VENÄJÄN PUU

2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuollainen on tosi miehen puhetta putinilta. Suomesta saa malmitkin viedä ilmaiseksi ja valtio maksaa jälkihoidon

Äänestä

Venäjän raakapuun varaan laskeminen on Suomessa suuri virhe. Puutullit on siitä hyvä esimerkki jo aikaisemmilta vuosilta ja nyt näyttää, että jalostamaton puutavara pysyy pyöreänä Venäjällä tai he jalostavat raakapuun itse, mikä on hyvinkin ymmärrettävä tavoite.
Sallan-Väyrysen-Murmanskin rautatieyhteys olisi aivan liian arvaamaton esim. puutavaran kuljetukseen Suomen puolelle luotettavasti.
Kemijärveä idemmälksi ei siis saa rakentaa yhtään kiskometriä enää!!
Koillis-väylää tultaessa on teknisesti aivan sama rantautuuko laiva Murmanskissa vai esim. Narvikissa ja Nanarvikista on kiskot Eu-n kenturalla. Näin Venäjä saa kieltää kaikenlaisen pöllin kuljetuksen esim. Kuolan ja Vienan alueelta Suomeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ehkä tuoda puuta venäjältä.
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000007566001.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu