Riitaa tyhjästä, tuleva lapsiperheen arki pelottaa

Anonyymi

Olemme olleet yhdessä nyt jo muutaman vuoden ja sinä aikana on tullut monesti riitaa aika vähäpäitöisistäkin asioista. Riidan jälkeen on mennyt jälleen hyvin ja olen uskonut, että arki sujuu ja olemme oppineet menneistä. Vaan eipä tunnu riidat loppuvan. Olen nyt myös raskaana ja laskettu aikanai on kuukauden päästä ja nyt meillä on yhteinen asuntokin, jonka hankimme tulevaa lapsiperhearkea ajatellen. Tänään jälleen mieheni suuttui yhtäkkiä kun katselimme tv:tä, hän kommentoi mielestäni asiattomasti ja ilkeästi siinä esiintyvän ulkonäköä ja sanoin siitä että se ei tunnu mukavalta, kun hän tekee niin ja että en pidä muiden arvioimisesta ja haukkumisesta. Hän tekee tuota usein ja sanoo myöhemmin sen olevan vain vitsi, vaikka minusta se on ikävä piirre, enkä halua että lapseni joutuisi kuuntelemaan tuollaista. Sitten tuli vielä joku toinen erimielisyys jostakin mielestäni aika pienestä kommentista ja hän lähti toiseen huoneeseen ja huusi sieltä minulle. Hän on ollut yleensä se joka suuttuu milloin mistäkin ja minä saan ihmetellä ja sitten tulen surulliseksi, kun kaipaisin nyt itse raskaana ollessani tukea ja turvallista ympäristöä. Nyt ymmärsin, että hänen mukaansa minun reagointini oli väärä ja että minun pitäisi jättää sanomatta mielipiteeni eli olemaan hiljaa jos olen eri mieltä ja mielestäni se on kummallista. Myös se, että hän ei koskaan tule lohduttamaan minua, jos vaikka itken tai olen surullinen, käyttäytyy vaan kylmästi ja katsoo koneelta mitä sattuu. Vastaa tunteettomasti jotakin. Olen saattanut nukkua sohvalla monta yötä näin raskaana ollessa ja hän ei ole siitä moksiskaan, ei vaikka paha oloni vaikuttaisi myös lapsen terveyteen. En tosiaan tiedä mitä teen, laskettu aikanikin on kohta ja vasta ostimme asunnon (mikä ei välttämättä ollutkaan hyvä päätös). Olen kertonut hänelle tunteistani ja siitä, että en halua riitelyä lapsiperheeseen.

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jaa, monesti on tullut vuosien aikana riitaa mitättömistä asioista. Mies on sinun mielestä tollo ja käyttäytyy ikävästi.
      Lapsiperhearki on arveluttanut sinua pidempään mm. miehen kielenkäytön takia... ja silti.... olet nyt raskaana... kannattaa kattoo peiliin... itsepä olet lapsesi isän valinnut.

    • Voi ei, oletpa saanut yhden ainoan ikävän kommentin aloitukseesi. Minäkin vastaan kuukausien viiveellä. Tuo edellisen kommentoijan vastaus on niin helppo, "itsepä olet miehesi valinnut"... Mutta kun ei ne ihmissuhteet ole helppoja, eikä kaikki voi löytää kumppania, joka on kaikessa hyvä: mahtava keskustelija ja rakentava riitelijä yms. yms.

      Miten teidän arki lapsen kanssa on lähtenyt rullaamaan? Sanoit, että riidan jälkeen on mennyt hyvin. Eli saatte kuitenkin puhuttua asioista? Miehesi ei vaikene tärkeistä asioista? Mitä ne vähäpätöiset asiat on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      42
      8634
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4903
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4723
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3782
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2804
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe