Ammattiliittojen omistama asuntosijoitusyhtiö Kojamo jakaa taas kymmenien miljoonien verovapaat osingot omistajilleent. On se vain ihmeelistä että veronmaksajat pannaan näin tukemaan ammattiliittojen toimintaa. Tämän lisäksi vielä veronmaksajan piikkiin maksetaan suurelle osalle vuoralaisista asumistukea johtuen Kojamon perimistä kovista vuokrista. Suomessa tällainen epäoikeuden mukainen verotuskäytäntö on mahdollista. Tuskin missään muualla. Nyt vasemmistoliitto on esittämässä listaamattomien yhtiöiden verotuksen kiristämistä. Tässä vaiheessa tulis kepulaisten viimeistään herätä ja huolehtia siitä että tällaiset veroedut poistetaan samassa yhteydessä ja verotus kohtelisi kaikkia tasapuolisesti.
AY-liikkeen verovapaudet.
26
243
Vastaukset
- Anonyymi
Muistakaa jos keväällä vaalit tulee, äänestä rehellistä, älä Kojamolaista! Pienyrittäjät ja pienviljelijät on teurastettu. Suomalainen kateus. Ainoat on perinteiset suomalaiset ja kristilliset.
- Anonyymi
Rehellistä on jakaa osinkoa ja pelata kapitalismiä , miksi sitten ammattiyhdistys ei saisi tehdä kuin muutkin,
taitaa olla joku oma lehmä ojassa kun tuostakin pitää nähdä vaivaa.
Kyllä ammattiyhdistystoiminta on hyvä asia muuten oltaisiin matalapalkka maa,,niin mutta niihän me ollaankin työosalta vaikka siinä edellisen hallituksen mukaan oltiin kalliita,,,,, - Anonyymi
Keskustallakin oli oma KOJAMA ei senkään asiat ole selvinneet vielläkään.
- Anonyymi
eihän yrittäjäksi ala kuin tyypit jotka ei muiden töihin pääse. pakko perustaa yritys tähän yritysvihamieliseen maahan. pakko mikä pakko.
- Anonyymi
Kojamo on hyvä esimerkki mihin valtion rahat valuu, laillisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kojamo on hyvä esimerkki mihin valtion rahat valuu, laillisesti.
käsittämätöntä veroketkuilua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
käsittämätöntä veroketkuilua.
Niin ja valtio maksaa asuntotukea kun ovat sikakalliita pienituloiselle. En ihmettele perussuomalaisten suosiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja valtio maksaa asuntotukea kun ovat sikakalliita pienituloiselle. En ihmettele perussuomalaisten suosiota.
miksi tälle ryöstämiselle ei saada loppua.
- Anonyymi
Muonion sosiaalidemokraatit omistavat leirikeskuksen eikä osinko-ongelmia ole.
- Anonyymi
Ja työttömät nuoret rakensit talkoilla sitten otettiin pois?
- Anonyymi
Todella käsittämätöntä ja törkeää, että veronmaksajat pannaan näin tukemaan ay-liikkeen bisnestouhuja. Näin ruohonjuuritason veronmaksajana voi vain todeta voimattomana ,että on sielä aikanaan ollut oikea koijari porukka päätöksiä tekemässä ja verovelvollista höynäyttämässä oikein kunnolla. Näin meillä täällä Finlandiassa. Valitettavasti on kuitenkin todettava, että äänestäjähän tämän porukan aina vaaleissa valitsee.
- Anonyymi
MOT paljastaa tänä iltana KOJAMOn ( AY- likkeiden asuntosijoitusthtiön ) käsittämättömät miljoonien eurojen verovapaat osinkotutotot. Nyt olis korkea aika demareidenkin tunnustaa tämä verorahojen ryöstäminen.
- Anonyymi
Nyt velkarahalla Kojamoa, jos osinko verovapaa. Miten mahdollistetta?
- Anonyymi
Kaikille ovat kelvanneet ay-liikkeen neuvottelemat palkat. Kukaan ei ole tullut vielä sanomaan että ota ota kun olen saanut näin paljon palkkaa. Ay-liike kantaa jäsenistään vastuun myös huonompina aikoina.
Mitä vastuuta puupääpersut kantavat kenestäkään? - Anonyymi
Osingon jakaminen on todellakin rehellistä, mutta rehellinen kapitalisti maksaa osingoista pääomatuloveron ( 30 % ) toisin kuin AY liikeiden omistama asuntosijoitusyhtiö Kojamo. Kysymys on nimenomaan osinkotulojen verotuksesta, jonka tulisi kohdella kaikkia " kapitalisteja " tasapuolisesti. Selvä epäkohta, josta ei kannatis alkaa vääntämään oikeisto/ vasemisto politiikkaa. Verotus tasapuoliseksi oli maksaja oikealla tai vasemalla.
- Anonyymi
Rehellinen kapitalisti on piilottanut rahansa säätiöhin
- Anonyymi
Pakko myöntää että AY-kapitalisti on taitavasti kusettanu veronmaksajaa. Pannaan ensin valtion / veronmaksajien tuella pulju VVO myöhemmin KOJAMO pystyyn ja tämän lisäksi höynäytettään Arkadianmäen 200 papukajaa sallimaan omistajalle osinkotuotot verovapaina. Tämä jos mikä on kapitalismia parhaimmillaan.
- Anonyymi
Miten tuo on sivistysvaltiossa mahdollista?
- Anonyymi
Mihin jätit jättiosingojen jakajat eläkeyhtiöt Ilmarinen ja Varma. Ay-liikkeet osingot ovat jäniksenpapanoita Ilmarisen ja Varman rinnalla. Kojomo on entinen VVO!
- Anonyymi
Kuka on Ay - liikkeessä joka käärii voitot asuntobisneksestä? Ei ainakaan pienipalkkainen vuokralainen.
- Anonyymi
Onhan hyvä asia että liitoilla on varallisuutta. Nillä on varaa maksaa minullekin vuosia eläkeputkea, 3000 €/kk. eikä tartte mennä töihin. HYVÄ LIITOT!
- Anonyymi
Ei niitä liitto maksanut vaan työnantajat ja yhteiskunta eli veronmaksajat.
- Anonyymi
Ay liike toimii jäsenistön eteen...varoja se hommaa jäsenistöltä ja sijoittamalla. Samoin toimivat säätiöt, heidän toiminta kuitenkin tuo yksityistä hyvinvointia. Merenkulussa ahvennmaa on säätiöity verottajan ulottumattomiin. Perrsu puoleenkin rahat on säätiöity Soinin hyvinvoinnin turvaamiseksi
- Anonyymi
Kojamo on entinen valtion avustuksella 1969 perustettu VVO ( valtakunnalinen vuokra-asunto ossuuskunta ), jonka tehtävänä oli tuottaa kohtuuhintaisia asuntoja. Arava rahoitukseen liittyvän vuokrasäännöstelyn päätyttyä toiminta muutui raakaksi rahastamiseksi korkeina vuokrina, joista veronvelvollinen maksaa Kojamolle miljardi luokkaa olevia asumistukia vuosittain. Onhan se todella " viksua " perustaa yritys valtion tuella ja nostaa siitä osingot vielä verovapaasti. Oikea ns. kapitalismin riemu voitto.
- Anonyymi
Tätähän porvarit on halunneet markkinataloutta kaikkeen bisnekseen. Sori nyt niitä voittoja kotiutetaan ammattiliitojen toiminna turvaamiseen. Marraskuun jälkeen voitot menevät jäsenistön käyttöön. Voi olla jopa yleislakko lähellä?
- Anonyymi
Taasko se jakaa ja tietenkin ilman veroa. Suomi velkaantuu ja Ay pomot rikastu, työläiset köyhtyy, muista tämä kun äänestät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1446355Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1232511Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191426- 811218