myöntää syyllisyytensä, eikö ne kaikki kiistä vaikka olisivat "rysän päältä" kiinni jääneet. - Anonyymi
Isännöinti on valtavan suuri bisnes, voitot miljoonia. Isännöintitoimistoja tarvitaan, taloyhtiöiden raha-asiat hoituu niiden kautta. Toiminta ei vain ole täysin läpinäkyvää ja hallituksien jäsenillä ei voimavaroja kattavaan valvontaan.
- Anonyymi
Tuskimpa hallituksen jäsenet viis veisaa ja ymmärtävät kuiteista ja maksun suuruuksista mitään. Mutta, jos isännöitsijä on epärehellinen toivottavasti omatunto kolkuttelee ja helvetti perii jossain vaiheessa. Paha saa aina jossain elämänsä vaiheessa palkkansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskimpa hallituksen jäsenet viis veisaa ja ymmärtävät kuiteista ja maksun suuruuksista mitään. Mutta, jos isännöitsijä on epärehellinen toivottavasti omatunto kolkuttelee ja helvetti perii jossain vaiheessa. Paha saa aina jossain elämänsä vaiheessa palkkansa.
Heh, heh, ei niillä ole omatuntoa. raha, raha, raha vain merkitsee jotain ja kun huomataan, että on mahdollisuus kiskoa rahaa, kun kukaan ei perään kysele niin se tehdään ja raaimman mukaan. Suunnittelu, asioiden hoito, järjestely, toimistokulut jne ja ynnämuuta useita kymmeniä tuhansia peruskorjausten yhteydessä.
- Anonyymi
Hyvä jyrki, kättesi jälki loistaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803