Voittekste auttaa ettii kesätöitä. Olen pitkään yrittänyt etsiä jotain, mutta ei oo vielä sellasta oikeeta paikkaa löytyny. Täytän tänä vuonna 15-vuotta. Oisin niin kiitollinen jos kertoisitte jonkun paikan.
Auttakaa ettii kesätöitä.
5
412
Vastaukset
- Anonyymi
4h toiminnasta voi kysyä.
- Anonyymi
Seuraa tätä https://duunitori.fi/tyoelama/kesatyopaikat-alle-18-vuotiaille
Katsele kotikunnan sivuilta, mitä löytyy.
Lue https://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/nuoret/toihin/kesatyot/index.html
Jos olet ollut TET-harjoittelussa, niin kysy sieltä
Käy juttelemassa opon kanssa
Ota selvää, tietäisivätkö sukulaiset, tuttava-aikuiset ja naapurit, mistä voisi siellä kotipaikkakunnalla kysellä töitä.
Metsämarjojen poiminta voi olla kannattavaa, jos on metsiä lähellä
Googlaa hakusanoilla kesätyö 14-vuotias- Anonyymi
Asia numero 1.
Tarvitset huoltajan luvan. Varmista se etukäteen. Huoltaja allekirjoittaa työsopimuksesi ja voi jopa keskeyttää kesätyön, jos se on sinun kasvatukselle, kehitykselle tai terveydelle haitallista.
Asia numero 2.
Lain mukaan kesätyön pitää olla kevyttä ja se saa kestää enintään puolet kesälomasta. - Anonyymi
Ja sitten on Tutustu työelämään ja tienaa -harjoittelupaikkoja esim. K-kaupoissa, Lidlissä ja Tokmannilla ja varmaan myös S-kaupoissa ja voi löytyä muiltakin aloilta. Ne on 2 viikkoa ja palkka 375.
- Anonyymi
Marjanpoiminta metsastä. Hyvät välineet ensin hankintaan ja puhdas keräystulos mitä myy on se juttu.
Kysele lähialueelta onko kiinostusta ostaa metsämarjoja ja sitten vain keräämään, kunhan tiedät ensin missä hyvät paikat
Huom! keräystulot on verotonta tuloa ja kaikki tulo itselle 100%, mainosten jakamisessa saat 10% ja 90% tekee tiliä se mainoslehtisten tekijät!...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3803Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41550
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521