Olen 50v nainen. Minua kiinnostaa seksi, mutta miestäni ei. Onko jotain lääkettä mikä vähentäisi haluja? Miestä en haluaisi kuitenkaan vaihtaa. Vaihdevuodet ovat alkaneet, mutta ei näköjään nämäkään auta.
Miten 50v nainen - miten vähennän seksihaluja irseltäni
6
80
Vastaukset
- Anonyymi
Tahdonvoima tai harhauttaminen, itsensä pitäminen kiireisenä ja treenaaminen ei ainakaan auta, ei katoa tarpeet vaikka mitä puuhaisi.
Itseni osaan tyydyttää ja leluja on kaapissa liikaakin, mutta tarvetta hengittää miehen tuoksua, sitä yhteistä halua ja himoa ei korvaa mikään.
Masennuslääkitys kuulemma voi viedä halut ja varmaan jotkut muutkin lääkkeet. Niillä vaan kun on muitakin vaikutuksia.
Oon samaa ikäluokkaa, omillani ollut pitkän aikaa enkä aio kenenkään kanssa enää yhteistä kotia perustaa.
Voisihan sitä etsiä miehen seksisuhteeseen?Itsestäni tuntuu varsin haasteelliselta löytää mies jolla on omia vastaavat odotukset ja tarpeet mutta ehkei tässä muukaan auta. - Anonyymi
Miksi pitäisi vähentää? Voithan harrastaa sooloseksiä ja hankkia kaapin täyteen leluja ja katsoa pornoa.
Miehet harrastavat sooloseksiä varmaan 99% seksistään, niin miksi et sinä voisi?- Anonyymi
Huomasinkin jatkokommenttisi. Salasuhteilulla on huonot seuraukset, joten pitää ottaa puheeksi rakastajan hankkiminen miehesi kanssa. Tiedä vaikka olisi alkushokin jälkeen tyytyväinen, kun ei ole vastuussa ihan kaikesta.
Yksiavioisuuden harha on, että yhden ihmisen harteille sysätään kaikkien tarpeiden tyydyttäminen.
- Anonyymi
Ruupee lespoilemaan nautit seksistä jos miestäsi ei kiinnosta kysy nätisti mikä sua vaivaa.
- Anonyymi
Tyydytä itse itseäsi siihen ei välttämättä miestä tarvita tai ala lespoksi nais kaverisi kanssa.Seksiliikkeestä alakerrasta saat panoseuraa poikkea tänne nain sua.
- Anonyymi
Väärä lähestymisnäkökulma!
Miten saisit miehesi kiinnostumaan seksistä kanssasi?
Jos miehelläsi ei ole terveydellisiä esteitä mutta elintavat eivät suosi monipuolista vireyttä niin ensimmäisiä asioita ovat alkoton ja savuton elämä. Terveelliset ruokailutottumkset.
Luulisi teidän jo tuohon ikään mennessä keskustelleen avoimesti kummankin mieltymyksistä ja toiveista ml. fetissit.
Miehet vetoavat herkästi ikääntyneen naisen hahmossa tapahtuneisiin muutoksiin mutta ne eivät ole ratkaisevia. Eikä tarvitse leikkiä hepeneillä eikä keikistellä.
Mitä miehsei todella haluaa ja mitä sinä haluat ja olet valmis täyttämään miehesi innostuksen lähteet.
Olin hieman vanhempi kun minun biologiset muutokset vaikuttivat seksielämäämme. Mieheni on muutaman vuoden vanhempi mutta onneksi avoimempi. Kummallakin oli aikaisempina vuosina puhumatta jääneitä mietteitä ja mieheni "käynnistys alue" on sellainen josta suuri osa sopii minulle vaikka kaikesta en innostukaan. Tuon vaiheen jälkeen nämä yli 20 vuotta olemme eläneet minun ehdoillani.
Mies on kaikin tavoin raitis ja kuntoilee aktiivisesti. Meilä ei ole mitään huolia.
"Huteja" ei ole tullut.
Eräs meillä vaikuttava asia on jäänyt mainitsematta. Ikäämme katsomatta arjen spuisa sujuminen on ollut reunaehtona. Häiriöitä on ollut erittäin harvoin mutta vaikutus on ollut selvä. Mieheni on tuossa suhtessa herkempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822198
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1651899Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451894- 1261586
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641449Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1771407Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771201Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311054- 711033
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni66973