Yhteiskunnan, miehen ja rakkauden painostamana naiset antavat miehelle:
https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000007811686.html
Lopputulos on jonkinasteinen paha olo.
Naisilta loppuu into seksiin hyvin yleisesti: https://www.irishexaminer.com/lifestyle/arid-20219463.html
Mikä on siis ratkaisu? Onko se ranskalaistyylinen perhe, jossa puolisoilla on rakastajat? Vai annetaanko miehille hormonihoitoa, jotta he pysyvät säyseinä?
https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000007811686.html
Lopputulos on jonkinasteinen paha olo.
Naisilta loppuu into seksiin hyvin yleisesti: https://www.irishexaminer.com/lifestyle/arid-20219463.html
Mikä on siis ratkaisu? Onko se ranskalaistyylinen perhe, jossa puolisoilla on rakastajat? Vai annetaanko miehille hormonihoitoa, jotta he pysyvät säyseinä?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Yleisesti kai seksi kuuluu normaaliin parisuhteeseen. Seurustelin nuoremapana naisen kanssa joka ei seksiä halunnut ainakaan mun kanssa ja lopetin suhteen. Sen sijaan puolisoni kanssa on seksiä ollut näihin päiviin asti ja aina nainenkin on sitä halunnut ja yhdessä kymmeniä vuosia.
"Seksi kuuluu normaaliin parisuhteeseen" on hokema, joka saa naiset antamaan, vaikkei huvittaisi.
"Lopetin suhteen" on suorastaan uhkavaatimus.
"Normaali" nainen ei himoitse miestään loputtomiin, mutta eri pariskunnat ratkaisevat asian eri tavoin.
Suhteen lopetus ei ole vaatimus vaan lopetin seurustelun kun nainen ei halunnut, puolisoni sen sijaan halunnut kymmeniä vuosia. Jos molemmat kertoo toiveensa että seksi ei kuulu suhteeseen asia selvä mutta useimmat naisetkin sitä kyllä haluu. En vois kuvitella olevani naisen kanssa joka ei halua eikä ole tarvetta kuvitella koska puolisoni haluu.
Syy ja seuraus, jos kumppani ei halua tai kuten sanotaan pihtaa uskottomuus on aika selviö monen kohdalla.
Vaikka nainen ei halua seksiä miehensä kanssa, hän ani harvoin sallisi miehelle muita seikkailuja. Toisaalta naisenkin elämänlaatu saattaisi parantua seikkailuista. Miehen voi olla vaikea ymmärtää, että nainen tarvitsee säännöllisesti uuden ihastuksen puhjetakseen kukkaan.
Sitten on tietysti se ongelma, että suuri osa ihmisistä ei löydä seksikumppania, vaikkei olisi edes puolisoa "esteenä".
Taitava pariskunta osaakin luoda olosuhteet jossa nainen puhkeaa kukkaan uudelleen ja uudelleen oman miehensä kanssa.
Jos ihminen haluaa seikkailla, miksi hän pariutuu?
Sinkkuna saa seikkailla ihan rauhassa, ilman että satuttaa itselleen rakasta ihmistä. Toisaalta ei se kai kovin rakas ihminen ole jos häntä haluaa pettää toisten kanssa.
Aina voi päättää suhteen, ellei seksihalut kohtaa.
Mikä ihmeen järki on lähteä pettämään?
Ei siinä suhteessa ole enää mitään pitämisen arvoista, jos pitää salaa rampata vieraissa. Ero on oikea ratkaisu, ei pettäminen.
Parisuhteessa on monenlaisia muita hyviä juttuja . Taloudellinen turva, psyykkinen turva ja helppous, yhteiset rutiinit, vakaa kasvupaikka lapsille.
On jopa absurdia, että yhden ihmisen odotetaan täyttävän kaikki tarpeet.
Mikäli se molemmille on ok, niin sitten avoin suhde on hyvä valinta.
Yksiavioisuutta toivovan puolison ei kuitenkaan tarvitse sietää kumppania, joka hyppii vieraissa "täyttämässä tarpeitaan". Niitä yksiavioisia kumppaniehdokkaitakin kun löytyy.
Avioero+prosentti+on+jo+jossain+siellä+50%+huiteilla.+Ja+niissäkin+suhteissa+jotka+jatkuvat+jompikumpi+on+usein+haluton+vaikka+toinen+-+vielä+-+haluaa.+Nämä+kirjoitukset+yrittävät+sanoa+että+haluttoman+ei+tulisi+suostua+seksiin+parisuhteessa.+Jos+näin+olisi+niin+joko+uskottamuus+tai+avioerot+tai+molemmat+nuosevat+aivan+uudelle+tasolle.+Asiaa+ei+ole+käsitelty+yhtään+siltä+kantilta+että+jos+haluton+ei+anna+parisuhteessa+niin+loppuuko+parisuhde+siihen+ja+jos+jatkuu+niin+millainen+parisuhde+se+on+sen+jälkeen?+Avioliittoon+uskovat+näyttävät+antavan+seksiä+puolisolleen+vaikkei+aina+niin+haluttaisi+-+olisiko+ehkä+siinä+kyse+niin+sanotusta+"...+kuin+vastoinkäymisistä"?
Oma Thairakkaani osoittaa minulle joka päivä rakkautta. Meillä ainakin saa antaa rakkautta kaikissa muodoissaan, ihan niin paljon kuin haluaa. Mikään hyvä ei ole kiellettyä.
Hän on onnellinen tehdessään läheisiä onnelliseksi. Itse pyrin vastaamaan hänen rakkauteensa samalla mitalla. Kaikessa tekemisessä otamme toisemme huomioon.
Tiedän hänen olevan aina minun puolellani. Hän on myös erityisen taitava keskustelija.
Joka ikinen päivä ihmettelen hänen hyvyyttään. En ole koskaan tavannut ketään hänen kaltaistaan tai veroistaan.
Meidän laistamme vastausta Me Naiset lehti ei tietenkään voisi julkaista. Sellainen tasa-arvo kun sotii heidän katsomustaan vastaan.
Eli postimyyntimorsio ottaa joka päivä poskeen jotta pysyy ukko onnellisena?
Kyllähän tuosta "harvinaisesta sadusta" saisi lehteen monta aukeamaa tarinaa, joo :D
Tarviiko tehdä mitään, jos ei haluta? Jos itseä ei haittaa kotona sotkuisuus, niin tarviiko siivota, jos toista haittaa? Jos itse syö joka päivä samaa ruokaa, niin tarviiko kokata muuta, vaikka toinen haluaisi eri ruokia. Jos itseä ei haluta puuhailla yhteisiä asioita, mutta toinen haluaa, niin tarviiko? Eiköhän elämä aina ole kompromisseja suuntaan ja toiseen.
Seksi on vähän eri asia kuin siivoaminen. Silleen intiimiä. Ja kun se on intiimiä, niin kompromissi on huono. Mikäli nainen suostuu seksiin vastentahtoisesti, tulee seksistä jatkossakin aina vain ikävämpää.
On vapaaehtoisia asioita ja pakollisia asioita. Kumpaan ryhmään seksi kuuluu?
Seksin haluajia on monenlaisia. Helppo tapaus on mies, jolle riittää pillu muodossa kuin muodossa: innokas, vastentahtoinen, vuokrattu, vongattu, huijattu, raiskattu. Tällaisen miehen nainen pitää tyytyväisenä antautumalla säännöllisesti tai lähettämällä hänet huoriin.
Vaikeampi tapaus on mies, joka tarvitsee yhteisen kiihkon, koska tunteita kukaan ei pysty taikomaan tyhjästä. Rakkausrohtoja on kehitelty vuosituhansien ajan, mutta uusinkaan hormonitekniikka ei pysty kumoamaan naisen biologiaa, joka nyt vain eroaa miehen biologiasta. Siksi tällainen mies jää auttamattomasti ennen pitkää tyhjän päälle, vaikka välillä vaihtaisikin puolisoa.
Naisiakin on monenlaisia. Toisille kehon luovutus hyötykäyttöön on melko yhdentekevä toimitus, joka ei elämää juuri häiritse. Tällainen nainen sopii mainiosti elinikäiseen avioliittoon tai seksityöhön.
Mutta varmaan yleisempi naistyyppi on ohjelmoitu varjelemaan seksuaalisuuttaan tarkkaan. Tällainen nainen tuntee syvää vastentahtoisuutta seksiin, ellei oma tunne ole mukana. Sääli-, velvollisuus- ja rakkausseksi johtavat nopeasti pahoinvointiin ja miehen halveksuntaan. Hän ei voi ymmärtää, miksi mies ei tunne samoin. Hän on myös ymmällään, miksi mies jättää hänet kylmäksi ja keksii syitä miehestä.
Mikä on lopputulema? Onnellinen, kestävä parisuhde on mahdollista vain, jos miestä ei kiinnosta naisen nautinto eikä naista häiritse tunteeton antaminen.
Tuli edellisessä suhteessa tehtyä tuota, että rauhan säilyttämiseksi harrasti seksiä vaikka ei yhtään huvittanut. Toimitus oli onneksi yleensä lyhyt joten en pitänyt sitä suurena vaivana. Miestäkään ei pätkääkään kiinnostanut vaikka olisin siinä samalla rustannut kauppalistaa tai katsonut telkkaria, kunhan sai hetken nylkyttää ja purkautua niin oli tyytyväinen. Ajan kanssa rupesi tosiaan halveksumaan kumppania ja tieto siitä että hänen kanssaan pitäisi seksiä harrastaa suorastaan oksetti.
Olihan tuossa paljon omaa vikaa, ymmärsi vasta jälkeenpäin että suostuminen vastentahtoiseen seksiin opetti miehelle, että se on mulle ok. Toiminnallani koulutin siis miehestä välinpitämättömän nylkytyskoneen. Mutta kun oli aina kuullut että naisen velvollisuus on antaa seksiä kun mies haluaa, tai mies saattaa lähteä vieraisiin, niin se paneminen oli vähän kuin siivoaminen - tylsää touhua mutta tarpeellista suorittaa tasaisin väliajoin.
Näin jälkeenpäin sitä toivoo että mies olisikin lähtenyt vieraisiin, niin olisi tullut jo aiemmin tehokas syy erota. Sitä vaan väkisin roikkui suhteessa kun se nyt oli "ihan ok".
On toinenkin mahdollisuus onnelliseen, kestävään liittoon. Se vain vaatii kaksi aikuista ihmistä, jotka ymmärtävät sekä omaa että toisen seksuaalisuutta ja ovat erotiikasta pitäviä mielikuvituksen omaavia yksilöitä.
Jos teillä on noin, onnittelut. Älä kuitenkaan lankea syyllistämään sitä suurta määrää ihmisiä, joille tuo runollinen kiiltokuva ei ole fysiologisesti mahdollista.
Naistenlehdet ovat hehkuttaneet naisten ylitsevuotavaa seksuaalisuutta viime vuosikymmenet. Kun suhde on sitten arkistunut, nainen on ollut ymmällään: onko vika minussa (haenko testosteronihoitoa) vai onko minulla onneton rakastaja?
Naisen seksuaalisuus on oikeasti ihan yhtä voimakasta mutta se ei ole samanlaista kuin miehen seksuaalisuus. Kuten yllä oleva englanninkielinen linkki sanoo, naisen seksuaalisuus tähtää laatuvauvan alulle panemiseen, synnyttämiseen ja imettämiseen. Naisen "kuuluu" etsiä uusi mies joka vauvalle. Kun nainen on viimein vapautumassa avioliiton kahleista, hän pääsee kuuntelemaan kehonsa ääntä.
Miehen seksuaalisuus tähtää laadun sijaan määrään ja maailman täyttämiseen omilla jälkeläisillä ilman kasvatusvastuuta. Avioliitto on kahlehtinut miestä yhtä lailla elatusvelvollisuuksineen ja uskollisuusihanteineen. Toisaalta avioliitto on tarjonnut melkein kaikille miehille mahdollisuuden jälkeläisiin ja eräänlaisen "raiskausluvan".
Jos ei halua, ei pidä suostua seksiin.
En ota miestä niin ei tarvii antaa velvollisuudesta. 🥱
Ei ole pakko sextailla mutta silloin ei ole oikeutta kieltää sitä toiselta tehdä jonkun muun kanssa sitä, kieltäytymällä haluu ongelmia. Ei ole itsellä kyseistä ongelmaa, toistaiseksi kaikki ok.
Jos se suhde pysyy pelkällä seksillä kasassa, on parempi lähteä eri teille. Sitten seksiä enemmän haluava saa panna paukuttaa niin paljon kuin mielii, ja vähemmän haluava saa olla rauhassa ilman.
Useimmissa parisuhteissa on pariutumisen taustalla paljon muutakin kuin pelkkä seksi.
Totta, seksi ei tee suhteesta onnellista, mutta seksittömyys tekee elämästä onnettoman.
Sitten pitää erota seksittömästä suhteesta ja sekstailla menemään niin paljon kuin huvittaa. Ei se sen hankalampaa ole!
Mutta jos eroaa, aiheuttaa onnettomuutta puolisolle ja lapsille, ja taas oma onnikin on pilalla.
Sitä paitsi ei eroamisesta seuraa välttämättä yhtään enempää seksiä.
Pettäminen aiheuttaa onnettomuutta puolisolle ja lapsille. Sitä seuraa riitaisa ero ja pahimmillaan lapset ottavan petetyn puolison puolen, ja alkavat vihata pettäjä-vanhempaansa.
Siinä sitten seksin takia tuhosi koko perheen ja välit lapsiin.
Kylläpä kannatti!
"Eroamisesta ei välttämättä seuraa yhtään enempää seksiä"
Eiköhän silti olisi parempi että olisi se vapaus mennä panemaan ketä lystää, kun huvittaa - ilman että siitä seuraa perheriita, avioero ja etääntyneet lapset.
Jos sitä on kesken suhteen löytänyt seksiä muualta, niin varmasti sitä löytää jatkossakin muualta. Lusikat jakoon vaan ja saa rauhassa paneskella ympäriinsä!
En ole löytänyt enkä etsinyt seksiä. Ei ole tullut perheriitaa, eroa eikä etääntyneitä lapsia.
Ero se vasta perheen tuhoaakin.
Ero tulee varmasti, jos kumppaniaan pettää.
Siinä samalla sitten satuttaa sitä puolisoaan syvästi ja lapsiaan myös.
Seksi parisuhteessa, ikuisuus kysymys joka jakaa mielipiteet.
Parisuhteessa täytyy olla seksiä. Ei kannata seurustella jos ei halua seksiä. En minä halua miestä joka ei halua minua ja seksiä kanssani. Sellaisia miehiä ollut mutta nyt on kiva mies kanssani joka haluaa seksiä eikä pihtaa.
Jep, olin naisen kanssa joka ei halunnut eli pihtasi ja erosin, löysin puolisoni joka ei pihtaa, naisissakin paljon eroja.
En ole kertaakaan kieltäytynyt.
Viimeiset parikymmentä vuotta on vaimoni ahdistanut minut toteuttamaan hänen perverssit halunsa pari kertaa viikossa enkä ole halunnut riskeerata tulevaisuutta kieltäytymällä. Oikeastaan en ole halunnutkaan lipsua velvollisuudestani.
Olemme molemmat 40-luvun puolella syntyneitä joten ei näitä loppuvuosia kannata tuhlata oikutteluun.
On ikää 52v, kertaakaan en ole kieltäytynyt vaimoni halutessa seksiä koska opin mitä pieni vastahakoisuus tuo tullessaan, vaimoni osaa kiukutella jos ei saa kun haluaa ja kuitenkin jossakin vaiheessa muhinoinnit loppuu aivan varmasti joten ilo irti niin kauan kuin sitä piisaa.